anexa 1 - web viewo7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text;...

24
PROIECT DIDACTIC CLASA: I PROFESOR: ONEL MARIA-ANTOANETA ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Înfloresc grădinile SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul şi litera „g”. Diftongul „uă” TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare (predare integrată) OBIECTIVE CADRU: 1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral 2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală 3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris 4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.1 să înţeleagă semnificaţia globală a mesajului oral; 1.2 să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele ditr-o silabă; 2.1 să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unor situaţii date; 2.3 să manifeste iniţiativă şi interes pentru a comunica cu ceilalţi; 3.3 să desprindă semnificaţia globală a unui text citit; 3.4 să citească în ritm propriu, corect un text cunoscut; 4.1 să scrie corect litere, silabe, cuvinte; 4.4 să manifeste interes pentru exprimarea scrisă. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – să recunoască personajele si titlurile povestilor; O2 – să citească în ritm propriu cuvinte, propoziţii sau un text de mică întindere ; O3 – să realizeze analiza şi sinteza fonetică a unei propoziţii; O4 – să utilizeze sunetul şi litera „g” precum şi diftongul „uă” în diferite contexte, exemplificând cuvinte care le conţin în poziţie iniţială, mediană sau finală, găsind cuvinte care îşi schimbă înţelesul atunci când se înlocuieşte „g” cu „c”, recunoscând litera „g” în textul © 2012 Orizont Didactic – revistă educaţională

Upload: dinhnga

Post on 31-Jan-2018

230 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

PROIECT DIDACTIC

CLASA: I PROFESOR: ONEL MARIA-ANTOANETAARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareDISCIPLINA: Limba românăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Înfloresc grădinileSUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul şi litera „g”. Diftongul „uă”TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare (predare integrată)OBIECTIVE CADRU:

1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.1 să înţeleagă semnificaţia globală a mesajului oral;1.2 să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi

sunetele ditr-o silabă;2.1 să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unor situaţii date;2.3 să manifeste iniţiativă şi interes pentru a comunica cu ceilalţi;3.3 să desprindă semnificaţia globală a unui text citit;3.4 să citească în ritm propriu, corect un text cunoscut;4.1 să scrie corect litere, silabe, cuvinte;4.4 să manifeste interes pentru exprimarea scrisă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – să recunoască personajele si titlurile povestilor;O2 – să citească în ritm propriu cuvinte, propoziţii sau un text de mică întindere ;O3 – să realizeze analiza şi sinteza fonetică a unei propoziţii;O4 – să utilizeze sunetul şi litera „g” precum şi diftongul „uă” în diferite contexte,

exemplificând cuvinte care le conţin în poziţie iniţială, mediană sau finală, găsind cuvinte care îşi schimbă înţelesul atunci când se înlocuieşte „g” cu „c”, recunoscând litera „g” în textul tipărit, compunând cu ajutorul alfabetarului cuvinte care conţin „g” şi rostind corect frământările de limbă;

O5 – să răspundă la întrebări în legătura cu povestea „Punguţa cu doi bani”, oferind informaţii despre personaje (faptele lor, trăsături de caracter, greşelile comise), identificând alternative la anumite întâmplări şi atitudini, ordonând peripeţiile prin care trec etc.; O6 – să scrie corect cuvinte şi enunţuri, răspunzând la cerinţele date; O7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere.TEXT SUPORT: „Punguţa cu doi bani”, după Ion Creangă.RESURSE: – de timp: 90 min. – de spaţiu: sala de clasă – umane : 21 elevi şi propunătoarea METODE, PROCEDEE ŞI TEHNICI DE LUCRU: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul, metoda fonetico-analitico-sintetică, activităţi ludiceMATERIAL DIDACTIC: planşa cu litera „g”, fragmente din poveşti cunoscute, figurine decupate în polistiren reprezentând personajele din poveste, fişe cu cuvinte şi propoziţii, imagini cu scenele din „Punguţa cu doi bani”.© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 2: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

BIBLIOGRAFIE: 1. xxx – Curriculum Naţional, programe şcolare pentru clasele I – IV, vol. I, MEN,

Bucureşti – 1999.2. Marcela Peneş, „Abecedar”, Ed. Ana, Bucureşti – 2000.3. Dumitru Gherghina – „Limba română în şcoala primara”, Ed Didactica Nova, Craiova,

19994. Elena Ilie – „Limba română - ghid metodologic”, Polirom – 19995. Carmen Iordăchescu, „Să dezlegăm tainele abecedarului”, Ed. Carminis, Piteşti – 2004.

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 3: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

PRIMA ORĂ

Etape şi strategiiObiective operaţio-nale

Conţinut Evaluare

1. Moment organizatoric

- crearea unui climat psiho-pedagogic favorabil desfăşurării lecţiei;

2.Verificarea cunoştinţelor însuşite anterior

O1 - verificarea temei - verificarea cunoştinţelor anterioare: „Care este titlul textului de data trecută?” (Primăvara);- citirea selectivă: „Citiţi versurile din finalul textului.”, „Citiţi fragmentul în care ni se arată cum este vremea.”, „Citiţi propoziţia în care se arată ce fac rândunelele.”

- formativă, prin sondaj

3.Captarea atenţiei

O2

- se propune un joc didactic: "În lumea poveştilor" (Anexa 1)- se citesc nişte fragmente din poveşti cunoscute, elevii urmând să descopere personajele şi titlurile poveştilor („Alba-ca-zăpada şi cei 7 pitici”, „Ursul păcălit de vulpe”, „Punguţa cu doi bani”)- ,,Din ce poveste fac parte personajele?”,,Cine a scris Punguţa cu doi bani ? (Ion Creangă ) Ce alte poveşti a scris Ion Creangă?- se vor purta discuţii în legătură cu povestea: „Ce avea moşul?” (un cocoş); „Ce avea baba?” (o găină);

- formativă, prin sondaj

4.Anunţarea subiectului şi a obiectivelor

O2- se informează elevii că în această lecţie vor recunoaşte şi citi litere, silabe, cuvinte învăţate şi vor face cunoştinţă cu o altă literă a alfabetului limbii române: litera „g”- se va lucra cu imagini care îi vor ajuta în stabilirea cuvintelor şi a propoziţiilor. Pentru aceasta ei trebuie să fie foarte atenţi, să participe la activitate pentru a ajunge să citească cu uşurinţă.

- formativă, orală

5.Dirijarea învăţării

O5

- cu ajutorul imaginilor prezentate elevii sunt antrenaţi să povestească „Punguţa cu doi bani”- se va aplica metoda fonetico-analitico-sintetică pentru propoziţia „Baba avea o găină”;- se repetă în cor propoziţia, stabilindu-se prin bătăi din palme numărul de cuvinte;- se analizează fonetic fiecare cuvânt, dar se

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 4: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

- metoda fonetico-analitico-sintetică

- exerciţiul- munca independentă

-demonstraţia-explicaţia-exerciţiul

O3

O4

O2

va insista asupra ultimului;„Să despărţim în silabe cuvântul găină” (gă-i-nă). Câte silabe are cuvântul? (trei) Care este prima silabă? (gă) Ce sunete se aud în această silabă? („g” şi „ă”) Care este a doua silabă? (i) Ce sunet se aude? (i) Care este a treia silabă? (nă) Ce sunete se aud? („n” şi „ă”) Ce cuvânt am analizat? (găină). Dacă ar trebui să scriem acest cuvânt, ce literă ar trebui să mai învăţăm? (g) Unde se află sunetul „g” în cuvântul „găină”? (la început); - li se va cere elevilor să dea exemple de cuvinte care conţin sunetul „g” la început, la mijloc sau la sfărşit.- se va prezenta planşa cu „g”, stabilindu-se elementele componente ale literei;- elevii vor recunoaşte litera „g” în textul tipărit de pe fişele pe care le au pe bănci;- se vor forma unele cuvinte cu ajutorul alfabetarului: moşneag, găină, punguţă, bogat, a alungat; se vor citi în cor cuvintele;- li se va cere elevilor să alcătuiască un enunţ cu „a alungat” pentru a se verifica dacă înţeleg sensul cuvântului; în caz contrar li se va explica, folosindu-se o imagine din poveste şi dându-se sinonimul: „a goni”;- se vor alcătui enunţuri şi cu celelalte cuvinte de la stelaj;- se vor deschide abecedarele, se vor descifra în şoaptă cuvintele de sub titlul lecţiei, apoi se vor citi cu voce tare, antrenându-se cât mai mulţi elevi;- se vor analiza fonetic cuvintele care conţin diftongul „uă” şi se vor alcătui propoziţii cu acestea;- se va prezenta planşa cu litera g mic de mână şi se vor intui elementele componente ale acesteia: linie de sprijin, oval, buclă;,,Pe ce spaţii vom scrie litera g mic de mână? (pe rând şi pe subrând );- se va demonstra scrierea literei, se va explica, apoi se va simula scrierea literei în aer, cu stiloul închis în palmă şi pe bancă;- vor veni doi elevi la tablă pentru a scrie litera;- se vor realiza exerciţiile de încălzire a mâinilor;

- formativă, orală

-formativă, orală

- probă practică

- formativă, orală

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 5: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

O3

O6

- elevii vor exersa scrierea literei în maculator;- se va acorda ajutor acolo unde e cazul;-se va explica modul de realizare a legăturii de la g la altă literă şi de la altă literă la g ;- se vor copia cuvintele găină, moşneag, bogat;

-formativă, scrisă

6. Obţinerea performanţei

- gândiţi- lucraţi în perechi

O6O4

- pe tabla sunt scrise 6 cuvinte, elevii vor trebui să le citească, apoi să găsească cuvinte care îşi schimbă înţelesul atunci când îl înlocuim pe „c” cu „g”; se va lucra individual timp de un minut, apoi în perechi; - se vor comunica clasei cuvintele notate în caiete (card – gard, cară – gară, când – gând, drac – drag, cros – gros, cură - gură etc);

- formativă, orală şi scrisă

7. Asigurarea feed-back-ului

-ciorchinele

O4 - se va realiza un ciorchine pentru a se da cât mai multe exemple de cuvinte care conţin diftongul „uă”; (Anexa 2)- în sprijinul elevilor poate exista o planşă cu flori pe ale căror petale sunt scrise silabele „rătăcite” ale unor cuvinte cu diftongul „uă” (amândouă, vouă, plouă, rouă etc.);- se vor nota în caiete cel puţin patru cuvinte.

formativă

8. Încheiarea lecţiei - aprecieri, recomandări;- pregătirea pentru pauză

A DOUA ORĂ

Etape şi strategiiObiective operaţio-nale

Conţinut Evaluare

1. Moment organizatoric

- crearea unui climat psiho-pedagogic favorabi desfăşurării lecţiei;- pregătirea şi distribuirea materialului didactic;

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 6: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

2. Captarea atenţiei

- problematizarea

O5

- ghicitori: ▪ Casa bunicii e-n pădure Şi merg acolo deseori, În coşuleţ n-am fragi şi mure, Ci cozonac şi-n mână flori. ▪ Trăiesc în căsuţa din munţi La cei şapte pitici cărunţi. ▪ Sorbii apa din fântână, Stinsei focul din cuptor Şi mă întorsei acasă Mai bogat de mii de ori. ▪ Am găsit, pe drum mergând, O mărgică, numai una; M-a bătut cumplit stăpâna Mai săracă rămânând.- elevii vor răspunde la ghicitori şi vor identifica personajele care au legătură cu planşele descoperite ora trecută.

- formativă, orală

- formativă, orală

4. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor- explicaţia

„În această oră vom citi textul „Punguţa cu doi bani”, vom discuta despre peripeţiile prin care au trecut personajele, vom scrie cuvinte cu acelaşi înţeles şi cu înţeles opus pentru anumite cuvinte din text, precum şi câteva enunţuri.

5. Dirijarea învăţării

- exerciţiul- munca independentă

O4

O7

O2

O6

O8

„Care este titlul textului pe care îl vom citi?” („Punguţa cu doi bani”) Ce scrie în partea dreaptă a paginii, sub titlu? (după Ion Creangă) „Câte alineate are textul?” (patru alineate);- se va descifra textul în şoaptă, pe alineate, citindu-se ulterior cu voce tare, discutându-se semnele de punctuaţie şi realizându-se exerciţii lexicale pe text (cuvinte cu înţeles asemănător şi cu înţeles opus);se vor nota în caiete exerciţiile lexicale;- citirea model.;- citirea în ştafetă: un elev citeşte până este oprit de propunător; cel care a citit trebuie să numească cât mai repede un coleg care să citească mai departe;- citirea creatoare: se cere elevilor să urmărească în manual textul, dar să folosească cât mai multe cuvinte proprii;- citirea selectivă; se va nota în caiet una din propoziţiile indicate de propunător;

- formativă, scrisă

- formativă, orală

- formativă, scrisă

6. Obţinerea O5 -se va lansa o dezbatere pornind de la © 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 7: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

performanţei- dezbatere

întrebarea:,,Oare baba îşi merita soarta?”„Spune ce simţi pentru moş? Dar pentru babă? De ce?”„Cum ar fi trebuit să se comporte baba cu moşul ca să-i fie şi ei bine?”„Ce s-ar fi întâmplat dacă nu ar fi găsit cocoşul punguţa cu doi bani?”

- formativă, orală

7. Asigurarea feed-back-ului- graffiti

- exerciţii de dicţie

O2

O5

O4

- elevii vor primi jetoane cu cuvinte şi propoziţii pe care vor trebui să le potrivească personajului de pe panoul de polistiren (moşul, baba, cocoşul, găina)- Anexa 3- frământări de limbă, în cor: „De gospodărit m-am gospodărit, dar de dezgospodărit nu mai pot să mă dezgospodăresc”

- pe echipe

8. Încheiarea lecţiei - aprecieri, recomandări; temă pentru acasă;- pregătirea pentru pauză

Anexa 1

Recunoaşte personajele şi povestea:

“Intr-o zi de iarna, o regina frumoasa si inteleapta, care statea la fereastra si broda, se intepa cu acul, iar cateva picaturi de sange inrosira zapada de pe pervazul ferestrei. << Ah, isi zise ea, de-as avea o fetita cu pielea alba ca zapada, cu buzele rosii ca sangele si cu parul negru ca abanosul... >>

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 8: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

Si iata dorinta i se implini: regina nascu o fetita intocmai cum o visase, pe care o boteza…” (“Alba-ca-zapada si cei 7 pitici”)

“ - Buna masa, cumatra! Ti!!! da' ce mai de peste ai! Da-mi si mie, ca tare! mi-i pofta!

- Ia mai pune-ti pofta-n cui, cumatre, ca doar nu pentru gustul altuia m-am muncit eu. Daca ti-i asa de pofta, du-te si-ti moaie coada-n balta, ca mine, si-i avea peste sa mananci.

- Invata-ma, te rog, cumatra, ca eu nu stiu cum se prinde pestele.” (“Ursul pacalit de vulpe”)

“Era odata o baba si un mosneag. Baba avea o gaina, si mosneagul un cocos; gaina babei se oua de cate doua ori pe fiecare zi si baba manca o multime de oua; iar mosneagului nu-i da nici unul. Mosneagul intr-o zi perdu rabdarea si zise: - Mai baba, mananci ca in targul lui Cremene. Ia da-mi si mie niste oua, ca sa-mi prind pofta macar. - Da' cum nu! zise baba, care era foarte zgarcita. Daca ai pofta de oua, bate si tu cocosul tau, sa faca oua, si-i manca; ca eu asa am batut gaina, si iacata-o cum se oua.”(“Punguta cu doi bani”)

Anexa 3

Moşneagul:- avea un cocoş- era sărac- a alungat cocoşul de acasă

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 9: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

- a devenit bogat- a bătut cocoşul

Baba:- avea o găină- era lacomă- era rea- mânca ouă- a bătut găina- a ramas săracă- a omorât găina

Cocoşul:- a găsit o punguţă cu doi bani- a băut apa din fântână- a mâncat boii şi vacile- a mâncat toţi banii- a umplut ograda de vite şi galbeni- a luat bătaie

Găina:- se oua- a luat bătaie- a mâncat o mărgică

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 10: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

- avea un cocoş

- era sărac

- a alungat cocoşul de acasă- a devenit bogat

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 11: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

- a bătut cocoşul

- avea o găină

- era lacomă

- era rea© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 12: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

- mânca ouă

- a bătut găina

- a ramas săracă

- a omorât găina© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 13: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

- a găsit o punguţă cu

doi bani

- a băut apa din

fântână© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 14: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

- a mâncat boii şi

vacile

- a mâncat toţi banii

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 15: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

- a umplut ograda de

vite şi galbeni

- a luat bătaie

- se oua© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 16: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

- a luat bătaie

- a mâncat o mărgică

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 17: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

Page 18: Anexa 1 - Web viewO7 – să găsească sinonome şi antonime pentru diferite cuvinte din text; O8 – să prezinte argumente pertinente care să susţină un anumit punct de vedere

Anexa 2

© 2012 Orizont Didactic – revistă educațională

plouă

vouă

ouă

rouă nouă

amân-două