proiect uite vine mos craciun 5
Post on 27-Dec-2015
263 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA : 22.12.2011GRADINITA: ,,Cu parfum de tei”EDUCATOARE: Morari Carmen-AncutaNIVEL: ITEMA ANUALA: Cum este, a fost si va fi aici, pe pamant?TEMA PROIECTULUI: Lumea in sarbatoareSUBTEMĂ: Uite, vine Mos Craciun!TEMA ZILEI: Cum arata Mos Craciun?FORMA DE REALIZARE: activitate integrata SCOPUL ACTIVITĂŢII: -Formarea unui comportament de cooperare între preşcolari; -Educarea vointei, atentiei voluntare si a spiritului de disciplină; -Familiarizarea copiilor cu diferite tehnici de realizare a Activitatilor practice TIPUL ACTIVITĂŢII: Achiziţie de noi cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
ACTIVITĂTI DE ÎNVĂTARE:ADP: Întâlnirea de dimineată-,,Alo, Mos Craciun?” Rutine- ,,Spiridusii priceputi”-deprinderea de a valorifica materiale refolosibile Tranzitii-,,Renii lui Mos Craciun”-mers cadentat in perechi ALA+DOS: Arta-,,Colinde de Craciun”-auditie Joc de rol-,,De-a colindatorii”ADE(DOS): ,,Cum arata Mos Craciun”-colaj
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: ALA: Arta:-sa asculte cu atentie colindele de Craciun -sa exprime emotii si sentimente legate de apropierea sarbatorilor -sa intoneze alte colinde cunoscute
Joc de rol: -să formeze grupuri si ,,sa fie „ pe rand gazde si colindatori -să utilizeze corect materialul pe care îl au la dispozitie;
ADE(DOS) -să execute miscari de incalzire a muschiilor mici ai mainii -sa cunoasca materialele existente in cosulete -sa lipeasca diferite materiale si imagini astfel incat sa realizeze un colaj. STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee: demonstratia, jocul, explicatia, exercitiul, conversatia.Mijloace de învăţământ: imagini de Craciun, hartie creponata alba, neagra, rosie.Material bibliografic:
1. Lespezanu, Monica, Traditional si modern în învătământul precolar românesc, Bucuresti, Editura Omfal Esential, 2007.
2. Toma Georgeta, Ristoiu Maruta, Petre Daniela, Anghel Magdalena, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învătământul prescolar, Pitesti, Editura Delta Cart Educational, 2009.
SCENARIUL ZILEI
I. ADP: Activitatea debuteaza cu ,,Intalnirea de dimineata”,care se desfasoara pe covor si va incepe cu salutul prescolarilor. 2. Împărtăşirea cu ceilalţi:Educatoarea le pune la dispozitie un telefon. Pe rand copiii trebuie sa formeze nr lui Mos Craciun, 123 si sa vorbeasca cu el.3. Activitatea de grup: Copiii suna pe Mos Craciun si-si imparatsesc propriile dorinte si asteptari de la acesta.4. Noutăţile zilei: Educatoarea le spune copiilor ca astazi vor incerca sa realizeze un colaj cu Mos Craciun. Educatoarea propune un exercitiu de mers cadentat in perechi ,,Renii lui Mos Craciun”(Tranzitia) dupa care ii conduce pe copii la sectoarele de activitate. Tranzitia se va repeta de mai multe ori pe parcursul zilei.ALALa sectorul Arta copiii vor audia colinde.La Joc de rol copiii se vor transpune pe rand in gazde si colindatoriADELa Educatie pentru societate vom realiza un colaj cu Mos Craciun.
PROIECT DIDACTIC
EVENIMENTEDIDACTICE
CONŢINUTSTRATEGIIMETODE MIJLOACE
EVALUARE
Momentorganizatoric
Se creează condiţii psiho-pedagogice necesare desfăşurării activităţii în bune condiţii: - aerisirea sălii de grupă; - aranjarea materialelor în centrele de interes; - introducerea copiilor în sala de grupă.
Captarea atenţiei
Educatoarea le pune la dispozitie un telefon. Pe rand copiii trebuie sa formeze nr lui Mos Craciun, 123 si sa vorbeasca cu el.Copiii suna pe Mos Craciun si-si imparatsesc propriile dorinte si asteptari de la acesta.
ExplicaţiaConversatiaVederi cu Romania
OralăFrontalăComporta-mentul copiilor
Anunţarea temei si a obiectivelor
Cadrul didactic anunţă tema activităţilor care se vor desfăşura:La sectorul Arta copiii vor audia colinde.La Joc de rol copiii se vor transpune pe rand in gazde si colindatoriLa Educatie pentru societate vom realiza un colaj cu
Explicatia
Mos Craciun.
Reactualizarea cunoştinţelor
Se reactualizeaza cunostintele copiilor referitoare la sarbatoarea CraciunuluiDaca prescolarii nu stiu nimic, vor afla de la educatoare.Cu întreaga grupă se va trece pe la masute si se realizează intuirea materialelor şi explicarea realizării temelor propuse.
ExplicaţiaOralăFrontală pe grupuri
Dirijarea învăţării
Preşcolarii se vor aşeza la masute şi vor intui materialele existente.-Cum e imbracat mosul de obicei?-Ce culoare predomina in imbracamintea lui?Educatoarea le propune sa execute cateva exercitii de miscare a muschiilor mici ai mainii.Le prezinta modelul, apoi le demonstreaza cum se realizeaza un colaj dupa care ii invita pe ei sa lucreze. Se plimba printre masute si ofera ajutor celor cu ritm lent de lucru.
ConversatiaObservatia, ExercitiulHartie creponata alba, rosie, neagra
frontala
Asigurarea retenţiei
- Despre ce am vorbit astazi?- Cu cine am vorbit la telefon?- Educatie pentru societate?
Conversaţia
Închiderea activităţii Educatoarea face aprecieri individuale si globale
asupra comportamentului copiilor pe durata activitătii.
OralăFrontală pe grupuri Individual
top related