proiect didactic punctul
Post on 17-Jan-2016
13 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
Proiect didactic, „Peisaj de primavară”
Unitatea de învăţământ: Scoala Generala nr.198Data: 19.III.2015Propunător: Filip Marinela ElyClasa: pregatitoare Aria curriculară: ArteDisciplina: Educaţie plasticăUnitatea de învăţare: De la Pamanat la SoareTema plastică : Punctul ca element de limbaj plasticSubiectul lecţiei: Pamantul si SoareleTipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Obiective operaţionale:O1- să exemplifice schimbările care au loc în anotimpul primăvara , pe baza propriei experienţe de cunoaştere ;O3- să evalueze obiectiv lucrările proprii şi pe cele ale colegilor cu ajutorul criteriilor de evaluare stabilite .O5-să participe cu plăcere şi interes la activitate în vederea dezvoltării gustului estetic şi a receptivităţii
plastice;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exercitiul , jocul didactic.Forme de organizare: frontal şi individualMijloace didactice: coli de desen, pensule, acuarele, şerveţele, vase cu apă.Resurse temporale : 45 minuteResurse umane: 33 eleviResurse bibliografice -Stan L., Stan I, Dorobanţu G., Ghiţă E., „Educaţie plastică”-ghid privind proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de predare- învăţare- evaluare,cls. I–IV, Editura Aramis, 2002 - „ Programa şcolară pentru clasele I şi a II-a, Educaţie plastică, Bucureşti, 2003 -site: http.didactic.ro
Demersul didactic
Nr.crt.
Etapele lecţiei
Ob.op
Activitatea propunătoarei
Activitatea elevilor
Metode şi procedee
Mijloacedidactice
Forma de organizare
Evaluare
1.MomentOrganizatoric
1 minut
Stabilesc ordinea şi disciplina, verific dacă toţi elevii au tot ce le este necesar pentru buna desfăşurare a activităţii.
Elevii îşi pregătesc materialele: acuarele, pensule, vase cu apă, planşe, şerveţele.
Conversaţia acuarele, pensule, planşe, vase cu apăşerveţele
frontal Observaţia sistematică
2.Captarea atenţiei
5 minuteO1
Port o discuţie cu elevii despre Pamant, Soare si celelalte planete. Voi conduce discuţia spre evidenţierea multitudinii de culori specifice planetei Pamant dar si ale soarelui.
Elevii sunt atenţi, răspund şi menţionează culorile pe care trebuie sa le utilizeze in pictura.
Conversaţia
Explicaţia
Frontal Observaţia sistematică
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale
1 minut
Anunţ elevii că vor trebui să obţină, în aceasta oră de educaţie plastică, o compoziţie plastică echilibrată, cu subiectul De la Pamant la Soare(dau indicaţii metodice specifice temei)
Elevii ascultă cu atenţie şi îşi exprimă încântarea cu privire la subiectul pe care îl vor realiza.
Conversaţia
Explicaţia
Frontal Observaţia sitematică
4.Dirijarea învăţării
25 minute
O3
Voi demonstra elevilor modul de utilizare al punctului în compoziţia plastică. Le reamintesc ce este punctul şi cum pot fi punctele : Punctul este urma obţinută prin atingerea instrumentului de scris pe un suport – cretă pe tablă, creion pe foaie etc. Punctele pot fi de
Elevii urmăresc cu atenţie indicaţiile şi demonstraţia propunătoarei.
Conversaţia
Explicaţia
Demonstraţia
AcuarelePensulePlanşe albeVase cu apăŞerveţele
cd-player-ul cu muzica lui Vivaldi
Frontal Aprecieri verbale
Încurajarea
diferite mărimi şi forme ( rotundă, triunghiulară, pătrată, romb, steluţă ş.a.) şi culori. După modul în care le grupăm, ele pot sugera ordine/ dezordine, aglomerare/ aerare. Solicit elevilor începerea lucrului, le urez spor la lucru şi îi urmăresc îndeaproape, dând indicaţii individuale şi sugestii, acolo unde este nevoie.
ExerciţiulIndividual
Observaţia sistematică
5.Fixarea cunoştinţelor şi realizarea feed-back-ului
2 minute
1-Ce temă am realizat noi astăzi la ora de educaţie plastică?2- Ce element de limbaj plastic am folosit?3-Ce rol a avut acesta în lucrările voastre ?
Elevii vor răspunde astfel:1-Peisaj de primăvară
2- punctul
3.de a realiza o compoziţie plastică armonioasă, echilibrată
Conversaţia Frontal
Aprecieri verbale
6.Evaluareaactivităţii
10 minute
O2
După ce vor termina elevii de pictat, strâng toate lucrările şi le voi expune la panou, în faţa clasei. Analiza lucrărilor o vom face printr-un joc intitulat:,,La magazin”.Un elev va fi denumit a fi vânzătorul, iar ceilalţi elevi care vor veni să aleagă lucrările, vor fi consideraţi, pe rând, cumpărători.Le voi cere elevilor-
Elevii-cumpărători vor veni, pe rand, la panou şi vor alege câte un desen, vor argumenta alegerea (privind corectitudinea , aspectul estetic , acuratetea) şi, de asemenea, vor alege şi un desen
Conversaţia
Expunerea
Explicaţia
Jocul
Lucrările elevilor
Panoul de expunere al lucrărilor
Diplome
Frontal Aprecieri verbale
Aplauze
cumpărători să aleagă o lucrare, apreciind astfel lucrarea după criteriile cunoscute din activităţi anterioare .· A realizat elementele specifice compoziţiei ?· A folosit culorile indicate temei?· A folosit nuanţele culorilor sugerate de primăvară?· Compoziţia este echilibrată , atrăgătoare , originală ?La sfârşit voi ,,cumpăra”şi eu un desen, pe care-l voi considera reuşit şi, de asemenea, unul care nu a respectat cerinţele temei.
pe care-l consideră nereuşit şi pe care nu l-ar cumpăra, argumentându-şi alegerea.Lucrările selectate vor fi aplaudate.Toate lucrările elvilor vor primi diplome.
Încheierea activităţii
1 minut
Voi face aprecieri generale asupra modului de lucru al elevilor şi asupra modului de evaluare a lucrărilor.Voi încuraja elevii care nu s-au evidenţiat la activitate.
Elevii ascultă cu atenţie.
Conversaţia frontal Aprecieri verbale
top related