proiect didacticinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · - nu se vor efectua...
Post on 17-Jul-2020
11 Views
Preview:
TRANSCRIPT
Numele cursantului : Iugulescu Daniela
1
Judetul Dambovita , seria I, grupa2
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ : Şcoala Gimnazială ,,Perşinari”
Disciplina de studiu informatică
Profesor: Iugulescu Daniela
Unitatea de învăţare: Sisteme de calcul
Subiectul lecţiei: Norme de ergonomie şi de siguranţă
Tipul de lecţie: predare
Competențe generale
Utilizarea responsabila si eficienta a tehnologiei informatiei si comunicatiilor
Competenţele specifice vizate:
Utilizarea eficienta si in conditii de siguranta a dispozitivelor de calcul
Utilizarea eficienta a unor componente software
Utilizarea eficienta si in siguranta a Internetului ca sursa de documentare
Obiective operaţionale O1 - cunoască normele de securitate şi protecţie a muncii în laboratorul de informatică; O2 - înţeleagă legislaţia referitoare la drepturile de autor privind produsele software; O3 - exemplifice mǎsuri de sǎnǎtate şi siguranţă în utilizarea calculatorului
Strategii didactice : principii didactice
o principiul participării active a elevilor
o principiul conexiunii inverse
metode de învăţământ:
o metode de comunicare orală: conversaţia, explicaţia
forme de organizare a activităţii elevilor: individuală şi frontală
forme de dirijare a activităţii: dirijată de profesor sau independentă
resurse materiale: calculatorul, aplicaţia Microsoft Power Point, laboratorul de informatică, tabla
Metode de evaluare: autoevaluarea, observarea sistematică a elevului (caietul cu activitatea elevului)
Locul desfăşurării lecţiei in laboratorul de informatica
Numele cursantului : Iugulescu Daniela
2
Judetul Dambovita , seria I, grupa2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr.
crt.
Etapele
lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului
Metode şi
mijloace
1.
Moment
organizatoric
2 min
Salutul
Notarea absenţelor
Se verifică existenţa celor necesare pentru oră
Pregătirea pentru începerea lecţiei
Captarea atenţiei
Salutul
Elevii verifică dacă funcţionează
corect toate componentele
calculatorului
Pregătirea pentru începerea lecţiei
Conversaţia
2.
Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
3 min
Anunţarea temei şi a obiectivelor lecţiei
Profesorul explică cerinţele subiectului şi dă indicaţii acolo unde
este cazul
Elevii notează pe caiete conţinutul noii
lecţii
Conversaţia
Explicaţia
3.
Comunicarea
noilor
conţinuturi
35 minute
• Profesorul prezintă măsurile de protecţie în timpul lucrului la
calculator:
- măsuri pentru buna funcţionare a calculatorului
- măsuri de protecţie pentru utilizator Profesorul explica ca o dată cu creșterea gradului de utilizare a
calculatorului și a timpului petrecut în fața acestuia, s-a constatat că
poziția în fața calculatorului este foarte importantă, deoarece, pe
lângă apariția unor stări de disconfort sau oboseală, pot fi provocate
și diferite afecțiuni. De aceea, trebuie respectate următoarele
indicații :
MOBILIERUL ERGONOMIC ȘI ÎNCĂPEREA – Biroul – trebuie să aibă o înălțime de 64-74 cm și ajustabilă;
- Scaunul – să aibă spatele și înălțimea ajustabile;
- Sursa de lumină – trebuie poziționată deasupra monitorului;
Elevii noteaza masurile de protectie
Conversatia
Explicatia
Numele cursantului : Iugulescu Daniela
3
Judetul Dambovita , seria I, grupa2
- Suport de sprijin – pentru picioare și încheieturile mâinilor
- Amplasarea calculatorului în încăpere – distanța față de o
persoană și orice calculator vecin să fie de cel puțin 1m.
POZIȚIA FAȚĂ DE CALCULATOR - Poziția scaunului față de birou – astfel încât antebrațele și
coapsele să aibă o poziție orizontală
- Coatele aproape de corp și antebrațul să formeze un unghi de 90 de grade;
- Spatele trebuie să fie drept și lipit de spătarul scaunului;
- Se păstrează aceeași distanță între ochi și obiectele focalizate de
aproximativ 70cm.
MONITORUL - Pentru a ușura efortul ochilor trebuie luată o pauză de 15 minute la
o oră, cel mult 2 ore;
- Ecranul monitorului trebuie să fie curățit de praf și departe de
sursele de lumină; - Ecranul monitorului trebuie să fie de 3 sau 4 ori
mai strălucitor decât lumina din cameră;
- Păstrați distanța de 70 cm dintre corp și ecranul calculatorului.
TASTATURA
- Trebuie să fie înclinată, pentru un acces ușor;
- Tastele se lovesc scurt, iar restul timpului degetele trebuie ținute
relaxate;
PROFESORUL PRECIZEAZA AFECTIUNI PROVOCATE
DE UN MEDIU DE LUCRU INADECVAT
Nerespectarea normelor stabilite de studiile ergonomice pot
provoca:
- Probleme de vedere și migrene. Lucrul cu monitorul solicită
folosirea ochilor pentru vederea de aproape o perioadă mare de timp.
Nerespectarea normelor elementare conduce la probleme cu vederea
sau migrene.
- Efectul provocat de repetarea acelorași gesturi. Apare din cauza
executării repetate a acelorași acțiuni asupra tastaturii. Din această
Elevii noteaza pozitia fata de
calculator
Conversatia
Explicatia
Numele cursantului : Iugulescu Daniela
4
Judetul Dambovita , seria I, grupa2
cauză se recomandă scurte pauze de relaxare a mâinilor. - Durerile
de spate și ceafă. Apar din cauza poziției incorecte la calculator.
- Efectul câmpului electromagnetic. Generat de monitor în special în
spatele și părțile laterale ale acestuia. Se recomandă păstrarea
distanței corespunzătoare față de monitor.
- Zgomotul. Din cauza expunerii la sunetele de frecvență înaltă
produse de monitor pot apărea migrene și stări de nervozitate.
PRPFESORUL PRECIZEAZA NORME DE PROTECŢIE A
MUNCII ÎN LABORATORUL DE INFORMATICĂ
- Aparatele şi montajele vor fi folosite numai la tensiunea pentru care
au fost construite.
- Nu se vor efectua montaje sau se vor repara aparate aflate sub
tensiune.
- Nu se lucrează cu conductori neizolaţi şi de asemenea nu se
lucrează cu mâini umede .
- Masa de lucru trebuie să fie uscată şi acoperită cu un material
izolator
- Alimentarea de la reţea se va face printr-un tablou cu siguranţe
fuzibile calibrate sau întrerupătoare automate.
- Părţile metalice ale aparatului sub tensiune vor fi legate la pământ.
- Uneltele de lucru vor avea mânere izolate, rezistente la tensiunile
folosite.
- Cablurile calculatoarelor vor fi izolate.
STIATI CA :
Telefoanele, calculatoarele si alte dispozitive electronice pot contine o
cantitate importanta de materiale ce pot fi reciclate, de exemplu materiale
pretioase (aur sau argint). Mai mult, dispozitivele electronice pot contine
substante extrem de poluante. De aceea, atunci cand nu mai avem nevoie de
un dispozitiv electronic, fie s-a strica, fie este depasit si nu-l mai folosim, nu
il vom arunca ci il vom preda unor centre specializate in vederea recuperarii
materialelor reciclabile si distrugerea deseurilor nereciclabile .
Realizeaza mici afise publicitare ce
contin norme de siguranta in laboratorul
de informatica
Ilustreaza prin desene cat mai sugestive
pozitiile corecte /incorecte ale
utilizatorului fata de calculator
Conversatia
Explicatia
Numele cursantului : Iugulescu Daniela
5
Judetul Dambovita , seria I, grupa2
4.
Feed-back-ul
activităţii
2 min
Se analizează activitatea desfăşurată
Se fac aprecieri verbale, individuale şi generale
Reacţionează pozitiv la aprecierile
profesorului
5.
Încheierea
activităţii
5 min
Stabilirea
sarcinilor
pentru
activitatea
independentă a
elevilor.
3 min
Fişa de protecţia muncii (la finalul orei elevii vor semna fişa de
protecţia muncii şi repartizarea la posturile de lucru în laborator)
Profesorul sugereaza elevilor sa vizioneze filmuletele
https://youtu.be/ofnpBtO1-gA
https://youtu.be/K9clZTh3OZU
La finalul orei elevii vor semna fişa
de protecţia muncii şi repartizarea
la posturile de lucru în laborator
Elevii noteaza adresele
Numele cursantului : Iugulescu Daniela
6
Judetul Dambovita , seria I, grupa2
Unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială „Perşinari” Disciplina:Informatica si Tic Profesor : Iugulescu Daniela Nr. ore alocate: 1 Clasa: a V-a An scolar: 2017-2018
Proiectul unei unităţi de învăţare
Semestrul I Unitatea de invatare : Sisteme de calcul Numar ore alocate : 8
Continuturi Competente specifice
Activitati de invatare
Resurse Evaluare
Normele de securitate si
protectia muncii in
laboratorul de
informatica
Elemente de ergonomie
1.1
Prezentarea regulilor
privind normele de
securitate și protecție a
muncii în laboratorul de
informatică
Identificarea riscurilor
ce pot aparea in cazul
folosirii incorecte a
aparaturilor digitale
Vizionarea filmului
didactic referitor la
poziţia corectă a
corpului la staţia de
lucru
Fişa de protecţia muncii
(la finalul orei elevii vor
semna fişa de protecţia
muncii şi repartizarea la
posturile de lucru în
laborator)
Conversație euristică
aplicatii practice
observare sistematica
Numele cursantului : Iugulescu Daniela
7
Judetul Dambovita , seria I, grupa2
Tipuri de sisteme de
calcul
Elemente de arhitectură
a unui sistem de calcul
Structura generală a unui
sistem de calcul
Rolul componentelor :
Hardware,software ,placa
de baza ,
CPU,RAM,ROM
1.1
Descrierea momentelor
principale in evolutia
sistemelor de calcul si
de comunicatii prin
imagini, desene, filme
didactice
Descrierea rolului
componentelor
hardware și a
interacțiunilor dintre
acestea
Locaţie: laboratorul de
informatică, dotat cu
acces la Internet şi
recomandabil
videoproiector.
Manual
Evaluare curentă
formativă
prin: conversație
euristică
Tipuri de dispozitive:
de intrare, de ieșire, de
intrare-ieșire
Dispozitive de intrare :
exemple,rol,utilizare
Dispozitive deiesire:
exemple,rol,utilizare
Dispozitive de intrare-
iesire : exemple,
rol,utilizare
1.1
Identificarea
componentelor
hardware, cu
evidentierea rolului
componentelor
hardware si a
interactiunilor dintre
acestea
Manual auxiliare
,filme didactice ,
componente ale unor
aclculatoare
dezasamblate, planse
Evaluare curentă
formativă
prin: conversație
euristică
Numele cursantului : Iugulescu Daniela
8
Judetul Dambovita , seria I, grupa2
Tipuri de dispozitive de
stocare a datelor
Dispozitive de stocare a
datelor:
comparație între
dispozitivele de stocare
în funcție de capacitate
1.1
Identificarea tipurilor de dispozitive de stocare a datelor Ilustrarea grafică a
unităţilor de măsură
pentru capacitatea de
stocare în ordine
crescătoare
Ordonarea crescătoare a
unor dispozitive de
stocare după capacitatea
de stocare
Manual auxiliare
,filme didactice ,
planse
Evaluare curentă
formativă
prin: conversație
euristică
Test final
Numele cursantului : Iugulescu Daniela
9
Judetul Dambovita , seria I, grupa2
TEST
Sistem de operare
1.Principalul rol al sistemului de operare este_______________________________________1p
___________________________________________________________________
2. Care dintre urmatoarele nu reprezinta o functie a SO? 1p a) transfera datele in si din memorie b) asigura transferal de date catre periferice ,precum imprimanta c) ajusteaza volumul sunetului 3.Care dintre urmatoarele nu este un SO 1p a) Linux b) Windows Me c) Chrome 4. Windows 10 este un sistem de operare multitasking? 1p a) da b) nu 5. Unde sunt incarcate programele din nucleul sistemului de operare? 1p a) Memoria Rom b) Memoria Ram c) Memoria cache d) Hard disk 6) Care dintre urmatoarele variante nu reprezinta o functie a sistemului de operare 1p a) redenumirea unui fisier b) scanarea unui document c) instalarea unui drever de imprimanta d) interfata cu utilizatorul 7) Precizeaza doua operatii de care este responsabil un sistem de operare 2p ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Se acorda doua puncte din oficiu
Numele cursantului : Iugulescu Daniela
10
Judetul Dambovita , seria I, grupa2
Raspunsuri
1. Principalul rol al sistemului de operare este de a face legatura intre resursele materiale
(hardware),utilizator si aplicatii.
2. c
3. c
4. a
5. b
6. b
7. Controleaza executia programelor
Asigura o interfata cu utilizatorul
Numele cursantului : Iugulescu Daniela
11
Judetul Dambovita , seria I, grupa2
TEST DE VERIFICARE A CUNOŞTINŢELOR
DISPOZITIVE PERIFERICE
Clasa a V-a
1. Care din următoarele dispozitive are rolul de a tipări informaţiile:
a) Monitor
b) Scanner
c) Imprimantă.
2. Care dintre următoarele dispozitive este un dispozitiv care afişează informaţiile?
a) scanner
b) imprimanta
c) monitor
3. Modemul este dispozitivul care are rolul de a:
a) tipări informaţii
b) conecta calculatorul la o linie telefonică
c) de a uşura comenzile pentru jocuri
4. Căştile au rolul de a:
a) tipări
b) reda sunete
c) reda sunete la nivel scăzut
5. Placa de sunet are rolul de a:
a) copia informaţiile in calculator
b) emite sunete
c) transforma informaţia în sunete şi invers
6. Tastatura are între:
a) 102-124 de taste
b) 75-101 de taste
c) 115-150 de taste
7. Camera web:
a) are rolul de a capta imagini
b) are rolul de a copia informaţii
c) are rolul de a emite sunete
8. Mausul are rolul de a:
a) afişa informaţii
b) îmbunătăţi calitatea imaginii
c) da comenzi
9. Scannerul este dispozitivul periferic care:
a) copiază informaţiile de pe hârtie în calculator
b) tipăreşte informaţiile din calculator pe hărtie
c) captează sunetele
Grila de notare:
- Fiecare răspuns corect se notează cu câte un punct – total 9 puncte
- Se acordă 1 punct din oficiu
Total puncte – 10
Succes!
Numele cursantului : Iugulescu Daniela
12
Judetul Dambovita , seria I, grupa2
Numele cursantului : Iugulescu Daniela
13
Judetul Dambovita , seria I, grupa2
top related