proiect de activitate - bluepinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · web viewse...
Post on 22-Jan-2020
3 Views
Preview:
TRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE
CLASA: a V-a BARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareDISCIPLINA: Limba şi literatura românăSUBIECTUL:Prietenia - ,,Leul şi şoarecele”, după Lev TolstoiTIPUL LECŢIEI: consolidare de cunoştinţeOBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
2.1. să îmbine enunţuri într-un mesaj propriu; 3.1. să identifice personajele unei povestiri;
3.2. să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit.OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Cognitive O1 – să citească în ritm propriu textul nou ; O2 – să identifice personajele din aceasta povestire; O3 – să desprindă informaţii esenţiale din text; O4 – să răspundă corect la intrebările de pe biletele;
O5 – să completeze corect fişa ciorchine ; O6 -să alcătuiasca propoziţii cu cuvintele de pe jetoane ; O7 -să enunte morala ,sub formă de zicătoare ;Afectiv volitive O8 – să participe în mod activ şi eficient în activitatea de rezolvare a sarcinilor individual şi pe grupe; O9 - să manifeste iniţiativă pentru rezolvarea corectă a
sarcinilor primite.
RESURSE : a) Procedurale: instructajul verbal, explicaţia, conversaţia, problematizarea, observaţia dirijată, exerciţiul,ciorchinele, cadranul, aprecierea verbală şi scris.
b) Materiale: coş cu bomboane şi răvaşe, fişe cu fragmente din texte, plicuri, fişe de evaluare a activităţii grupelor, postere, markere, ecusoane, cartoane colorate, imagini cu animale, baloane, panou de polistiren (ţintă), săgeată, diplome, cd muzicǎ
c) Organizatorice: frontal, individual, în perechi, pe grupe 2.
BIBLIOGRAFIE: * * * - “Învăţământul primar” – nr. 2-3, Editura Miniped,
Bucureşti, 2003 L. N. Tolstoi - Opere - volumul X - Nuvele şi povestiri, Editura
Cartea Rusă, Bucureşti, 1957 Şerdean, Ioan – Metodica predării limbii române la clasele I –
IV, E.D.P., Bucureşti, 1993 PROPUNATOR: prof.ed. DANIELA CRISTIAN
Etapeleinstruirii şi dozarea
Ob.op.
Conţinutul informaţional al lecţiei ResurseActivitatea profesorului Activitatea elevilor a b c Evaluare
1. Moment organizatori
c
-se stabileşte ordinea şi disciplina în sala de clasă;- se pegătesc materialele necesare în desfăşurarea activităţii;
-se pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei;
instructajul verbal
frontal
2. Captarea atentiei
- se prezintă un coş cu bomboane în ambalaje de diferite culori din care vor alege în funcţie de preferinţă câte o bomboană;- desfăcând ambalajul descoperă un mesaj scris (colaborare, prietenie, înţelegere, cooperare, ajutor, acceptare, calm,rabdare);- li se spune că toate cuvintele găsite înseamnă de fapt condiţii ale obţinerii succesului în activităţile care se desfăşoară pe echipe(grupe)
- aleg câte o bomboană în funcţie de preferinţă şi descoperă mesajul care se ascunde în răvaş;
- ascultă explicaţiile date;
explicaţia
conversaţia
coş cubomboan
e
răvaşe
frontal
- se imparte clasa pe doua grupe.- se va folosi un panou de polistiren (ţintă) pe care sunt prinse nişte baloane care au în interior imagini cu animale (leu, şoarece). Elevii aleşi din fiecare grupă prin tragere la sorţi vor sparge câte un balon aruncând săgeata la ţintă..
- li se spune ca vor afla mai multe despre aceste animale în cadrul lecţiei.
- descoperă imagini cu animale(leu, şoarece)
instructajul verbal
panou de polistiren
(ţinta)baloanesăgeatăimagini
cu animale
frontalindividu
al
3
- ascultă explicaţiile ;explicaţia
3.. Anunţarea subiectului
şi a obiectivelor operaţionale
“Astazi vom mai afla cate ceva despre
ajutor si prietenie, dar cu ajutorul celor doua
animale, soarecele si leul.. Ne vom juca si
vom rezolva multe sarcini , pentru ca la
sfarsit sa intelegem mai bine ce inseamna
“prietenia”
In funcţie de rezultatele obţinute li se va
acorda o diplomă pentru implicarea în
rezolvarea sarcinilor;.
Titlul lectiei de astazi este “Leul si soarecele” de Lev Tolstoi
-se impart fisele cu textul si se afiseaza
planşa in fata elevilor. Voi citi textul cu voce
tare , apoi voi pune un elev sa citeasca
(anexa1).
-ascultă explicaţiile şi vor încerca să ţină cont de cerinţele impuse;
- studiaza textul-asculta cu atentie-citesc textul
expunerea
exercitiulobservatia
Fise si plansa cu textul
frontal
4
4. Dirijarea consolidării
O1
O1
O2
-voi imparti apoi fiecarui elev cate un plic numerotat de la 1-8 si care contine cate o intrebare . Se vor citi pe rand intrebarile si se vor scrie raspunsurile pe tabla, respectiv pe fise. (anexa2)* Care sunt personajele povestirii ?* Ce a fǎcut şoarecele în timp ce leul dormea ?* Ce i-a promis şoarecele leului ?* ce a facut leul cand a auzit promisiunea soarecelui ?* De ce crezi ca a ras leul de soarece ?* Ce s-a întâmplat cu leul ?* Ce a facut soarecele cand a auzit ragetele leului ?* Ce i-a spus şoarecele leului ?
Se imparte apoi clasa in doua grupe.
Fiecare membru al fiecarei grupe va primi
cate o sarcina de indeplinit, scrisa pe un
jeton. (anexa3) Cand toate cele patru
jetoane sunt completate se vor lipi de catre
elevi pe un carton colorat , formand un
cadran. Membrii aceleiasi grupe se pot ajuta
intre ei- se evaluează activitatea fiecărei
grupe. Grupa care-si termina mai repede si
corect sarcinile, castiga si primeste o
diploma.(anexa4)
- citesc intrebarile, se gandesc si raspund repede si corect
- receptează mesajul transmis;
-raspund la intrebari
- lucrează în echipa pe un singur carton;- obţin un cadran din cele patru jetoane completate corect.
instructajul verbal
explicaţia
observaţia exerciţiul
problematizarea
observaţia
Plicuri cu intrebari
cartoane colorate
jeton
individual
-in echipa
observarea
sistematică a
activităţii elevilor
5
O3
O4
O6
* li se cere să extragă învăţătura textului ,
completand fisele ciorchine pe care le voi
imparti, avand ca tema centrala cuvantul
“prietenie” .(anexa 5)
*se prezintă apoi, pe o plansa invatatura
care trebuie extrasa din text, sub forma de
zicatoare( BINE FACI,BINE GASESTI) Insa
elevii trebuie sa descopere singuri aceasta
zicatoare urmand sensul indicat de sagetile
de pe plansa. (anexa6).
- li se spune că întâmplarea povestită cu
ajutorul personajelor-animale poate avea
corespondenţă în lumea oamenilor, autorul
vrând să atragă atenţia asupra unor defecte
ale acestora sau calităţi;
- extrag invataturile
care se desprind din
text
- completeaza fisa
ciorchine cu cuvintele
care le vin in minte
legate de acest
cuvant
- urmaresc sensul
indicat de sageti si
descopera zicatoarea
care se potriveste .
- exemplifică şi alte
texte studiate care
ilustrează defecte
explicaţiaexerciţiul
-problematiza
rea
conversaţia
explicaţia
observaţia
conversaţia
Fisa ciorchine
-plansa cu zicatoarea
individual
Individual
frontal
individual
frontal
aprecieri scrise
6
O5
omeneşti prin
intermediul
animalelor ;
5.. EvaluareaO6
- se dă o fişă de evaluare ( anexa 7 ) individual* Dacă această povestire ar fi transformată într-o scenetă, rolul cărui personaj ai vrea să-l joci? De ce?
- se citesc câteva răspunsuri şi se fac aprecieri asupra lor;
- răspund la
întrebările din fişa de
evaluare
-ascultă răspunsurile
date de colegi şi
aprecierile făcute
explicaţia
exerciţiulfişă de
evaluare
frontal
individual
6. Încheierea lecţiei
- se fac aprecieri frontale cu privire la modul de participare al elevilor la lecţie ;- se transmite tema pentru acasă;- se strâng materialele utilizate în timpul activităţii.
- ascultă aprecierile făcute;
- notează tema
aprecierea verbală
frontal
7
pentru acasă;
8
Anexa 1
Leul şi şoarecele
după Lev Nicolaevici Tolstoi
Leul dormea. Un şoarece trecu peste el. Acesta, trezindu-se, îl prinse în labe şi vru să-l mănânce. Şoarecele se rugă de leu să îi cruţe viaţa: - Dă-mi drumul, că ţi-oi face şi eu vreun bine!Leul râse de promisiunea şoarecelui, dar îi dădu drumul. După aceea, într-o zi, nişte vânători prinseră leul şi-l legară cu o frânghie de un copac. Şoarecele, auzind răgetele leului, veni în fugă şi roase frânghia.Apoi îi spuse: - Îţi aminteşti cum ai râs de mine şi nu credeai că ţi-aş putea face vreun bine? Acuma vezi? Şi un şoarece îţi poate fi câteodată de folos.
Anexa 2
9
* Care sunt personajele povestirii ?
* Ce a fǎcut şoarecele în timp ce leul dormea ?
* Ce i-a promis şoarecele leului ?
* ce a facut leul cand a auzit promisiunea soarecelui ?
* De ce crezi ca a ras leul de soarece ?
* Ce s-a întâmplat cu leul ?
* Ce a facut soarecele cand a auzit ragetele leului ?
* Ce i-a spus şoarecele leului ?
10
Delimitează cuvintele pentru a obţine o propoziţie corectă. Şoarecelemănâncaobucatădecaşcaval.
Alcătuieşte o propoziţie cu cuvântul „prieten”. Scrie un proverb despre prietenie
.............................................................................. .............................................................................
............................................................................... ..............................................................................
11
Anexa4
DIPLOMĂ ACORDATĂ GRUPEI..............................................................................FORMATĂ DIN.............................................................PENTRU REZULTATE FOARTE BUNE OBŢINUTE ÎN CADRUL LECŢIEI DE LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ.
Director, Profesor,
12
Anexa 5
……………………
……………………. ……………………
……………………
…………………….
PRIETENIA
13
14
Numele si prenumele: ...........................................
FIŞĂ DE EVALUARE
* Dacă această povestire ar fi transformată într-o scenetă, rolul cărui personaj ai vrea să-l joci? De ce?................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Anexa 7
15
top related