moara cu noroclectie_deschisa

Post on 21-Jun-2015

376 Views

Category:

Documents

4 Downloads

Preview:

Click to see full reader

TRANSCRIPT

Proiect de lecţie

DATA: 28.02.2011

CLASA: a IX-a D

DISCIPLINA: Limba şi literatura română

SUBIECTUL LECTIEI: Caracterizarea personajului Ghiţă din opera literară Moara cu noroc de Ioan Slavici

TIPUL LECŢIEI: Lecţie mixtă

COMPETENŢE SPECIFICE LECŢIEI / OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul lecţiei, elevii trebuie să fie capabili:

- să definească conceptul operaţional personaj literar;

- să recunoscă mijloacele de caracterizare a unui personaj;

- să prezinte trăsăturile fizice şi morale ale personajului analizat (Ghiţă);

- să sesizeze evoluţia personajului;

- să-l caracterizeze pe Ghiţă raportându-l la celelalte personaje.

Strategii didactice:

1. Metode şi procedee: ciorchinele, conversaţia, expunerea, explicaţia, metoda ,,căsuţa personajului”, Diagrama Venn, cvintetul;

2. Mijloace de învăţământ : fişe de lucru, manualul, volumul Moara cu noroc de Ioan Slavici, foi flip-chart, markere

3. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, perechi

Material bibliografic:

Programa de limba şi literatura română pentru clasa a IX-a;

Limba şi literatura română –Manual pentru clasa a IX-a, Marin Iancu, Rodica Lăzărescu, Editura Corint, Bucureşti, 2008;

Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid teoretico-aplicativ, C. Parfene, Editura Polirom, Iaşi, 1999.

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele

lecţiei

Activitatea Strategii didactice Metode/

instrumente

de evaluare

Profesor Elevi Resurse

procedurale

Resurse

materiale

Forme de

organizare

1. Moment

organizatoric

1 min

Notează absenţii şi

organizează clasa pentru

lecţie; sunt verificate

materialele didactice.

Îşi pregătesc

manualele, caietele şi

instrumentele de scris.

Conversaţia Frontal

2.Verificarea

temei şi

actualizarea

cunoştinţelor

însuşite anterior

10 min

Cu ajutorul

metodei ,,scaunul

autorului” se verifică

tema elevilor.

Apoi sunt actualizate

câteva cunoştinţe despre

textul studiat (Moara cu

noroc de Ioan Slavici)

Citesc tema şi răspund

la întrebările

profesorului şi ale altor

colegi.

Scaunul

autorului

Conversaţia

Caietele de

teme

Frontal

Individual

Aprecieri

verbale

Răspunsurile

elevilor,

corectarea

temelor

3.Captarea

atenţiei

Se discută despre

personajul literar şi

Răspund la întrebările Conversaţia Tabla Frontal Observare

sistematică

5 min despre modalităţi de

caracterizare,

realizându-se un

ciorchine.

profesorului şi

precizează că

însuşirile fizice şi

morale ale personajului

se desprind din

caracterizarea directă şi

din cea indirectă.

Ciorchinele

Individual

Răspunsurile

elevilor

4.Anunţarea

lecţiei noi şi a

obiectivelor

2 min

Profesorul anunţă

subiectul lecţiei şi scrie

titlul pe tablă:

Caracterizarea

personajului Ghiţă din

opera literară Moara cu

noroc de Ioan Slavici şi

apoi explică elevilor

competenţele propuse.

Receptează informaţia

transmisă de către

profesor; îşi notează

titlul pe caiete

Expunerea Tabla

Caietele

elevilor

Frontal

5. Dirijarea

procesului de

învăţare

20 min

Se formează cinci grupe

de elevi şi se dau

următoarele sarcini:

Grupa nr. 1: Realizaţi

fişa de identitate a

Ascultă. Se grupează.

Rezolvă sarcinile

Explicaţia

Coli de Grupe de 5-6

elevi Observare

personajului (Anexa 1);

Grupa nr. 2:

Completaţi ,,căsuţa

personajului” Ghiţă

(Anexa 2);

Grupa nr. 3: Completaţi

fişa de caracterizare a

personajului Ghiţă,

precizând mijloacele de

caracterizare a acestuia.

(Anexa 3);

Grupa nr. 4: Prezentaţi

grafic evoluţia

personajului Ghiţă;

Grupa nr. 5: Realizaţi o

diagramă Venn pentru a

descoperi asemănările şi

deosebirile dintre Ghiţă

şi Lică Sămădăul (Anexa

4).

Fiecare grupă are timp

de lucru 10 minute, după

care îşi prezintă

primite. Afişează

produsele de grup; este

desemnat câte un

raportor care va

prezenta frontal

produsele.Corectează

unde este cazul.

Sunt subliniate

principalele trăsături

ale personajului.

Sunt indicate

mijloacele de

caracterizare folosite

(Caracterizare directă;

Caracterizare indirectă:

comportament, felul

cum acţionează,

mimică, gesturi,

limbaj, relaţia cu

Prezentarea

produselor de

grup

Conversaţia

flip-chart

Markere

Textul-

suport

Frontal

sistematică

Aprecieri

verbale

Observare

sistematică

activitatea. celelalte personaje ,

mediul în care trăieşte).

6.Obţinerea

performanţei şi

asigurarea feed-

backului

10 min

Li se solicită elevilor,

împreună cu colegul de

bancă, să alcătuiască un

cvintet.

Profesorul face aprecieri

verbale pe tot parcursul

lecţiei, vizând participara

elevilor, calitatea

exemplelor şi a

argumentaţiei, calitatea şi

corectitudinea exprimării.

Rezolvă sarcina de

lucru.

Caietele de

clasă

Activitate în

perechi

Cvintetul

7. Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

2 min

Profesorul comunică

tema pentru acasă:

Realizaţi un eseu de 1- 2

pagini în care să

caracterizaţi personajul

Ghiţă.

Ascultă şi îşi notează în

caiete. Clarifică

probleme.

Expunerea

Explicaţia

Individual

OGLINDA TABLEI

Caracterizarea personajului Ghiţă din opera literară Moara cu noroc de Ioan Slavici

Anexa 1

Fişa de identitate a personajului

PERSONAJUL LITERAR

Modalităţi de caracterizare

Clasificare

Caracterizare directă

Caracterizare indirectă

Definiţie

NUME:

LOCUL ÎN OPERĂ:

DATE LEGATE DE FAMILIE:

OCUPAŢIE :

PORTRET FIZIC:

PORTRET MORAL:

Anexa 2

Căsuţa personajului Ghiţă

Legenda

1-2: Două trăsături de bază ale personajului caracterizat.

3-4: Două trăsături secundare ale personajului.

5-6: Două trăsături ce ajută personajul în relaţiile cu ceilalţi

7-8: Două trăsături de caracter ce ajută personajul să iasă din orice încurcătură.

9: O trăsătură intimă, sesizabilă doar la o lectură mai profundă.

10: O trăsătură negativă de care personajul s-a debarasat sau ar trebui să se debaraseze.

Anexa 3

Fişa de caracterizare

Fragmente Mijloace de caracterizare Trăsături

„… acum el se făcuse mai de tot ursuz, se aprindea

pentru orişice lucru de nimic, nu mai zâmbea ca mai

nainte, ci râdea cu hohot”;

„Ghiţă întâia oară în viaţa lui ar fi vrut să n-aibă

nevasta şi copii, pentru ca să poată zice: „Prea puţin

îmi pasă!" Se gândea la câştigul pe care 1-ar putea

face în tovărăşia lui Lică, vedea banii grămadă

înaintea sa şi i se împăiănjeneau parcă ochii: de

dragul acestui câştig ar fi fost gata să-şi pună pe un

an, doi capul în primejdie. Avea însă nevastă şi

copii şi nu putea să facă ce-i plăcea..”

„Lică, tu trebuie să înţelegi că oamenii ca mine sunt

slugi primejdioase, dar prieteni nepreţuiţi”

„Sărmanilor mai copii, voi nu mai aveţi (...) un tata om cinstit (...) tatăl vostru e un ticălos.”“Tu eşti om Lică, iar Ghiţă nu e decât o muiere

îmbrăcată în haine bărbăteşti” (Ana)

„Tu eşti om cinstit Ghiţă, şi am făcut din tine om

vinovat” (Lică)

Anexa 4

Diagrama Venn

LicăGhiţă

Asemănări DeosebiriDeosebiri

top related