igiena pielii, parului si unghiilor -...
Post on 18-Jan-2020
86 Views
Preview:
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Pănoiu Mariana JenicaŞcoala : Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă BrăilaClasa : a VII-a A (d.m.m.)Data : 09.12.2010Obiectul : Anatomia şi fiziologia omuluiUnitatea de învǎţare : Organe de simţ - PieleaTema : Igiena pielii, părului şi a unghiilor
Tipul lecţiei: Mixtă
Scopul : Cunoaşterea de către elevi a principalelor reguli de igienă ce trebuie aplicate şi respectate pentru menţinerea integrităţii morfofuncţionale a pielii şi producţiilor sale. Obiective de referinţǎ :
Să identifice organe şi sisteme de organe ale corpului uman; Să exerseze aplicarea normelor de igienă individuală (corporală,
a organelor de simţ) ; Să exerseze utilizarea unor surse de informare diverse.
Obiective operaţionale : Obiective cognitive :
O1 : - Sǎ găsească reguli de igienă a pielii, părului şi a unghiilor utilizând informaţiile din manual şi explicând importanţa respectării lor pentru asigurarea funcţionării normale a pielii şi producţiilor sale ;
O2 : - Sǎ recunoască obiecte de igienă personală a pielii, părului şi unghiilor, evidenţiind rolul lor, în păstrarea stării de sănătate corporală;
O3 : - Să recunoască comportamentele pozitive/negative deduse din respectarea / nerespectarea normelor de igienă ;
O4 : - Să aplice noţiunile descoperite pe parcursul orei la rezolvarea sarcinilor din fişa de evaluare şi a rebusului;
Obiective psihomotorii : - Să scrie ordonat şi lizibil pe fişe şi în caiete;- Să lucreze în ritm antrenant atât individual, cât şi în perechi;
Obiective afective : - Sǎ lucreze cu plăcere dorind să fie apreciaţi şi notaţi;
Strategii didactice : Metode şi procedee didactice : observaţia, explicaţia, conversaţia, jocul didactic,
învǎţarea prin descoperire, problematizarea, munca independentă, lucrul în prechi, ştiu /vreau să ştiu /am învăţat ;
Mijloace de învǎţâmânt: fişe de lucru, fişe de evaluare, rebus, manual, computer, C.D.,imagini suport ppt.;
Forme de organizare - frontal ; - pe grupe; - în perechi; - individual.
Locul de desfăşurare: Cabinet de ştiinţe ale naturii
Bibliografie : Ciurghea,M, Ciolac-Russu,A, Ion I - “Metodica predării ştiinţelor biologice” E.D.P., Buc., 1983Lazăr V, Nicolae M. – “ Lecţia formă de bază a organizării procesului de predare- învăţare – evaluare la disciplina biologie”, Arves, 2007Strunga , C.- ‘’Evaluarea şcolarǎ’’, 1999Todor, V.& colab – “ Metodica predării biologiei la clasele V-VIII” , E.D.P.,Bucureşti, 1982
DESFǍŞURAREA LECŢIEI :
SECVENŢELE LECŢIEI
ObOp
CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
METODE ŞI PROCEDEE
MIJLOACE DIDACTICE
FORME DE ORGANIZARE
Organizarea colectivului de elevi-1 min.
-Notează absenţele în catalog-Crează condiţiile optime desfăşurării activităţii-Aranjază materialul didactic necesar pentru desfăşurarea lecţiei
Elevii îşi pregătesc cărţile şi caietele
-Exerciţiul organizatoric-Conversaţia
Activitate frontalǎ
Reactualizareacunoştinţeloranterioare (necesare asimilării noului conţinut)- 10 min.
Propune elevilor jocul “Ce este? Cum este?”Leagă un elev la ochi. Îi pune într-o mână un clopoţel şi în cealaltă o portocală.Îi cere să identifice obiectele şi să argumenteze cum le-a identificat. Distribuie grupei 1 o fişă şi explică sarcina de lucru.
Chestionează oral elevii grupei 2 folosind imagini suport dintr-un ppt :- Care e structura pielii?
- Din ce este alcătuită
Elevul legat la ochi recunoaşte şi le descrie pe baza simţurilor
Elevii grupei 1 rezolvă sarcina de lucru.Elevii grupei 2 rǎspund :- Pielea e formată din epidermă,dermă şi hipodermă.- Epiderma e
ConversaţiaJocul didactic“Ce este? Cum este?”
Observaţia Exerciţiul
ObservaţiaConversaţia
EşarfăClopoţelPortocală
Anexa 1 –pag1
ComputerImagini ppt.cu secţiune prin piele
Activitate frontală
Activitate pe grupe-grupa 1
-grupa 2
-oralǎ
-scrisă
-oralǎ
epiderma?
-Care sunt producţiile pielii?
-De ce nu ne doare când ne tundem părul sau ne tăiem unghiile?
- Care sunt funcţiile pielii?
alcătuită dintr-un strat cornos cu celule moarte şi un strat mucos cu celule vii .- Producţiile pielii sunt: firul de păr, unghia, glandele sebacee şi glandele sudoripare.-Nu simţim durere pentru că tulpina firului de păr sau a unghiei este formată din celule moarte.- Funcţiile pielii sunt: de protecţie,de reglare a temperaturii, de excreţie şi de organ de simţ.
Problematizarea
Imagini ppt.cu firul de păr, unghia, glandele sebacee şi sudoripare
grupa 2 -oralǎ
Captarea atenţiei elevilor-1 min.
Prof. propune o ghicitoare .” Ce-ncăpere are cadă,Apă rece, apă caldă.Şi în care de-ai intrat Ieşi mai şi alb şi mai curat”
Elevii dezleagǎ ghicitoarea ( baia).
- Conversaţia Ghicitoare despre baie
Activitate frontalǎ
-oralǎ
Anunţarea temei şi a obiectivelor lecţiei
O1
O2
O3
Prof.anunţă titlul lecţiei şi informeazǎ elevii cǎ aşteaptă ca ei să indice principalele
Elevii notează titlul lecţiei în caiete şi ascultă obiectivele
- Explicaţia Activitate frontalǎ
-3 min reguli de igienă a pielii şi producţiilor sale şi să sublinieze importanţa respectării lor pentru funcţionarea normală a pielii; să recunoască obiectele de igienă explicându-le rolul şi să diferenţieze comportamentele igienice de cele neigienice, ce duc la boli ale pielii.
enunţate de profesor.
Desfǎşurarea activitǎţii de învǎţare- 15 min.
O1
O2
Cere elevilor grupei 1 să rezolve cealaltă parte a fişei, explicându-le sarcinile.Notează la tablă tabelul: STIU VREAU
SĂ ŞTIU
AM ÎNVĂŢAT
Întreabă :-Cum trebuie să fie pielea ca să-şi poată îndeplini funcţiile?Prof.notează la rubrica stiu răspunsul elevilor.Întreabă:- Ce trebuie să ştim pentru a îngriji şi păstra pielea curată?Notează în rubrica VREAU SĂ ŞTIU – reguli de igienă pielii,
Elevii grupei 1 lucrează pe fişă.
Elevii grupei 2 notează tabelul în caiete.Elevii răspund:-Pielea trebuie îngrijită şi păstrată curată.Elevii notează şi ei.Elevii răspund:- Să cunoştem şi să aplicăm reguli de igienă.Elevii notează în
-Explicaţia-Exerciţiul-Munca independentă
-Explicaţia
-Conversaţia
Anexa 1-pag.2
Anexa 3- Tabel’’Ştiu / Vreau să ştiu / Am învăţat’’
Activitate pe grupe -gupa1
- grupa 2
-scrisă
-scrisă
-oralǎ
O1
O2
O3
a părului şi a unghiilor.Solicită elevii să descopere singuri ce trebuie notat în rubrica AM ÎNVĂŢAT, folosind manualul.
Împarte elevii grupei 2 în perechi.Cere perechilor de elevi să deschidă manualul la pag 40. Solicită prima pereche să găsească şi să citească regulile de igienă a pielii.Cere perechii a doua să identifice regulile de igienă a părului, iar perechii a treia regulile de igienă a unghiilor.Prof.prezintă imagini pe computer. Cere elevilor să recunoască comportamente pozitive, igienice cât şi comportamente negative, neigienice având drept consecinţă apariţia bolilor de piele.
tabel.
Elevii lucrează în perechi şi identifică regulile de igienă , le citesc şi apoi le notează în rubrica AM ÎNVĂŢAT.
Elevii observă imaginile şi argumentează răspunsurile.
-Explicaţia
-Învǎţare prin descoperire-Observaţia dirijatǎ-Explicaţia
-Observaţia dirijatǎ- Conversaţia
Manual- pag.40-41
ComputerImagini ppt.cu comp. igienice /neigienice şi boli de piele
Activitate în perechi
Activitate frontalǎ
-oralǎ-apreciere verbală-autoevaluare
-oralǎ- apreciere verbală
Obţinerea performanţei elevilor(feedback-ului)-5 min.
O1
O2
O3
-Inventariază principalele informaţii şi observaţii cerând elevilor să dea răspunsuri rapide, clare, concrete.
Răspund la întrebări observând imaginile proiectate
-Observaţia- Conversaţia
ComputerImagini ppt.
Activitate frontalǎ
-oralǎ
Evaluarea performanţei-5 min.
O1
O2
O3
O4
Împarte elevilor grupei 2 fişe de evaluare şi le cere să rezolve itemii.Cere elevilor grupei 1 să răspundă oral la întrebarea 2 din partea a doua a fişei
Elevii grupei 2 completeză fişaElevii grupei 1 răspund:Copilul este în baie. Se spală cu apă şi săpun până la brâu.
-Explicaţia-Conversaţia-Exerciţiul
Anexa 2
Anexa 1-pag.2
Activitate individualǎ şi pe grupe
-scrisă
-orală
Fixarea cunoştinţelor şi transferul- 4 min.
O1
O2
O3
O4
Propune elevilor un rebus şi le cere să-l rezolve individual.Solicită elevii să schimbe între ei rebusul rezolvat şi să corecteze eventualele greşeli.
Elevii rezolvă rebusul .Corectează rebusul colegului.
-Explicaţia-Exerciţiul
Anexa 4 Activitate individualǎ
-scrisăautoevaluarea
Aprecierea şi notarea elevilor- 1 min.
Prof. apreciazǎ activitatea şi noteazǎ elevii pentru activitatea individualǎ, în perechi şi de grup
Elevii ascultă cu atenţie aprecierea .
Activitate frontalǎ
-apreciere verbală
Numele elevului………………………… (Anexa 1)
FIŞĂ DE LUCRU – grupa 1 Localizează organele de simţ .
nas___________ ochi_________________ limbă__________________ureche____________________ piele______________
Numele elevului………………………… (Anexa 2)
FIŞĂ DE EVALUARE – grupa 2( Igiena pielii, părului şi a unghiilor)
1.Identifică articolele de igienă de mai jos .
1)…………………. 2)……………………. 3)……………………….
4)…………................ 5)…………………. 6)…………………
7)………………. 8)……………………. 9)……………..2. Aranjează în tabel articolele de igienă de mai sus, după folosinţa lor.
Ingrijirea pielii Ingrijirea părului Ingrijirea unghiilor………………………….…………………………
…………………………..…………………………….……………………………………………………………………………………………………………………
………………………..………………………..……………………….
3.Completează spaţiile punctate.Curăţirea pielii se face prin…………………… .. cu……….şi………………dimineaţa şi seara, sau ori de câte ori e nevoie.
După ..............săptămânală şi....................zilnic,ne ştergem cu un......................... curat.
Dimineaţa şi seara , ne spălăm pe ...................; ...............;..................; .........................................; ..................................................
(Anexa 3)
SCHEMA : ŞTIU / VREAU SĂ ŞTIU / AM ÎNVĂŢAT
ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM ÎNVĂŢAT
Pielea trebuie îngrijită şi păstrată curată.
Reguli de :- igiena pielii
- igiena părului
- igiena unghiilor
Spălare zilnică cu apă şi săpun - dimineaţa - pe mâini, faţă şi până la brâu;- seara - pe mâini, faţă, brâu şi picioare;- înainte de fiecare masă - pe mâini;- după folosirea toaletei - pe mâini;- zilnic - duş ;- săptămânal – baie.Ştergere cu un prosop curat.
Spălare săptămânală cu apă fierbinte şi şampon, urmată de ştergere cu un prosop curat;Periere şi pieptenare zilnică.
Spălare cu apă şi săpun a spaţiilor de sub unghii şi cutelor din jurul unghiilor;Tăiere scurtă.
top related