colorabilităţi practice, clasa a ii-a
Post on 15-Oct-2015
39 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
UNIVERSITATEA DIN ORADEAFACULTATEA: TIINE SOCIO-UMANECATEDRA DE TIINE ALE EDUCAIEI
PROIECT DE LECIESpecializarea: Pedagogia nvmntului Primar i Precolar, An II
Propuntoare: Mirela-Alina DANA
NUMELE I PRENUMELENOTSEMNTURA
nvtoareProf. Cristina GRUIE
Prof. MetodistProf. Andra PERE
DATA: 29.11.2013
ORADEA,NOIEMBRIE, 2013PROIECT DE LECIE
DATA: 29.11.2013UNITATEA DE APLICAIE: COALA GENERAL, Nr. 11, OradeaCLASA: a II-a EINSTITUTOR/NVTOR: GRUIE CRISTINAPROPUNTOR: DANA MIRELA ALINAOBIECTUL: ABILITI PRACTICESUBIECTUL: STEAGUL ROMNIEIUNITATEA DE NVARE: ACTIVITI CU MATERIAL SINTETIC HRTIAARIA CURRICULAR:TEHNOLOGIITIPUL LECIEI:DE FORMARE DE PRICEPERI I DEPRINDERI PRACTICE
OBIECTIVE CADRU: OC 1 - Cunoaterea i utilizarea unor tehnici de lucru, cu diverse materiale i ustensileOC 2 - Proiectarea, confecionarea i evaluarea unor produse simpleOC 3 - Dezvoltarea capacitii de cooperare n scopul realizrii unui produsOC 4 - Dezvoltarea simului practic gospodresc i esteticOBIECTIVE DE REFERIN:OR 1.1 S identifice i s clasifice materialele din natur i materialele sintetice, n funcie de caracteristicile lorOR 1.2 S aplice tehnici de prelucrare a materialelorOR 2.3 S aprecieze intuitiv calitatea unor materiale folosite sau a unui produs finitOR 3.1 S-i exprime prerile despre modul n care se poate realiza un produs dat sau o compoziieOR 4.1 S descopere posibiliti de utilizare a diverselor materialeOBIECTIV FUNDAMENTAL:- Realizarea cu ajutorul cartoanelor colorate, a Steagului RomnieiOBIECTIVE OPERAIONALE:OO1. S identifice regiunile Romniei OO2. S cunoasc semnificaia zilei de 1 DecembrieOO3. S cunoasc aranjarea culorilor pe Steagul RomnieiOO4. S realizeze Steagul RomnieiSTRATEGII DIDACTICE:1. Resurse procedurale: Conversaia, Explicaia, Observaia, Demonstraia2. Resurse materiale: Plane, Lipici, Foarfec, Cartoane colorate, Beior din lemn, Creion, Laptop, CD Muzic3. Resurse umane: elevii4. Resurse de timp: 50 minute5. Forme de organizare: frontal, individual6. Forme de evaluare: oral
Bibliografie: ,, Programe colare pentru clasa a II a, Educaie tehnologic , Bucureti, 2004
2
DESFURAREA ACTIVITII
MOMENTELE LECIEI
OODEMERSUL DIDACTICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE
ACTIVITATEA NVTOAREIACTIVITATEA ELEVILORDurataMijloace didacticeMetode i procedeeForma de organizare
1. Moment organizatoricSe realizeaz condiiile optime pentru desfurarea leciei: pregtirea materialului didactic necesar, stabilirea linitii, ndrumarea elevilor n activitatea de pregtire.
Pregtesc instrumentele necesare pentru ora de abiliti practice.
1
Lipici, foarfec, creion, Cartoane colorate,Bee de lemn
Conversaia
Frontal
2. Pregtirea psihologic
O1Curiozitatea elevilor va fi strnit, cu ajutorul unor plane unde vor fi reprezentate: Transilvania i Romnia.Li se va cere elevilor s fac acest puzzle, astfel nct ei s recunoasc ceea ce s-a format i anume: Harta Romniei.
Elevii sunt ateni la indicaie i particip activ la activitate.
2
Plane
Conversaia
Frontal
3. Anunarea temei i a obiectivelorAcest moment se realizeaz sub form de expunere.Se anun tema leciei i obiectivele ei.
- Astzi, la ora de Abiliti Practice, vom realiza, cu ajutorul cartoanelor colorate, o lucrare care va reprezenta Steagul Romniei.- La finalul orei, va trebui ca fiecare dintre voi s aibe cte un steag al Romniei.
Ascult cu mult atenie ceea ce se prezint.
1
Conversaia
Frontal
4.Reactualizarea cunotinelor teoretice
O2
O3Pentru nceput, se va reaminti elevilor noiunile importante, referitoare la Ziua de 1 Decembrie.
- Cine tie ce srbtoare important se apropie?
- Ce semnific aceast srbtoare mare?
- Cum srbtorim de 1 Decembrie?
- Cum se numesc oamenii care i iubesc ara?
- Cte culori are steagul Romniei?
- Care sunt culorile steagului?
Elemente ce trebuie surprinse n cadrul rspunsurilor elevilor:
n anul 1918 s-a nfptuit Marea Unire dintre statele: Transilvania i Romnia.
Data de 1 Decembrie 1918 a fost cea mai important n istoria Romniei, Marea Unire de la Alba Iulia!
Elevii ascult cu atenie.
Rspund la ntrebrile adresate.
4
Plane
Conversaia
Frontal
Oral
5. Intuirea planei model
Se realizeaz sub form de expunere i ntrebri. Se prezint elevilor planele model realizate i se explic copiilor ceea ce trebuie s realizeze (anexele 1,2)
Sunt ateni la explicaii.
2
Plane
Conversaia,Explicaia
Frontal
6. Explicaia modului de lucru / Demonstraia model
- Va trebui s realizai un Steag al Romniei, folosind ca ablon cartonaul pe care l-am mprit. - Va trebui s decupai, dup ablon, de pe fiecare carton colorat, iar mai apoi s le lipii corespunztor, n spaiile libere. - Dup ce ai realizat aceste etape, va trebui s atam tricolorului nostru un b, pentru a putea s-l fluturm, de 1 Decembrie.
Se exemplific elevilor ceea ce vor trebui s realizeze.
Ascult cu atenie indicaiile.
6
Plane, fire,Foaie,lipici
Conversaia
Frontal
7. nclzirea muchilor mainiiSe vor face cteva exerciii de nclzire a muchilor minii, precum: Ploaia (pe banc) sau executarea diferitelor sarcini date (exemplu: ne scuturm minile,tergem praful, scuturam crpa de praf, splm hainele, agam hainele etc.)
Elevii particip la realizarea exerciiilor de nczirii a muchilor minii.
1
Individual
Aprecieri verbale/ Oral
8. Executarea independent a lucrrilor. ndrumri
O4Se va ncepe realizarea lucrrilor, n mod independent, de ctre copii.Se ndrum, corecteaz, ncurajeaz noi soluii care au un efect nou.
Cerine:
- Elevii s fie preocupai de realizarea unei lucrri ngrijite, curate.- S respecte normele de protecie a muncii, pentru a nu se accidenta.
Se supraveghez buna realizare a lucrarii. Se ofer indicaii, atunci cnd elevii le solicit.Realizarea lucrrii se va face, pe un fundal muzical, specific Zilei de 1 Decembrie.
Elevii execut individual lucrrile.
Elevii se strduiesc s lucreze n ordine i linite.
30
lipici, foarfec, cartoane colorate, bee, laptop, muzic
Observaia dirijat
Individual
9. Evaluarea lucrrilor -Criterii de evaluareSe realizeaz o expoziie cu lucrrile elevilor, pentru a fi evaluate.Lucrrile elevilor vor fi analizate i apreciate tot de ctre ei, dup:- Corectitudinea aplicrii cartoanaelor colorate (s nceap cu albastru de la lance)- Aspectul ngrijit al lucrrii
Se dirijeaz analiza i aprecierile din partea colegilori aduc lucrrile pentru expoziie.Ceilali colegi analizeaz i fac aprecieri.Aprecierile se realizeaz i asupra propriei lucrri i asupra celorlalte lucrri, urmrind impresia artistic, acurateea lucrrii, toate acestea putnd fi observate n urma expunerii acestor lucrri.
2
Conversaia
Individual
Aprecieri verbale/Oral
10. ncheierea leciei- Mulumesc pentru participarea la ora de abiliti practice.
Elevii se pregtesc pentru pauz.
1
Conversaia
Frontal
Anexa 1
Anexa 2
top related