17-18. ecuaţii Şi inecuaţii ce conţin elemente de combinatorică.doc 25-26
Post on 10-Oct-2015
139 Views
Preview:
TRANSCRIPT
Proiect didactic la matematica
Proiect didactic la matematicProiect didactic la matematic
Grupa: A-131; C-131Data: 18.09.2013
Numarul leciei n modul (conform proiectului didactic de lung durat): 17-18Durata leciei: 80de minute
Modulul: Elemente de combinatoric. Binomul lui Newton.
Subiectul leciei: Ecuaii i inecuaii ce conin elemente de combinatoric.Competene specifice:
6.3.Utilizarea permutrilor, aranjamentelor, combinrilor i proprietile acestora in rezolvarea unor ecuaii, inecuaii, probleme practice, din alte domenii.
Obiectivele leciei: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1 S recunoasc elementele de combinatoric;
O2 S recunoasc formulele de determinare a aranjamentelor, permutrilor, combinrilor;
O3 S rezolve ecuaii i inecuaii ce coin elemente de combinatoric;
O4 S manifeste interes fa de tema dat.
Tipul leciei: Lecie de formare a capacitilor de aplicare a cunotinelorTehnologii didactice:
a) forme: frontal, n perechi, individual;b) metode: conversaia euristic, metoda lucrului cu manualul, metoda exerciiului; metoda ciorchinelui. c) materiale didactice:1) ACHIRI, I.; GARIT, V.; EFROS, P. Manualul Matematica pentru clasa X-a. Chisinau: Editura Prut International, 2012. 280 P. ISBN 978-9975-54-043-8;
2) ACHIRI, I.; EFROS, P.; GARIT, V.; PRODAN, N. Culegeri de exerciii i probleme la matematic pentru clasa X-a. Chiinu: Editura Prut Internaional, 2001. 199 p. ISBN 9975-69-248-6;Evaluarea: de tip sumativ, ntrebri i rspunsuri orale i n scris, lucare independent (aprecieri cu note).
Scenariul leciei
Nr.
ctr.Secvenele
lecieiTimpulObiectiveleActivitatea profesoruluiActivitatea
elevilorEvaluarea
1Organizarea clasei
Salut elevii. Pe tabl este scris data si tema n clas.Verificarea pregtirii de lecie.Salut profesorul. Elevul de serviciu anun absenii.Vizual se verific dac elevii au rechizitele necesare
pentru
lecie.
2Verificarea temei
pentru acasa.
Ce ai avut de realizat pentru acas?
Ce ntrebri avei?
Care sunt rezultatele exerciiilor?Teoria:pag.49-50
Exerciii: 3(b,c); 4(,d); 8 din A, pag.51.
Rsppund coninutul teoretic.
Adreseaz ntrebri.
Anun rezultatele exerciiilor.ntrebri
orale i
n scris
3
Reactoalizarea cunotinelor i capacitilor
O1O2n continuare unii elevi vor primi cite o fi pe care vor fi scrise cuvintele cheie elemente de combinatoric. Prin metoda ciorchinelui elevii vor trebui s scrie tot ce tiu referitor la cuvintele cheie date.
Elevii scriu tema leciei n caiete.
Vor completa ciorchinele numind noiunile, definindu-le etc.
Elevii scriu tema leciei n caiete.
Nr.
ctr.Secvenele
lecieiTimpulObiectiveleActivitatea profesoruluiActivitatea
elevilorEvaluarea
A doua cerin va fi de rezolvat problemele incluse n fia nr.1.
ntre timp trei elevi vor trece la tabl. Pe tabl sunt scrise cteva exerciii, fiecare va trebui s aleag din mulimea de exerciii cele ce conin aranjamente- primul elev, combinri- al doilea, permutri- al treilea elev i s le calculeze.
Deci la lecia de azi vom continua cu studiul elementelor de combinatoric i anume vom rezolva ecuaii i inecuaii ce conin elemente de combinatoric.nu exist;
nu exist;.
4.
Consolidarea materiei i formularea capacitilor
O1O2O3O4Exerciiul 1(b)
pag.51 (1)
=
Exerciiul 2(c)
pag.51 (1)
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
DVA: n4
=
=
(n-3)(n-2)(n-1)n=
=22(n-2)(n-1)n
n-3=22n=25
Rspuns: n=25
DVA: n4
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3 ntrebri orale i exerciii n scris
Nr.
ctr.Secvenele
lecieiTimpulObiectiveleActivitatea profesoruluiActivitatea
elevilorEvaluarea
Exerciiul 4(b) din B
pag.59 (1)
Exerciiul 14(b) din B
pag.59 (1)
n2-5n+620
n2-5n+6=20
=1=-2 (nu poate fi soluie)
=7
Rspuns:
DVA:
DVA: x3
Nr.
ctr.Secvenele
lecieiTimpulObiectiveleActivitatea profesoruluiActivitatea
elevilorEvaluarea
-6 nu este soluie
5.
Evaluarea
O1O2O3O4Lucrare independenta
Exerciiul 29(a) pag.37 (2)S se resolve inecuaia:
top related