0 proiect didactic grad 2 lucia sucala
Post on 08-Aug-2015
167 Views
Preview:
TRANSCRIPT
PROFESOR: LUCIA IOANA SUCALĂ
GRUPA MARE „CIUPERCUŢELE”
GRĂDINIŢA „DEGEŢICA”
TEMA ANUALĂ:
CUM ESTE, A FOST ŞI VA FI AICI PE PĂMÂNT?
TEMA SĂPTĂMÂNII:
„CĂLĂTORII DE-A LUNGUL TIMPULUI”
Grupa: Mare „Ciupercuţele”
Tema integratoare: „Cum este, a fost şi va fi aici pe pământ?”
Tema săptămânii: „Călătorii de-a lungul timpului”
Tema activităţii: „Micii pietoni”
Tipul de activitate: Activitate cu conţinut integrat
Scopul:
- Îmbogăţirea vocabularului activ cu cuvinte şi termeni specifici educaţiei rutiere;
- Despărţirea în silabe sau alcătuirea de propoziţii cu termeni specifici mijloacelor
de transport;
- Consolidarea unor cuvinte despre activitatea agentului de circulaţie;
- Evaluarea unor deprinderi corecte de a traversa strada (prin locuri permise şi cu
asigurare mai întâi stânga, apoi dreapta, fărăr alergare, fără oprire pe zebră);
Obiective operaţionale:
Să enumere mijloacele de transport cunoscute;
Să precizeze diminutivele unor cuvinte ce desemnează mijloace de
transport;
Să despartă în silabe sau să alcătuiască propoziţii cu aceste cuvinte;
Să compună şi să descompună cifra 9 în cât mai multe variante;
Să enumere regulile de circulaţie cunoscute;
Să confecţioneze semafoare pentru pietoni şi maşini, o trecere de pietoni şi
maşinuţe prin decupare, asamblare, lipire pentru jocul ,,Maşinile şi
pietonii”;
Să respecte regulile jocului;
Bibliotecă:„Cărticelele mele cu
mijloace de transport”
Bibliotecă:„Cărticelele mele cu
mijloace de transport”
Domenii experienţiale: Limbă şi Comunicare,
Ştiinţe, Om şi societate
Domenii experienţiale: Limbă şi Comunicare,
Ştiinţe, Om şi societate
Artă: ,,Ecusoane pentru
concurs” - colorare
Artă: ,,Ecusoane pentru
concurs” - colorare
Construcţii: ,,Garaje pentru maşini” – piese
lego,,Şinele trenului” – piese lego
Construcţii: ,,Garaje pentru maşini” – piese
lego,,Şinele trenului” – piese lego
Ştiinţă,,Din jumătăţi - întregul” –
indicatoare rutiere,,Alege şi sortează” – mijloace de transport
Strategii didactice:
Metode şi procedee:
Tradiţionale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, problematizarea,
Moderne: turul galeriei, schimbă perechea, brainstorming-ul, munca în perechi, munca în
echipe;
Mijloace didactice: imagini şi jetoane cu mijloace de transport vechi şi moderne,
creioane colorate, flipchart, imagini cu jumătăţi de indicatoare rutiere, planşe şi jetoane
din jocul ,,Cu ce călătorim?”, piese de lego mari şi mărunte, lipici, foarfece, cartoane şi
hârtii colorate şi albe, patafix, marker, plicuri, calculatorul, cd cu cântece, jucării
reprezentând mijloace de transport, recompense.
Propunătoare: Lucia Ioana Sucală
Durata: o zi
Activitatea începe cu prezentarea musafirilor care se află în sala de grupă pentru a
evalua calitatea răspunsurilor copiilor şi pentru a vedea ceea ce ştiu copiii din grupa mare
„Ciupercuţele”.
Întâlnirea de dimineaţă:
Salutul: ,,Bună dimineaţa buni pietoni!” – copiii se vor saluta în sensul acelor de
ceasornic, unul după altul folosind un mijloc de transport – ex: ,,Bună dimineaţa
trenuleţule!”, ,,Bună dimineaţa maşinuţă!” ...
Se va realiza şi prezenţa în ordinea strigării de către educatoare din catalogul
grupei, iar copiii îşi vor alege jetonul cu semnul care-i reprezintă pe fiecare şi îl vor aşeza
în buzunarul copiilor prezenţi al clownului. Jetoanele rămase le va număra un copil şi le
va aşeza în buzunarul absenţilor. Se numără apoi fetiţele de către un băiat şi băieţii de
către o fetiţă.
-se va alege copilul zilei care mă va ajuta să conduc mai departe întâlnirea de dimineaţă şi
pentru a ajuta la organizarea activităţii, a aranja, împărţi materialele.
Calendarul naturii: Se va discuta despre cum este vremea în acea zi, se va alege
data şi se va muta săgeata pe imaginea corespunzatoare vremii din acea zi.
Împărtăşirea – se vor numi trei fetiţe şi trei băieţi care să împărtăşească cu
colegii de grupă ideile, gândurile visele lor din noaptea ce a trecut, o întâmplare petrecută
în familie.
Activitatea de grup: - printr-o prezentare powerpoint voi determina copiii să
participe activ la activitate spunându-le câteva ghicitori. Apoi ne vom aminti cântecelul
despre tren pe care l-am învăţat. Copiii vor primi drept recompensă o ştampilă cu
furnicuţă.
Se trece la gimnastica de înviorare care se face prin câteva versuri: .....
„Dacă vreau să cresc voinic
Fac gimnastică de mic:
Merg în pas alergător,
Apoi sar într-un picior,
Mă opresc, respir uşor
Întind braţele să zbor
Toată lumea e a mea
Când mă aşez la podea!
Ăsta-i doar un început!
Ia priviţi cât am crescut!”
...... şi prin cântecelele ,,Sare minea, sare!” , ,,Ursuleţul Panda”.
Noutatea zilei se va anunţa de către educatoare. Aceasta le arată copiilor un plic
pe care l-a primit de la un poliţist care conţine un bilet în care le propune un concurs pe
echipe. Pentru a putea participa la concurs, copiii trebuie să rezolve mai întâi sarcinile de
la centrele de interes.
Tranziţie:
„Bat din palme – clap-clap-clap
Din picioare trap-trap-trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi spre sectoare pornim!”
Prin metoda „Mâna oarbă”, copiii îşi vor alege locurile de la sectoare. Aceştia vor
avea bulinele lipite în piept pentru a şti din care grupă fac parte.
Sarcinile sectoarelor sunt următoarele:
Bibliotecă: - copiii vor avea de sortat nişte imagini cu mijloace de transport şi
locomoţie vechi şi moderne după categoria din care fac parte. Ei trebuie să le ordoneze
apoi de la cele mai vechi până la cele mai noi. Astfel se vor realiza trei cărticele:
„Mijloace de transport tereste”, „Mijloace de transport pe apă” şi „Mijloace de transport
aeriene”.
Artă: - copiii vor avea de colorat semnele care le vor purta în piept în timpul
concursului cele trei echipe: Maşinuţele, Bărcuţele şi Avioanele.
Ştiinţe: - copiii vor avea de alcătuit întregul din jumătăţile unor indicatoare rutiere
şi vor mai avea de sortat imagini cu mijloace de transport după categoria din care fac
parte, aşezându-le pe planşa potrivită.
Construcţii: - la acest sector copiii vor avea de construit din piese lego mari şi
mici şinele trenului şi garaje pentru maşini.
Prin metoda „Turul galeriei” copiii vor aprecia munca colegilor de grupă. Voi
aprecia şi eu munca micuţilor per ansamblu.
Tranziţie:
„Câte unul pe cărare
Mergem veseli către baie,
Mergem ca să ne spălăm
Curăţei să arătăm.”
După întoarcerea de la baie copiii vor fi împărţiţi în trei echipe pentru a desfăşura
un concurs cu mai multe stagii: echipa maşinuţelor, echipa bărcuţelor şi echipa
avioanelor. Se anunţă prima probă – şi anume „Cuvintele alintate”. (Domeniul Limbă şi
Comunicare)
În cea de a doua probă fiecare echipă are în faţa sa câte o planşă mare care
reprezintă un aeroport, un port şi şoseaua. Pe fiecare planşă sunt aşezate siluete ale
mijloacelor de transport vechi şi moderne. Cu acestea ne vom juca pe echipe compunând
şi descompunând cifra 9. (Domeniul Ştiinţă)
Ultima sarcină a copiilor este cea ăn care vor realiza semafoare pentru maşini şi
pietoni şi câteva maşinuţe cu care se vor juca apoi jocul „Maşinile şi pietonii”. (Domeniul
Om şi Societate).
La finele activităţii se apreciază munca în echipă a copiilor, cât şi cea individuală
recompensându-i cu un „carnet de pieton”.
Etape/conţinuturi Conceperea şi organizarea activităţiiStrategii
didactice
Evaluare/
Feedback
1.Moment
organizatoric
- pregătirea grupei
pentru activitate
Aerisirea şi pregătirea sălii de grupă pentru
activitate;
Aranjarea mobilierului, stabilirea liniştii şi
asigurarea unei atmosfere propice pentru buna
desfăşurare a activităţii.
-activităţi de
întărire a
sarcinilor
formulate
2. Captarea
atenţiei
Se va realiza întâlnirea de dimineaţă şi
anume „Salutul”, după care se va face prezenţa
cu ajutorul unor jetoane cu semnele
individuale ale copiilor. Se va discuta apoi
- conversaţia
- explicaţia
Observarea
comportamen
- întâlnirea de
dimineaţă
despre starea vremii din ziua respectivă, se
realizează împărătşirea şi activitatea de grup în
care copiii vor viziona o prezentare Power
Point cu ghicitori despre mijloace de transport.
Pentru a se înviora, copiii vor face şi puţină
gimnastică.
La mesajul zilei voi anunţa întâlnirea mea
cu poliţistul care mi-a dat un plic şi le voi citi
cerinţele lui – participarea la concursul „Micii
pietoni”.
tului verbal şi
nonverbal al
copiilor
3.Anunţarea temei
„Micii pietoni”
Se va anunţa tema activităţii ,,Micii pietoni”,
se va preciza că azi fiind o zi mai specială,
vom organiza un concurs în urma căruia putem
câştiga carnete de pietoni.
Tranziţie:
Bat din palme clap-clap-clap
Din picioare trap-trap-trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi spre sectoare pornim.
Conversaţia
4. Desfăşurarea
propriu-zisă a
activităţii
Prin metoda „Mâna oarbă” copiii îşi ştiu deja
locurile la sectoare. Li se explică ce au de
realizat la fiecare sector în parte:
Bibliotecă: - sortarea unor imagini cu
mijloace de transport şi locomoţie vechi şi
moderne după categoria din care fac parte,
ordonarea lor de la cele mai vechi până la cele
mai moderne şi confecţionarea cărticelelor:
„Mijloace de transport tereste”, „Mijloace de
transport pe apă” şi „Mijloace de transport
aeriene”.
Artă: colorarea semnelor care le vor
Munca în
grupuri mici
- activităţi de
întărire a
sarcinilor
formulate
-aprecieri
verbale
purta în piept în timpul concursului cele trei
echipe: Maşinuţele, Bărcuţele şi Avioanele.
Ştiinţe: alcătuirea întregului din
jumătăţile unor indicatoare rutiere şi sortarea
unor imagini cu mijloace de transport după
categoria din care fac parte, aşezându-le pe
planşa potrivită.
Construcţii: - construirea din piese
lego mari şi mici a şinelor trenului şi a
garajelor pentru maşini.
Tranziţie – pauza pentru baie
La întoarcerea de la baie copiii vor fi
împărţiţi în trei echipe (Maşinuţele, Bărcuţele
şi Avioanele) cu semne ataşate în piept. Vom
juca jocul „Cuvintele alintate” (DLC) unde
vom şi despărţi cuvintele în silabe sau vom
alcătui propoziţii cu acestea. Pentru fiecare
răspuns corect echipele primesc la panou câte
o bulină colorată. Apoi se trece la proba „Câte
sunt împreună, câte au plecat?” (DŞ) unde
copiii vor compune şi descompune cifra 9 cu
ajutorul planşelor mari din faţa fiecărei echipe
şi a siluetelor de pe acestea (siluete
reprezentând maşini, căruţe, trenuleţe, avioane,
elicoptere, bărcuţe, skijeturi, vaporaşe vechi şi
moderne).
La ultima probă copiii vor fi aşezaţi în
careu pentru a putea aplica metoda activă
„Schimbă perechea”. Vor avea de confecţionat
semafoare pentru maşini şi pietoni şi de
colorat câteva maşini pentru a putea juca jocul
Problematizarea
Turul galeriei
Explicaţia
Demonstraţia
Conversaţia
Munca pe
echipe
„Schimbă
perechea”
-corectarea
eventualelor
greşeli
-aprecieri
verbale
colective şi
individuale
-aprecieri
verbale
individuale şi
colective.
„Maşinile şi pietonii”.
Tranziţie „După cântece şi jocuri”.
5. Obţinerea
performanţei
Se numeşte încă o dată jocul jucat de
copii şi se repetă regulile de circulaţie.
6. Încheierea
organizată a
activiăţii
- aprecieri finale
Se vor face aprecieri verbale asupra
modului de participare a copiilor la activitate.
Aceştia vor primi carnetele de pietoni drept
răsplată pentru cunoaşterea regulilor de
circulaţie şi a tuturor reuşitelor din acea zi.
-aprecieri
finale
individuale şi
colective
top related