alcani

10
Colegiul „Ştefan Odobleja” Craiova PROFESOR : Ionică Mihaela PROIECT DE LECŢIE DATA: CLASA: a X-a B DISCIPLINA: Chimie TEMA: Alcani. Proprietăţi fizice şi chimice TIPUL LECŢIEI: Comunicare/însuşire de noi cunoştinţe DURATA: 50 minute OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Acumularea de noi date despre conceptele fundamentale şi completarea conţinutului unui concept cu date culese din practică; Aplicarea cunoştinţelor teoretice în experimente din laborator sau industrie. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O 1 . Să cunoască starea naturală a alcanilor. O 2 . Să identifice proprietăţile chimice ale alcanilor. O 3 . Să reprezinte prin ecuaţii chimice clorurarea metanului O 4 . Să reprezinte prin ecuaţii chimice comportarea butanului la reacţia de izomerizare, cracare şi dehidrogenare şi reacţia de ardere. O 5 . Să aplice algoritmii specifici pentru rezolvarea exerciţiilor STRATEGIA DIDACTICĂ 1. Resurse procedurale Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, explicaţia, algoritmizarea, simularea, feed-back. Forme de organizare: individual. 2. Resurse materiale: manual, tablă, cretă. 3. Modalităţi de evaluare: observaţie, oral BIBLIOGRAFIE: 1

Upload: tulipanigrarosa4034

Post on 02-Feb-2016

5 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

1

TRANSCRIPT

Page 1: alcani

Colegiul „Ştefan Odobleja” Craiova PROFESOR : Ionică Mihaela

PROIECT DE LECŢIE

DATA: CLASA: a X-a BDISCIPLINA: ChimieTEMA: Alcani. Proprietăţi fizice şi chimiceTIPUL LECŢIEI: Comunicare/însuşire de noi cunoştinţeDURATA: 50 minute

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Acumularea de noi date despre conceptele fundamentale şi completarea conţinutului

unui concept cu date culese din practică; Aplicarea cunoştinţelor teoretice în experimente din laborator sau

industrie.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1. Să cunoască starea naturală a alcanilor.O2. Să identifice proprietăţile chimice ale alcanilor.O3. Să reprezinte prin ecuaţii chimice clorurarea metanuluiO4. Să reprezinte prin ecuaţii chimice comportarea butanului la reacţia de izomerizare, cracare şi dehidrogenare şi reacţia de ardere.

O5. Să aplice algoritmii specifici pentru rezolvarea exerciţiilor

STRATEGIA DIDACTICĂ1. Resurse procedurale

Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, explicaţia, algoritmizarea, simularea, feed-back.

Forme de organizare: individual.2. Resurse materiale: manual, tablă, cretă.3. Modalităţi de evaluare: observaţie, oral

BIBLIOGRAFIE:1. Ionela Alan - ,,Chimie, Manual pentru clasa a-X-a”, Editura Aramis, 2005.2. Gabriela Nausica Noveanu, Vioriva Tudor - ,,Chimie, Manual pentru clasa a-X-a,

Editura Sigma.3. www.didactic.ro

1

Page 2: alcani

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momenteleinstruirii

(timp)

Ob. op.

Activitatea profesorului Activitatea elevilorMetode şi procedee

Forme de organizare

Resurse materiale

Modalităţi de

evaluareMoment

organizatoric(3 min)

- Verific prezenţa elevilor, disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei şi pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei.

Elevii comunică absenţii şi se pregătesc de lecţie.

Conversaţie Frontal Catalog Observaţia

Captarea atenţiei(3 min)

- Anunţ şi scriu pe tablă titlul lecţiei noi: „Alcani. Proprietăţi fizice şi chimice”, după care enumăr pe scurt obiectivele operaţionale ale lecţiei respective.

Elevii notează în caiet titlul lecţiei noi, ascultă şi devin atenţi la obiectivele ce se vor urmări ore parcursul lecţiei respective.

Conversaţie Frontal TablăCretă

-

Dirijarea învăţării şi obţinerea

performanţelor (35 min.)

O1

Înainte de începerea lecţiei propriu-zise, întreb elevii definiţia alcanilor.

- Menţionez în primul rând că proprietăţile fizice ale alcanilor sunt: starea de agregare, punctele de topire şi de fierbere, solubilitatea, densitatea şi mirosul.1. Starea de agregare - la temperatură şi presiune obişnuită alcanii pot fi gazoşi, lichizi sau solizi: C1-C4 = alcani gazoşi C5-C15= alcani lichizi >C16= alcani solizi.2. Punctele de fierbere şi de topire - în seriile omoloage, punctele de fierbere şi de topire cresc cu creşterea numărului deatomi din moleculă; - menţionez faptul că această regulă se păstrează şi în cazul izoalcanilor.- Solicit elevilor sa analizeze punctele de topire şi de fierbere ale alcanilor din tabelul de pagina 14 din manual.3. Solubilitatea - alcanii sunt substanţe insolubile în apă, dar solubile în substanţe organice (benzen, alcool, cloroform)

Elevii răspund la întrebarea profesorul dând raspunsul pentru definiţia alcanilor:,,Alcanii sunt hidrocarburile aciclice saturate în care apar legături simple de tipul C-C şi C-H şi în care raportul numeric dintre cele două tipuri de atomi este exprimat prin formula CnH2n+2.

.

Analizează datele din tabel şi stabilesc faptul că punctele de topire şi de fierbere cresc cu masa atomică a alcanilor.

ConversaţieExpunereExplicaţie

AlgoritmizareFeed-back

Frontal TablăCretă

ObservaţiaOralScris

2

Page 3: alcani

O2

O3

O4

4. Densitatea - densitatea alcanilor este mai mică decât densitatea apei.5. Miros - alcanii inferiori sunt inodori; - alcanii superiori au miros caracteristic.Menţionez elevilor că pentru depistarea scăpărilor de gaze din conducte sau din butelii li se adaugă mercaptani (compuşi organici ai sulfului).

Prezint proprietăţile chimice porinind de la denumirea alcanilor = parafine (parrum affinis= activitate chimică mică).- grupez proprietăţile chimice în funcţie de tipul de legătură care se scindează în timpul unei reacţii chimice: a) C-C se desface la reacţiile de izomerizare, cracare, ardere;b) C-H se desface la reacţiile de substituţie, oxidare, dehidrogenare.1. Reacţia de substituţieDefinesc reacţia de substituţie ca fiind reacţia în care se înlocuiesc atomii de hidrogen din hidrocarburile saturate cu atomii altor elemente organogene.- modelez reacţia de halogenare: R-H+ X2→R-X +HX, în care R-H = hidrocarbură saturată; X2 = halogen; R-X = derivat halogenat; HX = hidracid halogenat.

- cer elevilor să enumere halogenii;- modelez reacţiile de clorurare a metanului:

CH4 + Cl2 → CH3Cl + HCl Cloro-metan(clorură de metil)

CH3Cl + Cl2 → CH2Cl + HCl Diclormetan (clorură de metilen)

CH2Cl + Cl2 → CHCl3 + HCl Triclormetan (clorură de metin, cloroform)

Elevii ascultă şi notează în caiete noţiunile referitoare la proprietăţile fizice ale alcanilor.

Unde vor fi neclarităţi elevii vor adresa profesorului întrebările de rigoare.

Elevii ascultă şi notează clasificarea proprietăţilor chimice în funcţie de tipul de legătură care se scindează.

Elevii enumeră halogenii situaţi in grupa a VII-a A a sistemului periodic: F, Cl, Br, I, At.

Modelează reacţiile de clorurare a metanului în condiţiile în care clorur reacţionează direct cu metanul în prezenţa luminii sau prin încălzire (300-600°C).

3

Page 4: alcani

CHCl3 + Cl2 → CCl4 + HCl Tetraclorură de carbon

2. Reacţia de izomerizare- prezint condiţiile de desfăşurare a reacţiei de izomerizare: temperatura 50-100°C, catalizatori: AlCl3

sau AlBr3.- modelez reacţia de izomerizare a butanului:

CH3-CH2-CH2-CH3 → CH3-CH-CH3

| CH3

3. Reacţia de descompunere termică a butanuluiCH3-CH2-CH2-CH3 → CH4 + CH2=CH-CH3

Butan metan propenă → CH3-CH3 + CH2=CH2

Etan etenă → CH2=CH-CH2-CH3 + H2

1-butenă → CH3-CH=CH-CH3 + H2

2-butenăPrimele două reacţii sunt reacţii de cracare, în timp ce ultimele două reacţii de dehidrogenare (piroliză).

4. Reacţia de ardere (oxidare completă)- modelez ecuaţia generală a reacţiei de ardere: CnH2n+2 + 3n+1/2O2 → nCO2 + (n+1)H2O + QEx.: CH4 + 2O2 → CO2 + 2H2O + Q

Notează reacţia de izomerizare, condiţiile în care se desfăşoară această reacţie şi modelează reacţia de izomerizare a butanului.Elevii observă că aceste reacţii sunt transformări ale alcanilor în izoalcani.

Modelează reacţiile de descompunere termică şi notează denumirile produşilor de reacţie. Observă că au loc două tipuri de reacţie:a) reacţii de rupere a legăturilor C-C, numite reacţii de cracare;b) reacţii de rupere a legăturilor C-H numite reacţii de dehidrogenare (piroliză).

Modelează ecuaţia generală a reacţiei de ardere.Notează reacţia de oxidare completă a metanului.

Consolidarea noţiunilor prezentate

(5min.) O5

Solicit elevilor să rezolve exerciţii în care să modelezereacţiile de bromurare a metanului.

Elevii identifică şi modelează reacţiile de bromurare a metanului notând pe caiete exerciţiul propus:

CH4 + Br2 → CH3Br + HBr Bromură de metil

CH3Br + Br2 → CH2Br+ HBr Bromură de metilen

4

Page 5: alcani

CH2Br + Br2 → CHBr3 + HBr Tetrabromură de carbon

Asigurarea conexiunii

Inverse(1 min)

- Informez elevii cu privire la nivelul atins în asimilarea noilor cunoştinţe.

Elevii ascultă. Conversaţie Frontal - -

Realizarea transferului

(7 min)

O5 Prezint aplicaţiile practice ale reacţiilor de izomerizare în obţinerea benzinelor de calitate superioară,menţionând faptul că izoalcanii ard mai bine în motoare cu explozie ale automobilelor decât cei cu catene normale. Descriu faptul că metanul este utilizat drept combustibil, dar se pune un accent deosebit pe transformarea lui într-o serie de compuşi chimici de mare importanţă practică.

Elevii ascultă. ConversaţieExplicaţie

Frontal Oral

Încheierea lecţiei şi tema pentru acasă

(1 min)

- Apreciez şi notez elevii care au participat activ la desfăşurarea lecţiei şi propun ca temă pentru acasă problema 13 de la pagina 30 din manual.

Elevii ascultă şi notează tema pentru acasă.

Conversaţie Frontal Manual -

5

Page 6: alcani

6