activitate holocaust

5

Click here to load reader

Upload: madal25

Post on 30-Dec-2014

49 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

Holocaust

TRANSCRIPT

Page 1: Activitate Holocaust

PROIECT DE ACTIVITATE

DISCIPLINA: Istorie;LICEUL: MATEI BASARAB CRAIOVADATA: 9 octombrie 2012;

TIPUL ACTIVITĂŢII: - comemorare;- interdisciplinar.

PROFESOR COORDONATOR: Maria Grecu;PROFESOR COORDONATOR PROIECTE ŞI PROGRAME EDUCATIVE:PÂRVU SIMONAPROFESORI IMPLICAŢI: RĂDULEA GEORGETA, FILIP AMELIA, PORNEALĂ RAMONA

TEMA: MEMORIA HOLOCAUSTULUI

SCOPUL:

- informativ: - definirea Holocaustului;- cunoaşterea principalelor aspecte legate de desfăşurarea fenomenului.

- formativ: - încurajarea stilurilor şi parcursurilor individuale de învăţare;- susţinerea dezvoltării individuale.

- moral-civic: - asumarea critică a rolurilor care decurg din apartenenţă la diferiteidentităţi (rasă, etnie, confesiune, corp social, sex, profesiune);- stimularea interesului pentru lectură şi cercetarea surselor istorice.- dezvoltarea spiritului de toleranță- cunoașterea și respectarea drepturilor omului

OBIECTIVE :

1. Informarea cu privire la Hotărârea Guvernului României cu privire la comemorarea Holocaustului în România;

2. Definirea Holocaustului; 3. Evidenţierea etapelor acestuia;

4. Recunoaşterea aspectelor esenţiale ale evoluţiei istorice şi a raporturilor dintre românii majoritari şi evreii minoritari;

5. Cunoaşterea ororilor Holocaustului în vederea evitării lor pe viitor; 6. Dezvoltarea spiritului de toleraţă.

Page 2: Activitate Holocaust

VALORI ŞI ATITUDINI: Sensibilizarea elevilor cu privire la marile drame ale omenirii; Asumarea critică a rolurilor care decurg din apartenenţa la diferite identităţi (rasa, etnie, confesiune, naţiune, corp social, sex, profesiune); Cunoaşterea şi respectarea drepturilor omului.

NIVELUL INIŢIAL AL ELEVILOR:Elevii au avut de studiat o bibliografie minimală; câteva cunoştinţe despre

eveniment.

METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

dezbaterea şi prezentarea; elaborarea unui proiect “ MEMORIA HOLOCAUSTULUI”; vizionarea unor filme didactice şi documentare despre Holocaust. Vizită la sinagogă

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

folosirea unor imagini, documente, casete video; Jurnalul Annei Frank.

ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII:

individuală; frontală; pe grupe.

EVALUARE CONTINUĂ:

- observarea sistematică a comportamentul elevilor;- evaluare proiectului “MEMORIA HOLOCAUSTULUI”.

BIBLIOGRAFIE:

* Gotz Aly, Soluţia finală, Bucureşti, 2001; * Hilberg Raul, Exterminarea evreilor din Europa, vol. I, Ed. Hasefer, Bucureşti, 1997;* Johnson Paul, O istorie a evreilor, Ed. Hasefer, Bucureşti, 2003;* Braham L. Randolph, Politica genocidului, Ed. Hasefer, Bucureşti, 2003;* Calinescu George, Istoria literaturii române de la origini până în prezent, Ed. Minerva, Bucureşti, 1982;* Dawidowicz S. Lucy, Războiul împotriva evreilor (1933-1945), Ed. Hasefer, Bucureşti, 1999;

Page 3: Activitate Holocaust

* Lustig Oliver, Dicţionar de lagăr, Ed. Hasefer, Bucureşti, 2001

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

PREGĂTIREA ANTERIOARA A ACTIVITĂŢII

Activitatea se organizează cu elevii claselor a VII – IX-A. Li se anunţă tema şi li se dă materialul cu cel puţin o lună înainte. Vor fi atraşi şi elevii altor clase care sunt interesaţi de această temă.

Tema este anunţată la începutul semestrului şi este afişată la gazeta bibliotecii.

Momentul organizatoric:

Profesorul de istorie şi profesorul bibliotecar anunţă activitatea de comemorare şi tema, subliniind importanţa problemei – Holocaustului – ca o temă centrală în cultura şi sistemul educaţional al multor ţări.

Se anunţă că tema este interdisciplinară, interculturală, globală şi contextuală, la nivel naţional, regional, european şi internaţional, cu perspective de tip istoric, literar – artistic, psihologic, teologic, etic, social.

Conţinutul structurat:

a) Prezentarea expoziţiei tematice “Copiii şi Holocaustul”. Bibliotecarul prezintă fiecare carte cu datele importante şi cu specificul acesteia. Expoziţia are în mijloc o etichetă vizibilă ce anunţă tema activităţii;

b) Prezentarea casetelor video ce cuprind imagini din timpul Holocaustului. Elevii analizează imaginile şi filmele prezentate; citesc şi comenteză diferite surse. Sunt prezentate de către elevi în faţa publicului auditoriu referate despre eveniment: “Mesajul Holocaustului”, “Arta şi Holocaustul”, “Monumentele memoriale ale Holocaustului”, “Bilanţul şi testamentul Holocaustului”, “Ecouri din Holocaust în literatura universală”.

c) Discuţii : Elevii sunt invitaţi la noi dezbateri pe marginea referatelor susţinute iar profesorul coordonator intervine cu eventuale completări.

d) P rezentarea la sinagogă a unor desene realizate de copii şi evocarea unor moment din istoria Holocaustului de către supravieţuitori.

Concluzii – Evaluare:

Coordonatorul activităţii apreciază desfăşurarea ei şi propune selecţionarea celor mai bune materiale pentru a fi publicate în revista şcolii.