activitate cu parintii

5
PROIECT DIDACTIC Gradinita cu P.P nr. 4, Cisnadie Data: 19.11.2010 Grupa: mica/mijlocie Educatoare: inst. Andronache Anca-Florentina Tema: „Cand, cum si de ce se intampla?” Subtema:”Parfum de toamna” Domeniul experiential si categoria de activitate: D.E.C ed. artistico-practica Tema activitatii: „Crizantema” Modalitatea de realizare: colaj, pictura, desen in contur dat Tipul de activitate: consolidarea cunostintelor predate anterior Obiective de referinta: - Redarea unor teme plastice specifice desenului, elaborate prin tehnici ale picturii, dar si a colajului Obiective opertionale: Strategie didactia

Upload: clasa-albinutelor

Post on 01-Dec-2015

70 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

invatamant prescolar-proiect didactic pentru o activitate deschisa cu parintii pentru gupa mijlocie, avand ca scop evaluarea cunostiintelor de toamna, a plantelor specifice acestui anotimp.

TRANSCRIPT

Page 1: activitate cu parintii

PROIECT DIDACTIC

Gradinita cu P.P nr. 4, CisnadieData: 19.11.2010Grupa: mica/mijlocieEducatoare: inst. Andronache Anca-FlorentinaTema: „Cand, cum si de ce se intampla?”Subtema:”Parfum de toamna”Domeniul experiential si categoria de activitate: D.E.C ed. artistico-practicaTema activitatii: „Crizantema”Modalitatea de realizare: colaj, pictura, desen in contur datTipul de activitate: consolidarea cunostintelor predate anteriorObiective de referinta:

- Redarea unor teme plastice specifice desenului, elaborate prin tehnici ale picturii, dar si a colajului

Obiective opertionale:

Strategie didactia- Metode si procedee: turul galeriei, explicatia, conversatia,

exercitiul, demonstratia- Mijloace didactice: acuarele, apa, pensule, lipici, ata, hartie

colorata, flori confectionate din hartie creponata, jetoane cu flori de toamna, foaia de lucru A4, planse model, instrument muzical- orga,medalie-floare.

- Forme de organizare:individual, pe grupe, frontalDurata: 25 min.Material bibliografic:”Metodica activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, ed. Gheorghe-Cartu Alexandru, Craiova 2009„Metode interactive de grup” ed. Arves

Page 2: activitate cu parintii

Etapele activitatii Continutul activitatii Strategie didacticaMetode si procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

1. Momentul organizatoric

Asigur conditiile unei bune desfasurari a activitatii, aranjez mobilierul, scaunelele, pregatesc materialele necesere

2. Captarea atentiei

- Se realizeaza printr-o scurta conversatie despre elementele componente ale unei crizanteme.

- Copiii recita poezia „Crizantema”de Otilia Cazimir

- Impreuna cu educatoarea, copiii interpreteaza cantecul ”Toamna”

conversatia

exercitiul Poezia: „Crizantema”instrument muzical- orga

individual

frontal

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

- Se realizeaza cu ajutorul elementului surpriza: „”care are un sac magic in care se afla sarcinile ce vor fi realizate.

explicatia Personaj surpriza:””

frontal

4. Dirijarea invatarii

- Copiii vor fi impartit in 4 grupe si vor primi sarcini diferite, ce vor fi realizate in 15-20 min.

- Grupa florilor rosii: picteaza - Grupa florilor galbene:- Grupa florilor albastre:- Grupa florilor roz:

explicatia, conversatia, exercitiul, demonstratia

acuarele, apa, pensule, lipici, ata, hartie colorata, flori confectionate din hartie

pe grupe

Page 3: activitate cu parintii

creponata, jetoane cu flori de toamna, foaia de lucru A4, planse model

5. Obtinerea performantei

- Se realizarea prin organizarea unei expozitii cu lucralile finalizate.

- Se va face un tur al galeriei unde fiecare grupa isi va prezenta produsul, iar ceilalti vor interpreta critic lucrarile.

Turul galeriei

frontal

6. Incheierea activitatii

Se vor face aprecieri asupra desfasurarii activitatii, iar copiii vor fi recompensati cu cate o o medalie-floare.

frontal