8_proiect_comisie_metodica (1)

9
Școala Gimnazială „Ion Iorgulescu” Mihăești Grădinița cu Program Normal Mihăești PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ (ADE) ,,ÎN OGRADĂ, IARNA” Profesor înv. preșcolar Stancu Adriana-Florina Data: 20.01.2014 Nivel: I Tema de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă? Tema proiectului tematic: ,,În ogradă, iarna” Tema activitații integrate: „Miaunica” Elementele componente ale activității integrate: Domenii experientiale: Limbă și comunicare • Om și societate 1. Educarea limbajului: memorizare: ,,Miaunica”, de Demostene Botez 2. Activitate practică: lipire de fire sintetice și semințe în contur - ,,Pisica” Obiective operaționale: 1. Limbă și comunicare: O 1 : să precizeze unele caracteristici ale pisicii; O 2 : să audieze cu atenție textul poeziei; O 3 : să-și îmbogățească vocabularul cu unele cuvinte și expresii din textul poeziei: „mustăți 1

Upload: delicious10

Post on 08-Dec-2015

5 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

gradinita

TRANSCRIPT

Page 1: 8_proiect_comisie_metodica (1)

Școala Gimnazială „Ion Iorgulescu” Mihăești

Grădinița cu Program Normal Mihăești

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ (ADE) ,,ÎN OGRADĂ, IARNA”

Profesor înv. preșcolar Stancu Adriana-Florina

Data: 20.01.2014

Nivel: I

Tema de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?

Tema proiectului tematic: ,,În ogradă, iarna”

Tema activitații integrate: „Miaunica”

Elementele componente ale activității integrate:

Domenii experientiale: • Limbă și comunicare

• Om și societate

1. Educarea limbajului: memorizare: ,,Miaunica”, de Demostene Botez

2. Activitate practică: lipire de fire sintetice și semințe în contur - ,,Pisica”

Obiective operaționale:

1. Limbă și comunicare:

O1: să precizeze unele caracteristici ale pisicii;

O2: să audieze cu atenție textul poeziei;

O3: să-și îmbogățească vocabularul cu unele cuvinte și expresii din textul poeziei: „mustăți

de nea”, ,,bot de catifea”, ,,mătăsos”, ,,lucios”, ,,ghetuțe moi de vată”, ,,tipa-tipa”;

O4: să recite corect, logic, expresiv întreaga poezie, respectând intonația, accentul, ritmul,

tonul și nuanțarea vocii în timpul recitării;

2. Om și societate:

O5: să denumească corect ustensilele și materialele de lucru necesare realizării lucrării;

O6: să lipească firele textile, semințele, respectând cerințele educatoarei;

O7: să lucreze îngrijit, manifestând interes pentru activitatea propusă;

O8: să finalizeze lucrarea, aplicând în realizarea ei toate indicațiile primite.

Strategii didactice:

a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul

1

Page 2: 8_proiect_comisie_metodica (1)

b) Mijloace didactice: ilustrații reprezentând pisici, pisică din pluș, ecusoane;

planșa-model, fișe de lucru ilustrând pisica, fire textile, semințe, lipici, panou

c) Forme de realizare a activității: activitate frontală, activitate pe grupe, activitate

individuală

BIBLIOGRAFIE

1. Mitu, F.; Antonovici, Ș., Metodica activităților de educare a limbajului în învățământul

preșcolar, Editura Humanitas Educational, București, 2005.

2. Preda, V.; Dumitrana, M., Programa activităților instructiv-educative în grădiniță,

Editura V & I. Integral, București, 2005.

3. Programa activităților instructiv-educative în gradinița de copii (ediția a II-a revizuită și

adăugită), M.E.C., Bucuresti, 2005.

2

Page 3: 8_proiect_comisie_metodica (1)

3

Page 4: 8_proiect_comisie_metodica (1)

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENT DIDACTIC

OB.OP. Conținutul esențializat al activității Strategii didactice Evaluare

1. Moment organizatoric Se asigură condițiile necesare unei bune desfășurări a activității: aerisirea sălii de grupă, pregătirea materialului didactic necesar, Așezarea copiilor pe scăunele, în semicerc.

2. Captarea atențieiO1

Sunt prezentate, sub forma unei surprize, câteva imagini cu pisici: Ce observați în imagine?; După ce recunoașteți pisica? (descrierea corpului pisicii); Haideți să căutăm nume pisicilor din imagine!Copiii vor da mai multe nume pisicilor din imagini.Educatoarea propune numele de Miaunica.

ConversațiaActivitate frontală

Ilustarății reprezentând pisici

Apreciari verbale

Observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor

3. Anunțarea temei și a obiectivelor

- Astăzi vom învăța o poezie care se numește „Miaunica”, scrisă de Demostene Botez, apoi vom confecționa „Pisica”.La sfârșitul activității noastre va trebui să recitați corect și frumos întreaga poezie, să realizați lucrări frumoase. Cei mai buni recitatori vor fi lăudați și recompensați cu un premiu.

Explicația

Activitate frontală

Observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor

4. Dirijarea învățăriiO2

O3

O4

DLC Educatoarea recită model poezia „Miaunica”, de Demostene Botez:„Miaunica e-o pisicăMică, mică, mititică,Cu mustățile de neaȘi cu bot de catifea. Păru-i negru, mătăsos, Subțirel și e lucios Și-n picioare e-ncălțată Cu ghetuțe moi, de vată...Astea-s ghete sau pernuțe?Stau în ele cinci gheruțeȘi când vede-un șoricel, Tipa-tipa după el...” Educatoarea explică conținutul poeziei, folosindu-se de o pisică de pluș, care este adusă de afară, mimând dorința acesteia de a intra în sala de grupă.

Demonstrația

Activitate frontală

Explicația

Observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor

Observarea capacității de concentrare a preșcolarilor pe parcursul recitării

4

Page 5: 8_proiect_comisie_metodica (1)

- Ia uitați-vă la Miaunica! Este o pisică neagră, cu păr mătăsos și lucios. Are niște mustăți albe ca de nea și un bot moale de catifea. În picioare parc-ar avea niște ghetuțe moi de vată. Dar nu sunt ghete, ci sunt pernuțe, care ascund cinci gheruțe. Când aleargă tipa-tipa după șoricei, ditr-o dată îi înhață cu lăbuțele ei. În timpul expunerii conținutului poeziei sunt explicate expresiile și cuvintele noi din text:„păr mătăsos-lucios”„mustăți de nea”„bot de catifea”„ghetuțe moi de vată” Educatoarea recită încă o dată poezia, după care reia primul fragment. 1-2 copii vor recita prima parte a poeziei, apropiindu-se de pisica de pluș, mângâind-o. Se continuă memorarea celorlalte fragmente logice, de fiecare dată reluându-se și fragmentele memorate anterior. Vor fi antrenați cât mai mulți copii, fiind ajutați și stimulați de educatoare. Copiii vor recita în întregime poezia de mai multe ori. Educatoarea propune concursul „Cine știe câștigă”, în care copiii vor recita pe două grupe. Grupa câștigătoare va fi recompensată cu câte un ecuson cu pisicuță, prins în piept. Tranziție:

Activitate frontală

Pisică de pluș

DemonstrațiaActivitate frontalăActivitate individuală

EcusoaneActivitate pe grupe

Exercițiul

Observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor

5. Obținerea performanței DOS Educatoarea prezintă planșa model, iar copii intuiesc materialele primite.

a) Prezentarea modelului:- Eu am realizat o planșă. Ce reprezintă ea?- Ce culoare are pisica?- Ce vedeți lipite pe hârtie? (fire textile)- Din ce are pisicuța ochii? (semințe) b) Intuirea materialelor

Convorbirea

ExplicațiaPlanșa-model

Observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor

5

Page 6: 8_proiect_comisie_metodica (1)

O5

O6

O7

O8

„Fiecare a primit pe măsuță materialele necesare pentru realizarea pisicii. Ce aveți pe măsuță, în coșuleț?” (fișă ală cu contur – pisica, fire, semințe, lipici). Pe fișă vom lipi fire și semințe. - Acum vă voi arăta cum se realizează pisica. Voi să fiți foarte atenți! Pe foaie este desenată o pisică. În interiorul conturului punem lipici în strat subțire. Acum lipim firele cu mare atenție. Dacă vrem să avem pisicuțe frumoase, trebuie să lipim semințe, pentru a realiza ochii. Pisica este gata! Fiți atenți să nu murdăriți cartoanele și să realizați lucrări frumoase și curate! De asemenea, trebuie să finalizați lucrarea.

Se vor realiza exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii: închidem și deschidem pumnii; rotim pumnii; „ne spălăm” pe mâini; „plouă, picură, tună, apare soarele”. Preșcolarii vor lucra individual la realozarea lucrării. Se supraveghează preșcolarii în timp ce lucrează (poziția corectă a corpului în timpul lucrului), se asigură explicații suplimentare și sprijin celor care necesită. Când majoritatea preșcolarilor au finalizat realizarea lucrărilor, se anunță încheierea lucrului.

Fișe de lucru ilustrând pisicaFire textileSemințe Lipici

Activitate frontală

ConversațiaDemonstrația

ExercițiulActivitate individuală

Observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor

6. Asigurarea feed-back-ului

Se expun lucrările pe panou. Se numește un copil care să aleagă o lucrare și motivează de ce îi place acea lucrare. Apoi se aleg alți copii care să aprecieze alte lucrări. Se acordă ajutor pentru realizarea aprecierilor și autoaprecierilor și se subliniază încă o dată cum ar trebui să arate o lucrare foarte bine realizată.

Panou Aprecieri verbale

Observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor

7. Încheierea activității Se face ordine la masa de lucru. Se fac aprecieri individuale și generale în ceea ce privește comportamentul preșcolarilor în cadrul activității.

Aprecieri verbale

6