86 proiect didactic

Upload: daniela-ionele

Post on 07-Jan-2016

9 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

mn

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt:Disciplina: Grupa: Data: Durata:Modulul:Subiectul leciei:

Tipul leciei:

Competene specifice

Subcompetene:

Obiective operaionale:

coala Profesional 1Proiectarea produselor vestimentare01122.02.201390 minuteModelarea constructiv de tipul unuGeneralizarea i aplicarea n practic a divizrilor suplimentare de produs

de generalizare i aplicare a cunotinelor

de a dobndi i a stpni cunotine fundamentale specifice disciplinei; de a comunica n limbajul specific disciplinei; de a manifesta un raionament axat pe principiile proiectrii vestimentare; de a se orienta creativ n procesul de modelare; de nelegere i aplicare a procedeelor de modelare constructiv.

expunerea caracteristicilor principale; analiza etapelor de transformare a reperelor vestimentare prin intermediul procedeelor constructive de tipul unu; stabilirea analogiei dintre tipurile de divizari constructive; aplicarea n practic a procedeelor constructive.

O1: s-i verifice cunotinele dobndite anterior, referitoare la modelarea constructiv de tipul unu; O2: s recunoasc tipurile de divizri longitudinale i transversale; O3: s stabileasc ordinea succesiunii de proiectare transformare a divizrilor suplimentare de produs; O4: s aplice practic procedeele de divizare suplimentar de produs.

Categoriile cognitive ale obiectivelor:Tehnologii didactice:a. forme:

b. metode:

c. mijloace de nvmnt:

Bibliografie:

nelegerea, aplicarea, receptarea, sinteza, reacia etc.

frontal ( pentru un grup ); n perechi, grup, dirijat de profesor; individual.

conversaia euristic; brainstorming, brainstorming cu schie; demonstraia; exerciii practice; diagrama Venn; combinaii de metode pentru stimulare; joc didactic: Semaforul - cu scop de autoevaluare.

fie conspect la tema: Divizri suplimentare a elementelor de produs; modele de produse vestimentare; fi-schem cu scop de sistematizare a cunotinelor ( fia A); proiector; plane cu modele; rechezite; fie cu sarcini; tipare de baz la scara 1:2; foi format A4; fie colorate pentru jocul didactic ( cte trei la fiecare elev); metoda de proiectare NIIP.

1. Construirovanie odejd s lementami SAPR, E.B Kobleacova, G.S Ivleva, V.E Romanov, Legprombtizbat, Moskva, 1988. 464 p.2. Osnov proiectirovanie raionalinh razmerov i form odejd,E.V Kobleacova , M., 1984.3. Edinaia metodica construirovanie odejd SV ( EMCO SV ) . Bazove konstrukii jenscoi odejd. Tom 2. M ., 1988.4. ,,Modelarea constructiv a produselor vestimentare,,, Stela Blan, editura TEHNICA-INFO 2001.5. Surse bibliografice din internet.

Desfurarea leciei

Secvenele lecieiObiectiveDurata(minute) Activitatea profesorului Activitatea elevuluiEvaluare

12345

1. Moment organizatoric2Salut elevii. Verific prezena elevilor, pregtirea pentru lecie.Elevii se grupeaz n patru grupe.Salut profesorul. Elevul de serviciu anun absenii. Se pregtesc pentru lecieVizual

2. Verificarea temei pentru acas.

O1

5-7

O2

5- Ce a fost dat pentru acas?

- Avei ntrebri la tema pentru acas?- Astzi, vom aplica practic procedeele de divizare constructiv, vom face o generalizare. Imaginea1Propun reamintirea temei de acas:

- Care este rolul secionrilor suplimentare a elementelor produselor vestimentare?

-n procesul de proiectare a divizrilor suplimentare se modific forma produsului vestimentar?

-Cte tipuri de divizri constructive cunoatei? Care?

-Prezint la tabl diagrama de sistematizare a cunot inelor.

-Ce leag aceste dou tipuri de secionri?

Propun jocul didactic: Semaforul.Imaginea2-n buzunarul fiecrei grupe sunt un set de culori care caracterizeaz semaforul adic: rou, galben i verde.Verde- reprezint elevii care pna la etapa actuala a leciei au neles tot;Galben- au neles cte ceva;Rou- nu au neles nimic. Fiecare elev alege o culoare care i caracterizeaz nivelul de nelegere a temei.TEMA: Divizri suplimentare a elementelor de produs .- adreseaz ntrebri, dac au.

- rspund la ntrebri.

-utilizarea procedeelor constructive cu scopul de a crea noi modele de produse vestimentare.-nu, deoarece la modelarea constructiv de tipul 1 nu se modific forma produsului.

-dou, longitudinale i transversale. Liniile de relief, platcile, corseletele, clinii tpezoidali.

-completeaz diagrama.

-n ambele tipuri de divizri constructive este prezent procedeul de transfer al pensei.

- ascult esena jocului didactic.

-i autoevalueaz cunotinele, nivelul de nelegere.

Oral

Vizual

Continuarea tabelului

12345

3. Reactualizarea cunotinelor i a capacitilor

10

O1

25

O2

Imaginea3Culoarea verde reprezint marele calmant al celor iui la mnie, irascibili, al nervoilor.ns, la semafor cnd se aprinde culoare verde ne indic s mergem nnainte.Propun s mergem i noi nnainte cu urmtoarea sarcin:

Imaginea4Sarcina 1: transferai pensa n dependen de modelul propus. Fiecare grup primete un set, compus dintr- un reper (1:2) i un model de produs vestimentar.

-Propun prezentarea ablonului obinut.

-Ce obinem prin intermediul transferului de pense?

-Cine creeaz modelele noi la o ntreprindere de confecii?

-Voi ai putea fi designeri? Propun s ncercm.

Imaginea5

Sarcina 2: Echipa de designeria. fiecare elev, individual, deseneaz un model de produs vestimentar care s conin divizri suplimentare de produsGrupul1- creaz un model de bluz;Grupul2- creaz o rochie;Grupul3- creeaz o fust;Grupul 4 creeaz palton.b. modelele se discut n grup i se alege sau se completeaz cel mai reuit.

-Propun prezentarea modelelor.

-ascult, analizeaz.

-realizeaz sarcina practic n grup.

-prezint ablonul obinut.

-modele noi de produse vestimentare.

-designerii.

-realizeaz sarcina practic

-prezint modelul obinut i numete tipurile de divizri constructive din care este compus produsul vestimentar.

Practic

Vizual

Vizual Oral

Continuarea tabelului

12345

4. Consolidarea materiei i formarea capacitilor

10

O1O2O3O4Sarcina 3:S se asocieze succesiunea de proiectare a divizrilor suplimentare la etapele prezentate pe plan.

Propun prezentarea oral a rezultatelor obinute.

Sarcina4: exerciiu practic Se repartizeaz cte un set de materiale la fiecare grup, compus din model i reper vestimentar.

Propun proiectarea:- liniilor de relief ce trec prin centrul bustului;- liniilor de relief ce nu trec prin centrul bustului;- platcii;- corseletei.

-analizeaz plana, asocieaz succesiunea de proiectare a divizrilor suplimentare la etapele prezentate.

-se prezint rezultatele obinute.

-realizeaz exerciiu practic.

-prezint ablonul obinut.

Oral

Vizual Oral

5. Evaluare Sarcina4: Propun descrierea unui model vestimentar care este compus din divizri suplimentare de produs.

Propun prezentarea oral a rezultatelor obinute.

-realizeaz sarcina.

-se prezint rezultatele obinute.Scris

Oral

6. Bilanul leciei. Concluziia) bilanul cantitativ:1. Ce am nvat nou astzi la lecie?b) bilanul calitativ:Se discut care dintre obiectivele leciei snt atinse i care nu. Se trag concluziile asupra activitii elevilor la lecie.Se noteaz. Mulumesc pentru lecie. La revedere!-elevii formuleaz rspunsurile la ntrebri.

-adreseaz ntrbri.Oral

7. Anunarea temei pentru acas

De realizat cte o mostr din estur pentru procedeul practicat .-noteaz tema n caiete.