73 proiect didactic

7
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA : MICĂ DOMENIUL EXPERENŢIAL OM ŞI SOCIETATE(DOS) MIJLOC DE REALIZARE : JOC DIDACTIC TEMA : „CUM ESTE?” TIPUL DE ACTIVITATE : Evaluarea şi consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual DURATA: 1!"# MINUTE SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere aşi utilizare a semnicaţiilor structurilor verbale;  ultivarea spiritului de observaţie, apercepţiilo r tactilo! c"inestezice, vizuale, auditive, olfactive şi gustative; O$IECTIVE OPERAŢIONALE: #ă recunoască obiectele prezentate şi proprietăţile lor; #ă recunoască părţile corpului car e ne a$ută să simţim tot ce se  înt%mplă în $urul nostru & oc"i, urec"i, nas, limbă,m%ini'; #ă se exprime în propoziţii corecte gramatical; #ă utilizeze în construcţii gramaticale cuvinte ca: v ăz, auz, miros, gust,pipăit&simţurile omului' ( SARCINA DIDACTICĂ: #ă recunoască obiectele şi proprietăţile lor după: văz, a uz, miros, gust,pipăit; REGULILE JOCULUI:

Upload: violeta8907

Post on 13-Apr-2018

219 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 73 Proiect Didactic

7/26/2019 73 Proiect Didactic

http://slidepdf.com/reader/full/73-proiect-didactic 1/7

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA : MICĂ

DOMENIUL EXPERENŢIAL OM ŞI SOCIETATE(DOS)

MIJLOC DE REALIZARE : JOC DIDACTIC

TEMA : „CUM ESTE?”

TIPUL DE ACTIVITATE : Evaluarea şi consolidarea cunoştinţelor, priceperilorşi deprinderilor

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

DURATA: 1!"# MINUTE

SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere aşiutilizare a semnicaţiilor structurilor verbale;

  ultivarea spiritului de observaţie, apercepţiilor tactilo!c"inestezice, vizuale, auditive, olfactive şi gustative;

O$IECTIVE OPERAŢIONALE:

• #ă recunoască obiectele prezentate şi proprietăţile lor;• #ă recunoască părţile corpului care ne a$ută să simţim tot ce se

 înt%mplă în $urul nostru& oc"i, urec"i, nas, limbă,m%ini';

• #ă se exprime în propoziţii corecte gramatical;• #ă utilizeze în construcţii gramaticale cuvinte ca: văz, auz, miros,

gust,pipăit&simţurile omului' (

SARCINA DIDACTICĂ:

• #ă recunoască obiectele şi proprietăţile lor după: văz, auz, miros,gust,pipăit;

REGULILE JOCULUI:

Page 2: 73 Proiect Didactic

7/26/2019 73 Proiect Didactic

http://slidepdf.com/reader/full/73-proiect-didactic 2/7

  Educatoarea va atinge cu bag"eta c%te un copil ; copilul atins vine lamăsuţă, scoate din săculeţ un obiect, îl denumeşte şi spune proprietăţileobiectului în funcţie de cele cinci simţuri, după care îl aşează pe măsuţă(

ELEMENTE DE JOC: atingerea cu bag"eta, deplasarea, g"icirea, aplauze(

METODE ŞI PROCEDEE: $ocul, observaţia, converaţia, explicaţia,exerciţiul,turul galeriei,problematizarea(

MATERIAL DIDACTIC: bag"etă, săculeţ, oglindă, creioane colorate, cuburide lemn, şerveţele parfumate, )oare, parfum, $ucărie de pluş, ciocolată, măr,biscuiţi săraţi, usturoi,clopoţel, şe individuale(

$I$LIOGRAFIE:

• urriculum pentru învăţăm%ntul preşcolar *!+ - ani, .E/, 0112• 3evista 4nvăţăm%ntului preşcolar, 5!0 0151 Ed(6rle7uin, 0151• 8aborator preşcolar,Ezec"il, 8(, 8ăzărescu, .(,9 ntegral,

<ucureşti,0110

 

SECVENŢE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE

Page 3: 73 Proiect Didactic

7/26/2019 73 Proiect Didactic

http://slidepdf.com/reader/full/73-proiect-didactic 3/7

DIDACTICE DIDACTICEMOMENTORGANIZATORIC

6erisirea sălii de grupă;6ran$area mobilierului însemicerc;=regătirea materialului didactic

necesar;ntrarea ordonată acopiilor în salade grupă(

nstructa$ulverbal

CAPTAREAATENŢIEI

#e va realiza printr!o povestecreată de educatoare:>6zi c%nd am venit la grădiniţă,m!am înt%lnit cu ?%na cea <ună,?%na din poveşti şi mi!a dat unsăculeţ şi o bag"etă( .i!a spus săvin la voi cu ele şi să ne $ucăm

 împreună(@!9reţi să ne $ucăm împreună cusăculeţul şi cu bag"eta z%neiA

#urprizaonversaţia#ăculeţ<ag"etă

Bbservareacomportamentuluicopiilor

ANUNŢAREATEMEI ŞI AO$IECTIVELOR

6stăzi copii ne vom $uca $ocul>um esteA@9a trebui să recunoaşteţiobiectele din săculeţ, să ştiţi caredin simţuri le utilizăm c%ndmirosim, vedem , auzim, pipăim;

conversaţia

DIRIJAREA%NVĂŢĂRII

a('E&'*+,-+ . /-0234,+,-+ 5*66

  u a$utorul bag"etei trimise dez%nă va numit pe r%nd c%te uncopil, care va veni la măsuţă, vascoate din săculeţ un obiect , îldenumeşte şi spune tot ce ştiedespre acel obiect &adică cumeste el,tare ,moale, dacă îl putemmirosi, gusta, ce culoare are, etc'(  Ciecare răspuns bun va aplaudat(Eu am să scot dinsăculeţ un obiect ,ca să ştim cumne $ucăm(b(' E&-*64+4,-+ 5*66 /-',78 #e execută de 5!0 ori pentru a seasigura că toţi copiii au înţeles(c('E&-*64+,- 5*66 ',',6!93

 Explicaţiaonversaţia

#ăculeţ<ag"etă,oglindă, carte,creioanecolorate,cuburi,şerveţeleparfumate,parfum,$ucăriede pluş,ciocolată,măr,biscuiţi săraţi,usturoi,clopoţel

Exerciţiul

Evaluareorală

3ecunoaştereaobiectelor

3ecunoaşterea organuluide simţutilizat

3ăspunsul la întrebări

onstruireapropoziţiilorcorecte

Page 4: 73 Proiect Didactic

7/26/2019 73 Proiect Didactic

http://slidepdf.com/reader/full/73-proiect-didactic 4/7

  9oi atinge pe r%nd c%te un copilpe umăr cu bag"eta , iar copilulatins va veni la măsuţă şi varecunoaşte obiectul şiproprietăţile acestuia după văz,

auz, miros, gust, pipăit(  9oi urmării ca toţi copiii să seexprime în propoziţii simple saudezvoltate corecte gramatical şisă recunoască organele de simţ şisimţurile specice ale ecăruia(3ăspunsurile corecte vor aplaudate(

=roblematizarea

gramatical

6precieriverbale

O$ŢINEREAPERFORMANŢELOR

/) C0'*+,-+ 5*66#e va prezenta copiilor o planşă şili se vor citi versuri ,iar ei vortrebui să indice diferite organe desimţuri simţuri;+ 38 /-3*'-,0 *+,- 3624

'8,<- *,'66 = *+,- 2- +564838 30<0 44 *- 3- >240'8 >2 56,6 234,6@

1Este dimineaţă(  Deşteptătorul sună;  îrr,îrr

  /u îl auzi cu a$utorulFrec"ilorşi te trezeşti(

  C- 4- +5648 38 +69?

"(Desc"izi oc"ii şi  9ezi c"ipul drag al

mamei şi lucrurile  din cameră(  C- 4- +5648 38 -9?

BDupă ce te!ai spălat  Gi te!ai îmbrăcat,  .ergi la masă(4mm  Dar ce bine miroase  iocolata caldă  =regătită de mama  C- 4- +5648 38 30<0,36?

onversaţia

Exerciţiul=roblematizarea

 /ext poeziiplanşă

Expunerea

Evaluareorală

3ecunoaşterea organuluide simţutilizat

3ăspunsul la întrebări

onstruireapropoziţiilor

corectegramatical

6precieriverbale

Page 5: 73 Proiect Didactic

7/26/2019 73 Proiect Didactic

http://slidepdf.com/reader/full/73-proiect-didactic 5/7

 4n timp ce bei  iocolata, tu simţi

u a$utorul limbii  Hustul dulce aromat(

  C- 4- +5648 38 30<6346?

(4nainte să pleci la grădiniţăBm%ngăi pe pisicuţa ta(

  e blană mătăsoasă are  C- 4- +5648 38 30< *8782<+ -34- '6+38?

ASIGURAREARETENŢIEI ŞITRANSFERULUI

#e vor împărţii copiilor şeindividuale de lucru, în care li secere copiilor să recunoască părţiale corpului care ne a$ută săsimţim , şi la ce foloseşte ecareparte şi să coloreze ce le place(

ExplicaţiaonversaţiaExerciţiulCişe individualereioanecolorate

Evaluarescrisă

3ecunoaşterea părţilorcorpuluicare nea$ută săsimţim totce ne

 încon$oarăEvaluareorală

3ealizareasarcinilorşei

EVALUAREA 8crările vor expuse pe panou şivor analizate(9or adresate copiilor c%teva

 întrebări:!e $oc ne!am $ucat astăziA!are sunt simţurile omuluiA

!are sunt părţile corpului cu caresimţim tot ce ne încon$oarăA  #e va repeta poezia I#imţurileJde Kicoleta Kasta

 /ext poezieonversaţiaexplicaţia

 /urul galeriei

Expunerea

3ealizareasarcinilorşei

3edareatextuluipoeziei

%NC;EIEREAACTIVITĂŢII

#e fac aprecieri generale şiindividuale asupra modului dedesfăşurare al activităţii şi al

onversaţia3ecompense

6precieriverbale

Page 6: 73 Proiect Didactic

7/26/2019 73 Proiect Didactic

http://slidepdf.com/reader/full/73-proiect-didactic 6/7

comportamentului copiilor#e vor acorda recompense(

ANEXE

SIMŢURILE

De Kicoleta Kasta

  Eu cu ochi i, dragi copii,

  9ăd păpuşi şi $ucării(

  u urechile oric%nd,

Page 7: 73 Proiect Didactic

7/26/2019 73 Proiect Didactic

http://slidepdf.com/reader/full/73-proiect-didactic 7/7

  6ud ece cuv%nt(

  Limba şi cu cerul gurii

  4mi spun gustul pră$iturii(

  Degetele îmi spun şi ele

  De sunt moi c"i)ele mele(

  ar cu nasul!adeseori,

  #orb parfumul tot din )ori(