318 proiect didactic

7
PROIECT DIDACTIC EDUCATOARE:CIRLAN FLORENTINA GRUPA: mare ACTIVITATEA: Educatie muzicala TEMA: cantec: “Gainusa motata”-predare joc muzical: “Caluseii”-consolidare DURATA: 15-20 minute SCOPUL ACTIVITATII: dezvoltarea capacitatii de exprimare prin muzica; insusirea liniilor melodice ale cantecului in vederea formarii deprinderilor de interpretare expresiva, de intonatie corespunzatoare nuantelor si continutului de idei; formarea si dezvoltarea auzului cu elementele sale componente: simt melodic, simt ritmic. OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili: O1: sa-si insuseasca corect linia melodica si versurile cantecului “Gainusa motata”; O2: sa interpreteze cantecul individual si colectiv; O3: sa asocieze textul cu miscarile adecvate jocului muzical “Caluseii”; STRATEGIA DIDACTICA: a) METODE SI PROCEDEE: conversatia observatia, demonstratia, exercitiul

Upload: cirlan

Post on 03-Dec-2015

7 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

318 proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: 318 Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE:CIRLAN FLORENTINA

GRUPA: mare

ACTIVITATEA: Educatie muzicala

TEMA: cantec: “Gainusa motata”-predare

joc muzical: “Caluseii”-consolidare

DURATA: 15-20 minute

SCOPUL ACTIVITATII:

dezvoltarea capacitatii de exprimare prin muzica;

insusirea liniilor melodice ale cantecului in vederea formarii deprinderilor de

interpretare expresiva, de intonatie corespunzatoare nuantelor si continutului

de idei;

formarea si dezvoltarea auzului cu elementele sale componente: simt

melodic, simt ritmic.

OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili:

O1: sa-si insuseasca corect linia melodica si versurile cantecului “Gainusa motata”;

O2: sa interpreteze cantecul individual si colectiv;

O3: sa asocieze textul cu miscarile adecvate jocului muzical “Caluseii”;

STRATEGIA DIDACTICA:

a) METODE SI PROCEDEE: conversatia observatia, demonstratia, exercitiul

b) MATERIAL DIDACTIC: laptop, CD, macheta cu pasari de curte, cos cu oul

Motatei, imagini cu puisori, ace de gamalie, saculet cu dulciuri

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1. Preda, V, 2005, , Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de

copii, Editura V.I. Integral, Bucuresti;

2. Maria Dolgasev, Elisabeta Mrinescu, 1974, Metodica educatiei muzicale in

gradinita de copii, Editura didactica si pedagogica, Bucuresti;

Page 2: 318 Proiect Didactic

3. Ministerul Invatamantului, 1995, Cantece pentru prescolari, editat de Tribuna

Invatamantului.

Evenimentul didactic

OB.OP

Continut stiintific Strategii didactice

Evaluarea (instrumente si

indicatori)1.Moment organizatoric

-Pentru buna desfasurare a activitatii, voi asigura urmatoarele conditii: - aranjez scaunelele in semicerc; - pregatesc materialul didactic; - solicit copiii sa se pregateasca pentru activitate;

-conversatia introdutiva

-observarea curenta

2.Introducere in activitate

-Voi avea grija ca pozitia copiilor pe scaunele sa fie corecta pentru a putea canta (spatele drept pentru a asigura o emisie corecta a sunetelor si mainile pe genunchi).-Voi efectua cu copiii cateva exercitii de respiratie: “suflam fulgusorul din palma”, “mirosim floarea”, “umflam balonul”;-Pentru a canta corect si frumos, voi face cu copiii cateva exercitii de omogenizare si incalzire a vocilor (vom imita glasul diferitelor animale):-Cum face pisica? (miau, miau)-Dar broscuta, cum face? (oac, oac)-Dar greierele? (cri, cri)

Strategii euristice

-conversatia introductive

-exercitiul

Observarea curenta

Chestionare orala

3.Reactualizarea cunostintelor

O3

-Ce cantec ati invatat voi la activitatea trecuta? Va amintiti? (Caluseii)- Voi da tonul melodiei si impreuna cu copiii, voi canta cantecul o data, apoi vom executa jocul muzical propriu-zis.

-exercitiul Observare curenta

4.Transmitere si asimilare

a) Elementul surpriza

-Ia, priviti! Ce observati voi aici? Cine ne priveste cu atentie?Le voi prezenta copiilor o macheta in care este reprezentata curtea pasarilor.-Aceasta este gainusa mea. Numele ei este Motata, iar acestia sunt puii ei. Spre

-expunerea

-conversatia

Observare curenta

(macheta cu pasari de curte,

cos cu ou,

Page 3: 318 Proiect Didactic

b)Anuntarea temei

deosebire de celelalte gaini, Motata nu canta prea frumos, iar puisorii ei nu stiu nici un cantecel. Nu pentru ca n-ar fi o mamica buna, ci pentru ca este foarte ingamfata (increzuta, se da mare) si se considera regina pasarilor de curte.-Pentru ca stiu ca voi stiti multe cantecele si cantati foarte frumos, astazi m-am gandit sa-i aduc la activitatea noastra si pe puisorii motatei. Ei au ascultat cu atentie cantecelul pe care l-ati cantat si cred ca l-au si invatat deja.-Astazi o sa va spun povestea acestei gainuse, dupa care o sa invatam si cantecul ei, numit “Gainusa motata”.-Daca sunteti de acord, o sa asez puisorii la locul lor si o sa-i lasam sa ne asculte in continuare.

euristica castronele cu tarate)

Observare curenta

5. Familiarizarea cu continutul

-Asa cum v-am mai spus, Motata mea este tare ingamfata, abia daca face un ou la saptamana, iar cand il vede nu-si mai incape in piele de fericire si incepe sa cotcodaceasca. Chiar in dimineata aceasta am vazut ca a facut unul, probabil ca isi va reincepe “cantecul” in orice moment. Ce-ar fi sa caut eu pe aici, prin curte oul ei? Sa-l vedeti si voi!-Cu ajutorul laptopului, copiii vor asculta cotcodacitul unei gaini, apoi le voi arata cosuletul in care se gaseste oul Motatei.-Motata mea se lauda la toata lumea timp de o luna de zile, strigand ca numai ea face oua albe, pe care femeile le folosesc la pregatirea cozonacilor. Le spune tuturor ca dupa ce a facut un ou, a ostenit (obosit) si are nevoie de ajutor.Aceasta este povestea Motatei. Sa auziti si cantecul acum!

Explicatia

Expunerea Observare curenta

(cos cu oul Motatei, laptop,

Cd)

6.Interpretarea model

-Folosindu-ma de laptop, voi interpreta model cantecul Laptop, Cd

Page 4: 318 Proiect Didactic

“Gainusa motata”, avand in vedere sa rostesc clar cuvintele, sa articulez si sa frazez corect, sa am expresivitate in interpretare si acuratete in intonatie. Voi mima gesturile corespunzatoare textului.

-demonstratia

Strategii euristice

-auditia

Observare curenta

6.Dirijarea invatariia)analiza canteculuib)repetarea interpretarii modelc)insusirea pe fragmente

O1

O2

-Cum este melodia cantecului? (vesela)-Ce ritm are? (vioi)-Cate strofe are cantecul? (doua)-Voi mai interpreta melodia si textul inca o data.-Voi invata cantecul, cu copiii, pe strofe;- Voi interpreta prima strofa, apoi o voi repeta de 2 ori cu copiii;- A doua strofa va fi invatata in aceeasi maniera.-Se va canta in intregime cantecul cu toata grupa. Voi urmari cu atentie felul cum isi regleaza copiii respiratia si voi interveni ori de cate ori manifesta nesiguranta in interpretare sau reproduc gresit o fraza muzicala, un fragment melodic.

Strategii inductive-euristice

-demonstratia-conversatia

7.Obtinerea performantei O1

O2

-Dupa ce copiii au invatat versurile si melodia cantecului ii voi imparti in doua grupe: fetele-grupa gainuselor si baietii-grupa cocoseilor. Pe rand, fiecare grupa va canta o data cantecul, iar memebrii celeilalte grupe vor aplauda.

Strategii evaluative-stimulative

Itemi de evaluare:

-interpretarea in grup si individual

a cantecului;

8.Asigurarea retentiei si a transferului

O1

O2

-Cum se numeste cantecul pe care l-am invatat noi astazi?-Puisorii mei sunt foarte bucurosi ca ati invatat cantecul, iar acum ei doresc sa-l cantatam toti inca o data.-Le dau tonul de inceput si vom canta cantecul inca o data.

9.Incheierea acivitatii

-Voi face aprecieri generale si individuale (impreuna cu ursuletul) asupra comportamentului si modului cum au participat la activitate. Fiecare copil va primi recom

Aprecieri verbale Saculet cu dulciuri, imagini

cu puisori

Page 5: 318 Proiect Didactic