2_proiect_def (1)

8
I. ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE 1. SECTOARE: a) Arta – mototolite, lipire b) Joc de masa c) Joc de rol TEME: a) "Ridichea uriasa" – lucrare colectiva b) "Legume de primavara" - puzzle c) "La piata"- de-a vanzatorii si cumparatorii

Upload: cirlan

Post on 09-Feb-2016

212 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect def

TRANSCRIPT

Page 1: 2_proiect_def (1)

I. ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE

1. SECTOARE: a) Arta – mototolite, lipire

b) Joc de masa

c) Joc de rol

TEME: a) "Ridichea uriasa" – lucrare colectiva

b) "Legume de primavara" - puzzle

c) "La piata"- de-a vanzatorii si cumparatorii

Page 2: 2_proiect_def (1)

II. PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mare

EDUCATOARE: CIRLAN FLORENTINA

ACTIVITATEA: STIMULAREA SI DEZVOLTAREA COMUNICARII

TEMA: “Ridichea uriasa”

TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi si deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: povestire

DURATA: 15-20 minute

SCOPUL ACTIVITATII:

formarea deprinderii de a asculta cu atentie povestea, de a se concentra atunci cand li se spune o poveste;

insusirea si consolidarea deprinderilor de exprimare corecta din punct de vedere lexical si gramatical;

activizarea vocabularului copiilor;

OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili:

O1: sa audieze cu atentie textul povestii “Ridichea uriasa”;

O2: sa redea verbal continutul povestii si sa respecte succesiunea momentelor;

O3: sa elaboreze concluzii din povestea redata pe baza imaginilor;

O4: sa explice cuvintele necunoscute: seminte, necesar, uriasa.

STRATEGIA DIDACTICA:

a) METODE SI PROCEDEE: povestirea, conversatia, observatia, explicatia, exercitiul

b) MATERIAL DIDACTIC: cos cu legume de primavara, planse cu aspectele povestii, o ridichie uriasa confectionata, masti si accesorii pentru fiecare personaj interpretat;

BIBLIOGRAFIE:

1. Ministerul Educatiei si Cercetarii, 2005, Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Bucuresti;

2. 1999, Povesti, povestiri, basme si legende, “Antologie pentru prescolari si scolari”, Bucuresti;

Page 3: 2_proiect_def (1)

3. Dumitrana Magdalena, 1999, Educarea limbajului in invatamantul prescolar, Editura Compania, Bucuresti.

Evenimentul didactic

OB.OP

Continut stiintific Strategii didactice

Evaluarea (instrumente si indicatori)

1.Moment organizatoric

-Creez atmosfera proprie unei bune desfasurari a activitatii;-Pregatesc materialul necesar pentru activitate;-Aranjez copiii pe scaunele in forma de semicerc.

-conversative

-instructajul

-sunt atenti la mine-sunt dipusi in semicerc-fac liniste

2.Introducere in activitate

-Introducerea in activitate, o voi realiza prin prezentarea unui cos cu legume de primavara:- Ce vedeti in acest cos?- Ce fel de legume sunt acestea?

-instructiv-euristice

-conversative

Chestionare orala:-ceapa,,ridichi,salata

3.Anuntarea temei

-Astazi, la activitatea de educarea limbajului, noi o sa sa invatam o poveste despre una dintre legumele acestea, si anume despre o ridichie,dar o sa vedeti voi ca nu este vorba despre o ridichie oarecare, ca si aceasta, ci despre o ridichie mare, mare… uriasa, pe care un mosneag a gasit-o in gradina lui.-Povestea se numeste “Ridichea uriasa”.-Cum se numeste povestea?

-instructiv-euristice

-conversative

Observare curenta

4.Expunerea povestii model

O1

-Spun povestea cu intonatia corespunzatoare, asez imaginile corespunzatoare momentelor povestii. A fost odata, demult un mosneag si o baba care aveau o gradina mare. Intr-o zi mosul se gandi sa-si puna in gradina seminte ca sa aiba legumele necesare pentru mancare. Merge in gradina, se apuca de sapat si pune semintele in pamant.

-conversative

-observatia

-copiii sunt atenti si asculta povestea

Page 4: 2_proiect_def (1)

O1

Dupa ceva vreme mosneagul merge din nou in gradina si vede o ridichie uriasa iesita din pamant. Ramane putin surprins dar apoi incearca sa scoata ridichea din pamant, o prinde de frunze si incepe sa traga, si trage (hei rup, hei rup…) dar degeaba, ridichea nu iesea.-Of, of, nu pot sa scot ridichea! spune mosul suparat si o cheama si pe baba.-Hei, baba, vino de-mi ajuta sa scot ridichea aceasta! Baba vine, se prinde de mijlocul mosului si incep amandoi sa traga: hei rup, hei rup, dar aceasta tot nu iesea din pamant. -Nu putem singuri, spuse baba! Sa chemam nepotica!-Mariuco, Mariuco! Vino si ne ajuta sa scoatem ridichea aceasta!Vine nepotica si incep toti trei sa traga: (hei rup, hei rup…), dar ridichea nu iesea din pamant.-Sa-l chemam si pe Azorel, spune nepotica, doar stiti cat e de harnic si ascultator. Azorel, Azorel, cutu-cutu! Vino sa ne ajuti sa scoatem ridichea aceasta!Si incep sa traga toti odata: (hei rup, hei rup…), dar ridichea tot nu iesea din pamant.-Ham, ham, nu merge, spune catelul Azorel, s-o chemam si pe pisica Miaunica sa ne ajute! Miaunica, Miaunica, pis-pis! Vino sa ne ajuti sa scoatem ridichea aceasta!Si trag toti asezati in sir unul dupa altul: (hei rup, hei rup…), dar ridichea nu iesea.-Sa-l chemam si pe soricelul Chit-Chit, poate ne ajuta si el sa scoatem ridichea! Chit-chit, vino sa ne ajuti sa scoatem ridichea aceasta!

-demonstratia cu ajutorul imaginilor

-conversative

-demonstratia cu ajutorul imaginilor

-observatia

-conversative

-demonstratia cu ajutorul imaginilor

Observare curenta

Observare curenta

Page 5: 2_proiect_def (1)

O4

O4

Soricelul chit-chit vine repede in ajutor si trag toti (hei rup, hei rup…), pana ce ridichea uriasa iese din pamant. In acel moment toti cad pe spate! Toti au fost fericiti ca au reusit sa scoata din pamant aceasta minunata si uriasa ridichie! In timpul relatarii povestii, explic cuvintele necunoscute: seminte-parte a plantelor din care, in conditii bune se dezvolta o noua planta; necesar: de care este nevoie, de care nu se poate lipsi cineva; uriasa-de proportii foare mari.

-explicatia

-explicatia

5.Repovestirea continutului povestii de catre copii

O2

-Vom repovesti impreuna povestea folosind plansele pe care le vom aseza in ordinea in care s-a petrecut intamplarea.

-povestirea

-conversative

Chestionare orala

6.Retentie si transfer (dramatizare: Ridichea uriasa)

-Ce poveste am invatat astazi?La retentie si transfer, copiii vor fi personajele din poveste.

-conversative

-exercitiul“Ridichea uriasa”

7.Incheierea activitatii

-Fac aprecieri referitoare la modul cum s-a desfasurat activitatea.

Observare curenta