26.09

12
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Data: 26.09.2014 Educatoare :Pop Loredana Grupa: mijlocie Denumirea activitatii: Așa da, așa nu! Tema săptămânii: "Tot ce e în jurul nostrum- evaluare inițială" Tipul activitatii:activitate integrată Activități pe domenii experiențiale vizate: DOS (Educație rutieră)+DPM (Traseu aplicativ- săritura în lungime, mers în echilibru, săritură în adâncime, alergare cu ocolire de obstacol) Activități liber alese 1: Construcții: Trenul Joc de masă: Jocul umbrelor-găsește perechea Activități liber alese 2: Jocuri distractive și vesele în sala de grupă Tranziții: Dacă vessel se trăiște-cântec Scopul activitatii: Cunoasterea si respectarea regulilor de circulatie; utilizarea unui limbaj adecvat in prezentarea unor situatii specifice circulatiei rutiere. Consolidarea deprinderilor motrice de bază însușite anterior; Dezvoltarea capacităţii de a utiliza deprinderile însuşite în diferite situaţii; Obiective operationale: -sa cunoasca cele trei culori ale semaforului 1

Upload: ttsdac

Post on 04-Sep-2015

214 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

proiect activitate

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT de activitate integratData: 26.09.2014

Educatoare :Pop LoredanaGrupa: mijlocieDenumirea activitatii: Aa da, aa nu!

Tema sptmnii: "Tot ce e n jurul nostrum-evaluare iniial"

Tipul activitatii:activitate integratActiviti pe domenii experieniale vizate: DOS (Educaie rutier)+DPM (Traseu aplicativ-sritura n lungime, mers n echilibru, sritur n adncime, alergare cu ocolire de obstacol)

Activiti liber alese 1:

Construcii: Trenul

Joc de mas: Jocul umbrelor-gsete perechea

Activiti liber alese 2:

Jocuri distractive i vesele n sala de grup

Tranziii: Dac vessel se trite-cntec

Scopul activitatii:

Cunoasterea si respectarea regulilor de circulatie; utilizarea unui limbaj adecvat in prezentarea unor situatii specifice circulatiei rutiere. Consolidarea deprinderilor motrice de baz nsuite anterior;

Dezvoltarea capacitii de a utiliza deprinderile nsuite n diferite situaii;

Obiective operationale:

-sa cunoasca cele trei culori ale semaforului si semnificatia lor;

sa precizeze locul pe unde se poate traversa strada (zebra,

semafor);

sa cunoasca modul de asigurare pentru trecerea strazii, acolo unde nu exista indicatoare de circulatie;

sa cunoasca semnificatia indicatoarelor: stop, trecere de pietoni;

sa inteleaga consecintele nerespectarii regulilor de circulatie;

sa nu foloseasca strada ca loc de joaca; sa analizeze comportamentul unor copii din imagini referitor la

respectarea regulilor de circulatie;

sa precizeze cateva reguli referitoare la deplasarea cu mijloacele

de transport in comun;

sa-si exprime ideile proprii folosind un limbaj adecvat.

- sa participe cu interes la activitate;

- sa constientizeze aprecierile.

- sa se conformeze instructiunilor date de educatoare;

- sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul

activitatii.

s execute corect comenzile: Drepi! Pe loc repaus!, La dreapta!, La stnga!; s execute exerciii viznd micarea diferitelor segmente ale corpului; s execute corect aciunile motrice nvate; s-i dezvolte calitile motrice: rezisten, ndemnare; s respecte regulile i sarcinile date;

s-i dezvolte spiritul competiional, dorina de afirmare ; s manifeste n timpul activitii atitudini de cooperare i spirit de echip;Metode si procedee:observatia, ghicirea, explicatia, conversatia,problematizarea. Material didactic: imagini semnificative, cercuri de gimnastica, bancute, saltele, taburei, popice, castronele plastic, ecusoane cu fluturi si floriMaterial bibliografic:

1. M. Ed. C.- Programa activitilor instructiv- educative n grdinia

de copii i Legislaie i documente reglatoare, Editura V&I Integral, Bucureti, 2005.

2. Stoica, Constana. Roboel i prietenii si, E. D.P., Bucureti, 1989.

3. Stoica, Constana.- Semaforul Licurici i ajut pe cei mici, Culegere de povestiri, poezii, cntece, scenete i jocuri pentru copii, Direcia de circulaie din I. G. P.

4. I. P. J. Suceava,Serviciul poliiei rutiere, - Ne jucm, desenm i nvm s circulm, Lidana, 2006

Forme de organizare: frontal si individual

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr.

Crt.Evenimentul didacticContinutul stiintificStrategii didacticeEvaluare (instrumente si indicatori)

I.Captarea atentieiSe va realiza printr-o ghicitoare:

Trei ochi colorati,

In cutie ferecati.

Pe rand sclipesc,

Pe rand soptesc

Trei cuvinte trei

Vezi seama sa iei,

Pe strazi cand pasesti

Astfel o patesti.

(Stopul)Conversatia

Ghicirea

II.Reactualizarea cunostintelorSe va realiza printr-o scurta discutie.

- Unde este asezat pe strada semaforul?

- Ce rol are semaforul?

- Cine sunt pietonii?

- Care sunt culorile semaforului?

- Ce ne indica fiecare culoare?

- Ce poezie am invatat despre semafor?Conversatia

Problematizarea

III.Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor Astazi copii vom discuta despre felul in care trebuie sa circulam pe strada ca pietoni respectand regulile de circulatie.Conversatia

IV.Dirijarea procesului de invatare- Pe unde avem voie sa traversam strada?- Cum este marcata zebra pe strada?

- Ce indicator ati observat acolo unde este marcata zebra?

- Ce este desenat pe acest indicator?

- Unde intalnim acest indicator?

Voi arata copiilor doua imagini in care un copil traverseaza strada.

- In care imagine copilul pietonul respecta regulile de circulatie? Explicati.Conversatia

Problematizarea

Observatia

Nr.

Crt.Evenimentul didacticContinutul stiintificStrategii didacticeEvaluare (instrumente si indicatori)

Voi intari raspunsurile copiilor folosind pentru imagini cuvintele:Asa da, asa nu! .

In comuna noastra nu sunt semafoare. Ce facem inainte sa traversam strada?

- Priviti aceasta imagine si spuneti ce observati!

- Pe unde trebuie sa circulam?

- Daca strada nu are trotuar pe unde trebuie sa circulam?

- De ce circulam pe partea stanga a drumului?

- Daca vrem sa mergem la oras cu ce putem ajunge acolo?

- Unde este correct sa asteptam autobuzul?

- Cand urcam in autobuz?

Da copii, urcam in autobus cand este oprit si niciodata din mersul mijlocului de transport.

- Unde va puteti juca fara sa va puneti viata in pericol?

- Care sunt aceste locuri?

Voi prezenta doua imagini si voi cere copiilor sa poarte discutii pe marginea lor.

Voi intari raspunsurile copiilor din nou prin:Asa da, asa nu! indicand imaginea corecta sip e cea incorecta.

- Cine se ocupa de respectarea regulilor de circulatie atat de catre pietoni cat si de catre mijloacele de transport?Da acolo unde nu exista semafor agentul de circulatie este cel care dirijeaza circulatia pentru a nu se produce aglomerari de autovehicole si pentru a nu fi accidentati pietonii.Explicatia

Conversatia

Problematizarea

Conversatia

Explicatia

Problematizarea

Explicatia

Nr.

Crt.Evenimentul didacticContinutul stiintificStrategii didacticeEvaluare (instrumente si indicatori)

Daca nu respectam regulile de circulatie agentul ne poate amenda.Explicatia

VEvaluareEx. 1 -Zborul psrelelorPoziia initial- stnd deprtat

Timp 1: ridicarea bratelor lateral, ritmic cu palmele in jos;

Timp 2: revenire;

Ex. 2 Brae scurte, brae lungi

Deprtat prin sritur

Timp 1- ducerea braelor prin lateral pe umeri

Timp 2 ridicarea braelor sus cu revenire prin lateral

Ex. 3 - Mergem ca soldatii

P.I.- stnd

T 1-2: mers pe loc cu ndoirea genunchilor, alternativ

Ex. 4 Tiem lemne

P.I.- deprtat stnd

T1 ridicarea braelor sus cu ncletarea palmelor

T2 indoirea trunchiului inainte, cu ducerea bratelor in jos genunchii intinsi:

T 3: revenire

Ex. 5 - Pisica se ntinde

P.I sprijin ghemuit

T1 ntinderea genunchilor(Pisica se ntinde)T2 Revenire (Pisica doarme)Exerciiul nou - 6

Privim dup fluturi

P.I Deprtat stnd

T1 braele ndoite la frunte

T2 rasucirea trunchiului alternativ la stnga i la dreapta

Ex. 7 Sri minge, minge jos

PI stnd cu minile pe old

T1-3 sritura pe vrfuri pe ambele picioare

T4 sprijin n ghemuit

1.Deprtarea picioarelor nu va fi mai mare decat limea umerilor, palmele vor ndreptate n jos.

2.Palmele stau fa n fa , spatele drept, privirea la brae

3.Micarea se execut cu spatele drept, alternarea segmentelor superioare

4.Genunchii bine ntini, capul lsat spre spate, privirea la brae;

5.Genunchii bine ntini, privirea n fa, tlpile i palmele rmn fixate pe sol

6.Spatele drept, coatele bine ridicate, genuchii drepti, picioarele lipite pe sol

7.- sritura se va executa elastic pe vrfuri, concomitent cu ntinderea puternic a spatelui.

- n poziia sprijin ghemuit, spatele se menine drept, capul cu privirea nainte;

Vei forma dou echipe echipa fluturailor i echipa florilor.

Va trebui s mergem pe un traseu i s respectm anumite reguli.

ncepem cu saritura din cerc n cerc, dup care vom merge n echilibru pe un spaiu delimitat de mine, ne vom urca pe bncu, vom sri n adncime pe saltea, dup care vom alerga i vom ocoli scaunul i prin lateral tot alergnd ne vom ntoarce la la echipa noastr dar n spatele rndului.

Copiii de la ambele echipe vor porni n acelai timp.ExplicatiaColorati ochii semaforului!

VIIncheierea activitatiiDup ce s-a realizat revenirea organismului dup efort se va face aprecieri generale si individuale asupra modului cum s-a desfasurat activitatea dupa care se vor acorda recompense copiilor.Explicatia

PAGE 9