2.2. dimensionarea elementelor armare trans

Download 2.2. Dimensionarea Elementelor Armare Trans

Post on 14-Jan-2016

34 views

Category:

Documents

1 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

armare transversala stalpicalcul otel

TRANSCRIPT

Eficien economic i detalii de execuie privind construirea unei pensiuni P+2E

2.3.4.2. Armarea transversal

Armarea transversal se face la fora tietoare de calcul:

- momentul de la extremitati; - inaltimea libera a stalpului.

- factorul care introduce efectul consolidarii otelului si al fretarii betonului in zonele comprimate:

pentru clasa medie de ductilitate - valoarea momentului capabil la extremitatea i a stalpului, corespunzatoare sensului considerat al fortelor laterale. si - sumele valorilor momentelor capabile ale stalpilor si grinzilor care intra in nod. Termenul s-a considerat egal cu 1.

Momentele s-au determinat in functie de armare longitudinala efectiva a stalpilor, determinata mai sus.

Distana ntre etrieri s-a determinat, ca i n cazul grinzilor, cu formula:

alegnd diametrul etrierilor i numrul de brae de etrieri n funcie de dispunerea barelor n seciune.A) Dimensionarea armturilor transversale pentru stlpul SB6Dimensionarea n gruparea fundamental pe direcia xSectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis424,32411,722,55327,8586301,444356571262,76

Deasupra terasei424,32411,722,55327,8586301,444356571262,76

Supanta sus449,08459,772,7336,6186301,444356571255,93

Supanta jos459,77449,082,7336,6186301,444356571255,93

Parter sus540,90548,862,6419,1386301,444356571205,54

Parter jos548,86540,902,6419,1386301,444356571205,541

Dimensionarea n gruparea special pe direcia x:Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis382,52391,862,55303,6786301,444356571283,69

Deasupra terasei391,86382,522,55303,6786301,444356571283,69

Supanta sus416,95424,862,7311,7886301,444356571276,315

Supanta jos424,86416,952,7311,7886301,444356571276,315

Parter sus480,91487,552,6372,4886301,444356571231,287

Parter jos487,55480,912,6372,4886301,444356571231,287

Dimensionarea n gruparea fundamental pe direcia ySectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis228,47234,162,55181,4284301,444352971143,11

Deasupra terasei234,16228,472,55181,4284301,444352971143,11

Supanta sus245,36250,192,7183,5384301,444352971141,46

Supanta jos250,19245,362,7183,5384301,444352971141,46

Parter sus287,35291,402,6222,5984301,444352971116,63

Parter jos291,40287,352,6222,5984301,444352971116,63

Dimensionarea n gruparea special pe direcia y

Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis215,27219,492,55170,49284200,964352971152,283

Deasupra terasei219,49215,272,55170,49284200,964352971152,283

Supanta sus230,83234,412,7172,31184200,964352971150,676

Supanta jos234,41230,832,7172,31184200,964352971150,676

Parter sus259,74262,742,6200,95784200,964352971129,197

Parter jos262,74259,742,6200,95784200,964352971129,197

B) Dimensionarea armturilor transversale pentru stlpul SE1

Dimensionarea n gruparea fundamental pe direcia x:

Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis426,24435,662,7319,2284200,964356571179,928/10

Deasupra grinzi

mediene435,66426,242,7319,2284200,964356571179,928/10

Sub grinda mediana463,19473,682,6360,3484200,964356571159,398/10

Parter jos473,68463,192,6360,3484200,964356571159,39

Dimensionarea n gruparea special pe direcia x:

Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis391,29398,272,7292,4384200,964356571196,408/10

Deasupra grinzi

mediene398,27391,292,7292,4384200,964356571196,408/10

Sub grinda mediana418,64426,412,6325,0284200,964356571176,718/10

Parter jos426,41418,642,6325,0284200,964356571176,71

Dimensionarea n gruparea fundamental pe direcia y:Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis235,03239,292,7175,67584200,964352971147,798/10

Deasupra grinzi

mediene239,29235,032,7175,67584200,964352971147,798/10

Sub grinda mediana251,73256,482,6195,46684200,964352971132,838/10

Parter jos256,48251,732,6195,46684200,964352971132,838/10

Dimensionarea n gruparea special pe direcia y:Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis219,23222,392,7163,5684200,964352971158,738/10

Deasupra grinzi

mediene222,39219,232,7163,5684200,964352971158,738/10

Sub grinda mediana231,60235,112,6179,5084200,964352971144,648/10

Parter jos235,11231,602,6179,5084200,964352971144,648/10

Zonele de la extremitile stalpilor se vor considera zone critice pe o distanta:

unde este cea mai mare dimensiune a seciunii stlpului.Coeficientul de armare transversal cu etrieri trebuie s fie cel puin:

- 0,35% n zona critic a stlpilor de la baza lor, la primul nivel;

- 0,25% n restul zonelor critice.

Coeficientul de armare cu etrieri se determin cu formula:

Pentru direcia x (direcia transversal a cldirii) b=400mm i procentul de armare cu etrieri n zonele critice este:

Pentru direcia y (direcia longitudinal a cldirii) b=800mm i procentul de armare cu etrieri n zonele critice este:

Deoarece procentul minim de armare cu etrieri n zona critic de la baza construciei este mai mic de 0,35 etrierii ce preiau fora tietoare pe acest direcie se vor realiza din bare 10. Aria de armtur transvesal va fi

Procentul de armare cu etrieri va fi:

Distana maxim etrieri nu va depi :

- latura minim a seciunii utile (situat n interiorul etrierului perimetral)

- diametrul minim al barelor longitudinale.C) Dimensionarea armturilor transversale pentru stlpul SB7

Dimensionarea n gruparea fundamental:Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis134,96136,452,7100,5283,41171,534352971220,468/10

Deasupra grinzi

mediene136,45134,962,7100,5283,41171,534352971220,468/10

Sub grinda mediana169,95171,212,6131,2283,41171,534352971168,898/10

Parter jos171,21169,952,6131,2283,41171,534352971168,898/10

Dimensionarea n gruparea special:Sectiune

(kNm)

(kNm)

(m)

(kN)etr

(mm)n

(mm)

(MPa)z

(mm)ctg

(mm)Asw/s

Acoperis118,89119,992,788,473283,41171,534352971250,488/10

Deasupra grinzi

mediene119,99118,892,788,473283,41171,534352971250,488/10

Sub grinda mediana138,14139,082,6106,62483,41171,534352971207,848/10

Parter jos139,08138,142,6106,62483,41171,534352971207,848/10

Zonele de la extremitile stalpilor se vor considera zone critice pe o distanta:

Coeficientul de armare cu etrieri se determin cu formula:

Procentul de armare cu etrieri n zonele critice este:

Distana maxim etrieri nu va depi :

2.3.5. Dimensionarea fundaiei

2.3.6. Dimensionarea fermei cu zbreleStructura de rezisten a acoperiului va fi format din grinzi cu zbrele disuse pe direcie transversal, alcatuite din profile eav ptrat sau greptunghiular, prinse ntre ele prin sudur, i pane din profile UNP.

Eforturile pentru dimensionarea elementelor acoperiului au fost determinate prin calcul structural.

S-au introdus n programul de calcul elementele fermei cu dimensiunile iniiale teav ptrat 50x50x5 i panele UNP160. Cu eforturile obinute s-au dmensionat i verificat elementele fermei i penele.

2.3.6. Dimensionarea fermei cu zbrele

Dimensionarea i verificarea tlpii inferioare

Eforturile de calcul pentru talpa inferioar arat astfel:

Se va face dimensioarea tlpii la efortul de ntindere

Dimensionarea se face conform SR En 1993-1-1, Eurocod 3: Proiectarea structurilor din oel. Parte 1-1: Reguli generale pentru cldiri cu relaia:

- coeficient parial de siguran,

- limita de curgere a oelului, pentru oel S235,

Se alege profilul teava patrat 100x100x4 cu

Verificarea seciunii se face cu formula:

- Valoarea de calcul a efortului (fortei) de intindere din actiuni

- Forta capabila (rezistenta de calcul) a barei solicitatela intindere(tractiune)

rezult c profilul propus se verific.

Dimensionarea i verificarea tlpii superioareEforturile de calcul pentru talpa superioar arat astfel:

Se va face dimensioarea tlpii la efortul de compresiune

Dimensionarea se face conform SR En 1993-1-1, Eurocod 3: Proiectarea structurilor din oel. Parte 1-1: Reguli generale pentru cldiri cu relaia:

Se alege profilul teava patrat 100x100x4 cu

Verificarea de rezisten seciunii se face cu formula:

Se consider clas de seciune 3, cu comportare elastic, fr slbiri. Valoarea de calcul a rezistenei la compresiune uniform se determin cu formula:

rezult c profilul propus se verific.

Verificarea de pierdere a stabilitii generale la flambaj se face cu formula:

- rezistena de calcul a barei comprimate la flambaj

pentr