20.03

18
PROIECT DIDACTIC DATA: 20.03.2015 EDUCATOARE: PĂDURE VASILICA ROXANA GRUPA: mare ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:ADP-ALA-ADE TEMA: ADP:Întâlnirea de dimineaţă Rutine şi tranziţii: Ca să fim copii voinici,Ridichea- cântec, Ridichea uriaşă- dramatizare ALA:ŞTIINŢE:Coşuleţe cu 1-5 ridichi; BIBLIOTECA:Din jumătăţi întregul; ARTĂ:Colorăm ridichi ADE:DLC:Ridichea uriaşă-povestea educatoarei; DPM:Aruncarea şi prinderea mingii cu ambele mâini la nivelul pieptului;Joc dinamic:Prinde ridichea; FORMA DE REALIZARE:activitate integrată FORMA DE ORGANIZARE:pe grupuri, frontal; TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi şi deprinderi MIJLOC DE REALIZARE:lectura educatoarei,exerciţii fizice; DURATA:o zi LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de grupă; SCOPUL ACTIVITĂŢII:îmbogăţirea vocabularului,consolidarea cunoştinţelor despre legumele de primăvară, formarea şi exersarea deprinderilor de prindere şi aruncare a mingii OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ADP: - să poarte discuţii libere pe baza temei alese la întâlnirea de dimineaţă; - să recite poezia în timp ce imită mişcările sugerate de textul acesteia; - să interpreteze cântecul în grup cu voce naturală;

Upload: roxana-padure

Post on 19-Dec-2015

213 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

20

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICDATA: 20.03.2015

EDUCATOARE: PDURE VASILICA ROXANAGRUPA: mareACTIVITI DE NVARE:ADP-ALA-ADETEMA:

ADP:ntlnirea de diminea

Rutine i tranziii: Ca s fim copii voinici,Ridichea-cntec, Ridichea uria-

dramatizare

ALA:TIINE:Coulee cu 1-5 ridichi; BIBLIOTECA:Din jumti ntregul;

ART:Colorm ridichi

ADE:DLC:Ridichea uria-povestea educatoarei; DPM:Aruncarea i prinderea mingii cu ambele mini la nivelul pieptului;Joc

dinamic:Prinde ridichea;FORMA DE REALIZARE:activitate integratFORMA DE ORGANIZARE:pe grupuri, frontal;

TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi i deprinderiMIJLOC DE REALIZARE:lectura educatoarei,exerciii fizice;DURATA:o ziLOCUL DESFURRII: Sala de grup;

SCOPUL ACTIVITII:mbogirea vocabularului,consolidarea cunotinelor despre

legumele de primvar, formarea i exersarea deprinderilor de prindere i aruncare a

mingiiOBIECTIVE OPERAIONALE:

ADP: - s poarte discuii libere pe baza temei alese la ntlnirea de diminea;

- s recite poezia n timp ce imit micrile sugerate de textul acesteia;- s interpreteze cntecul n grup cu voce natural;

- s interpreteze rolurile personajelor din poveste respectnd firul desfurrii aciunii;

ALA: tiine: - s recunoasc i s denumeasc legume timpurii; - s numere n limitele 1-5;

- s fac corespondena ntre cifr si cantitate;

Biblioteca: - s recunoasc legume de primvar;

- s reconstituie ntregul din jumti;

- s despart n silabe cuvintele ce denumesc legume de primvar; Art: - s denumeasc ridichea;

- s foloseasc culori corespunztoare ca s coloreze ridichea ;- s finalizeze lucrarea;

- s fac aprecieri asupra propriei lucrri ct i asupra lucrrilor colegilor;

ADE: DLC: - s asculte cu atenie povestirea educatoarei pentru a sesiza succesiunea

momentelor aciunii i mesajul transmis prin textul literar;

- s expun cu ajutorul imaginilor i al ntrebrilor principalele momente

ale povestirii;

- s raspund la ntrebrile adresate de ctre educatoare utiliznd

propoziii clare i corecte din punct de vedere gramatical;

- s nteleag mesajul transmis de textul literar;- s recunoasc personajele povestirii;

DPM: - s execute variante de mers i alergare

- s execute exerciii de nclzire a principalelor grupe musculare;

- s arunce mingea cu ambele mini de la nivelul pieptului;

- s prind mingea cu ambele mini la nivelul pieptului;

- s dovedeasc spirit de competiie i fayr-play n timpul jocului;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE:conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, problematizarea, trierea aseriunilor,turul galerieiMATERIAL DIDACTIC:ppu marionet,ridichi din hrtie, coulee, cifre, creioane colorate, foi de hrtie, lucrare model, jetoane cu legume i fructe, plane din poveste, jucrii de plu,mingi,palete verzi i roii,BIBLIOGRAFIE:

1. ,, Activitatea integrata din gradinita , ed. Didactica Publishing House,

2008

2.,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani,

M.E.C.T. 2008SCENARIUL ZILEI:

n cadrul ntlnirii de diminea are loc salutul, completarea calendarului naturii, prezena, mprtirea de grup unde copiii vor discuta despre tema aleas cu o zi nainte.La activitatea de grup vom interpreta poeziaCa s fim copii voinici.Copiii vor imita micrile sugerate de textul poeziei. Pornind de la o scurt discuie despre sntate vom ajunge la tema sptmnal Legume de primvar.n cadrul noutii zilei se va ivi o feti care-i va ruga pe copii s-l ajute pe bunicul ei. i voi anuna pe copii c astzi vom asculta o poveste s vedem ce anume dorete bunicul fetiei, ne vom juca cu ridichi, le vom numra, vom colora ridichi, ne vom juca cu mingi si multe alte jocuri plcute i distractive.

Le voi citi copiilor povestea Ridichea uria,le voi prezenta apoi sectoarele de lucru unde voi explica i demonstra etapele de lucru.

Trecerea de la DLC la DPM o voi face prin cntecul Ridichea. Se va realiza tema de la DPM ,jocul dinamic. La obinerea performanei vom juca jocul Adevrat sau fals folosind metoda Trierea aseriunii.

n ncheierea activitii vom dramatiza povestea Ridichea uria.

NR CRT.EVENIMENTUL

DIDACTICCONINUTUL TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

1.Captarea atenieiO voi face nc din cadrul ntlnirii de diminea cnd va veni n vizit o feti(ppu) care i va ruga pe copii s-l ajute pe bunicul ei cu legumele de primvar.Fetia a uitat ns cum se numete acea legum i le d indicaii copiilor despre forma i culoarea acesteia pn cnd ei vor ghici c e vorba despre ridiche.ConversaiaExplicaia

Ppu marionetObservarea comportamentelor copiilor

2.Comunicarea obiectivelor i a temelor activitii Astzi copii vom asculta povestea Ridichea uria, ne vom juca cu ridichi colorndu-le, numrndu-le,i vom arta fetiei mai multe legume de primvar , le vom denumi astfel nct aceasta s nu le mai ncurce, ne vom juca cu mingea nvnd s-o aruncm de la unul la altul ca i cum am arunca i prinde ridichi uriae, vom cnta i ne vom juca de-a personajele din poveste.Explicaia

3.Dirijarea nvrii prin abordarea integrat a coninutului nvrii Voi prezenta coninutul povetii clar,coerent i expresiv,folosind un ton i o mimic adecvat modelndu-mi vocea pentru a imita personajele,

nuannd astfel expunerea n funcie de strile afective pe care le implic povestirea.Cu ajutorul intrebrilor copiii vor expune coninutul povestirii conform planului principal de idei redate prin imagini.

1. Primvara, moul sdete legume.

2. Mosul gsete ridichea uria, vrea s o duc acas dar nu reuete s o scoat din pmnt.

3. Moul o cheam pe bab s l ajute s scoat ridichea, dar ei nu reuesc.

4. Baba o cheama pe fata lor s i ajute s scoat ridichea, dar nu reuesc.

5. Fata l cheam pe cel s i ajute s scoat ridichea, dar nici aa nu reuesc.

6. Celul o cheam pe pisic s i ajute, dar degeaba vine i pisicua c tot nu reuesc s scoat ridichea cea uria din pmnt.

7. Pisicua il cheam pe oricel s i ajute s scoat ridichea uria din pmnt i ca prin minune aceasta iese. Vom purta o scurt conversaie despre personajele povestirii.Copiii le vor identifica pe plane.

Voi insista pe mesajul educativ al povestii Unde-s multi puterea creste. O vom invita pe feti s ne nsoeasc la sectoarele de activitate.Voi explica i demonstra pe rnd fiecare sarcin de lucru.

TIINE:avei pe msue ridichi i coulee pe care sunt lipite cifre, voi trebuie s numrai ridichile i s punei n coulee attea ridichi cte arat cifra de pe coule;BIBLIOTECA:pe msu sunt mai multe cartonae cu jumti de legume, voi trebuie s cutai jumtile potrivite pentru a forma ntregul, s denumii acea legum i s desprii cuvntul n silabe.ART:copii care doresc s se joace la acest sector vor trebui s denumeasc legume de pe fi iar apoi ,dup ce vom executa exerciii de nclzire a muschilor mici ai minii,s coloreze folosind culorile corespunztoare.

Copiii lucreaz fiecare la sectorul ales, m voi plimba printre ei, voi da indicaii i voi acorda ajutor acolo unde este cazul.Copiii se pot muta i la alt sector dup ce au rezolvat sarcina data. La fiecare sector vom alege un reprezentant .Copiii se plimb la fiecare sector ,cei care doresc vor pune ntrebri reprezentantilor grupei despre modul n care au realizat lucrrile,vor aprecia propriile lucrri precum i pe cele ale colegilor.Vom interpreta cntecul Ridichea Vrei s ne jucm acum un joc de-a ridichile uriae?

Vom trece la realizarea activitii de educaie fizic

ExpunereaPlane din poveste

Conversaia

Conversaia

Plane din povesteExplicaia

Demonstraia

Turul galeriei

Exerciiul

Conversaia

Observarea comportamentelor-numr ridichile,

-fac corespondena ntre cifr i cantitate

-realizeaz ntregul din jumti

-denumesc legumele

-despart cuvintele n silabe

-coloreaz ridichi

-folosesc culorile corespunztoare

-realizarea sarcinilor

Prile lecieiEvenimentul didacticConinut tiinificDozareFormaii i indicaii metodice

a)Partea pregtitoareMoment organizatoricAdunareaAlinierea

Verificarea strii de sntate i a echipamentului

Salutul

Anunarea temei

Exerciii de front i de formaii

n linie pe un rand

EMBED PBrush

EMBED PBrush

Pregtirea organismului pentru efortVariante de mers i de alergare(pe loc i din deplasare):-mers n caden pe loc,din deplasare

-mers pe vrfuri cu braele sus;

-mers pe calcie cu minile la spate;

-alternare mers- alergare-mergi cum bat;

-alergare uoar;

-alergare cu genunchii sus;

-alergare cu pendularea gambei napoi

-alergare de vitez x10m

x 10m

1/3 x 10m

1/3 x 10m

x 10mIn coloana cte unul n jurul slii

n coloan cte unul pe diagonala slii

Influenarea selectiv a aparatului locomotorEx 1 Privim cerul,privim pmntulPI:stnd ,minile pe olduri

T1-T3-aplecarea capului pe spate, privirea susT2-T4 -aplecarea capului nainte,privirea n pmnt

Ex2:Palma sus, palma jos

PI:stnd minile ntinse lateral

T1:rsucirea palmei n sus

T2:rsucirea palmei n jos

Ex3:Zboar fluturii

PI:stnd deprtat, mainile pe lng corp

T1-ridicarea braelor n sus lateral

T2- coborrea braelor pe lng corp

Ex 4: Balansoarul

PI: stnd departat, minile pe olduri

T1-T2:aplecarea trunchiului cu arcuire spre dreapta

T3-T4: aplecarea trunchiului cu arcuire spre stnga;

Ex 5:Legnm ppuaPI:stnd deprtat, braele ndoite la nivelul pieptului;T1-T2:rsucirea trunchiului cu arcuire spre dreapta;

T3-T4:rsucirea trunchiului cu arcuire spre stnga;Ex 6:Culegem flori

PI:Stnd deprtat

T1-T3:ndoirea trunchiului nainte cu ducerea braelor jos;T2-T4:revenire la PI;Ex 7:Uriaii i piticii

PI: Stnd

T1:ridicare pe vrfuri cu ducerea braelor sus;T2:lsare n ghemuit ,braele cuprind genunchii;Ex 8: Sari minge sariT1-T4:sritur pe vrfuri pe ambele picioare.2x4t4x2t

3x4t

4x2t

3x4t

3x4t

4x2t

3x4tFormaie de gimnastic

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

EMBED PBrush

b)Partea fundamentalFormarea i consolidarea deprinderilor motrice de bazLe voi explica i demonstra copiilor modul n care arunc mingea cu ambele mine de la nivelul pieptului,prin mpingere-braele ndoite la nivelul pieptului cu palmele spre minge-arunc mingea prin mpingere spre un copil.n momentul n care prind mingea o atept cu braele nainte,palmele desfcute,o apuc i o aduc la piept.Voi demonstra de 2-3 ori cu 2-3 copii.Voi mpri copiii n dou grupe, aezate fa n fa,exerciiul se va desfura sub form de tafet suveic,dup ce copilul a aruncat mingea se va aeza n spatele grupei.Jocul dinamic:

Copiii se vor aeza n cerc,mingea va trece din mn n mn n timp ce se vor recita urmtoarele versuri:

Un, doi ,trei,

Ridichea uria o vrei?

Patru, cinci, ase,

Minile noastre-s voioase,

apte, opt, nou,

ine cu minile amndou,

i acum zece:

N-o lsa s plece !

Copilul n mna cruia a rmas mingea la sfritul poezioarei va arunca mingea colegului din fa,cu ambele mine de la nivelul pieptului.2-3x

3x

5-6x

3-4x

-respectarea regulilor jocului

c)Partea de ncheiereRevenirea organismului dup efortMers n coloana cte unul n jurul slii cu exerciii de respiraie1-2 x 10m

ncheierea activitaiiAlinierea,aprecieri i recomandri

4.Obinerea performaneiLe propun copiilor s jucm un joc,Fals sau adevrat.Copiii sunt aezai pe scunele n semicerc, fiecare copil primete dou palete una de culoare verde, una roie.Urmrind planele din poveste copiii vor trebui s rspund la ntrebri radicnd paleta verde pentru rspunsul ;adevarat; i cea roie pentru rspunsul ;fals;-Povestea se numete Ridichea uria?

-Moul a scos singur ridichea?-Baba a chemat celul n ajutor?

-Celul a chemat pisica n ajutor?

-Pisica a chemat oricelul n ajutor?

-Moul,baba, fetia,celul,pisica i soricelul strigau Hei-Rup,Hei-Rup?Trierea aseriunilorPalete verzi

Palete roii

5.Asigurarea feed-back-ului-Am vzut c ai fost foarte ateni la poveste i tii tot ce s-a ntmplat,nu vrei s ne jucm de-a personajele din poveste?Copiii ii vor alege personajele pe care vor s le interpreteze.Vom repeta de 2-3 ori .Dramatizarea-imitarea personajelor din poveste

6.ncheierea activitiiVoi face aprecieri asupra modului n care s-a desfurat activitatea.Fetia va face i ea aprecieri asupra activitii copiilor i le va mpari recompense.conversatiaObservarea comportamentelor