1proiectdelec_ie15-1

5
PROIECT DE LECŢIE CLASA: a IX- a UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Tehnic „Aurel Vlaicu” Baia Mare DISCIPLINA: RELIGIE LECTIA: IUDAISMUL. ISLAMUL TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe DURATA: 1 ORĂ PROPUNĂTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE) 1. definirea iudaismul şi islamul. 2. prezentarea istoria iudaismului şi întemeierea islamului. 3. explicarea răspăndirii islamului. STRATEGIA DIDACTICĂ 1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual 2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual. 3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă

Upload: ioana-ionita

Post on 17-Dec-2015

215 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

ok

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIECLASA: a IX- a UNITATEA COLAR: Colegiul Tehnic Aurel Vlaicu Baia MareDISCIPLINA: RELIGIELECTIA: IUDAISMUL. ISLAMULTIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECIE: dobndire/ nsuire de noi cunotineDURATA: 1 ORPROPUNTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZAOBIECTIVE OPERAIONALE (COMPETENE SPECIFICE)1. definirea iudaismul i islamul.

2. prezentarea istoria iudaismului i ntemeierea islamului.3. explicarea rspndirii islamului.STRATEGIA DIDACTIC1. Resurse procedurale

SISTEM METODOLOGIC: conversaia euristic, expunerea, modelarea, explicaia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea

Forme de organizare: frontal, individual2. Resurse materiale: catalog, tabl, cret colorat, manual.

3. Modaliti de evaluare: observaia sistemic, evaluare oral

LOCUL DE DESFURARE: Sala de clasBIBLIOGRAFIE:

1. Manual

2. Biblia 3. Cri de rugciuniDESFURAREA ACTIVITII

Momentele instruirii (timp)CSActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeForme de organizareResurse materialeModaliti de evaluare

Moment organizatoric

(2 min)-Profesorul rostete cu elevii rugciunea

Verific prezena elevilor i disponibilitatea colectivului clasei pentru nceperea orei.Rostesc rugciunea

Elevii spun absenii i se pregtesc de lecie.Conversaie Frontal Catalog Observaia

Captarea ateniei

(1 min)-Profesorul prezint elevilor tema leciei i precizeaz obiectivele urmriteElevii noteaz n caiet titlul leciei, ascult i devin ateni la competenele specifice urmrite.ExpunereaFrontal Tabl, cret-

Reactualizarea cunotinelor asimilate anterior

(7 min)Profesorul solicit elevilor s rspund la ntrebri din lecia anterioar.Elevii rspund la ntrebri expunndu-i punctele de vedereConversaia

euristic

FrontalManual Evaluare oral

Dirijarea nvrii. 1

23Noteaz titlul leciei pe tabl. Prezint elevilor definirea iudaismului i a islamului.

Explic elevilor care este istoria iudaismului i care sunt etapele sale. Prezint elevilor ntemeierea islamului.

Prezint elevilor rspndirea islamului.Elevii rspund cu ajutorul profesorului, dac va fi nece-sar.Elevii raspund eventualelor ntrebri. Noteaz n caiete.Conversaia

Expunerea Modelarea

Frontal

Manual

BibliaEvaluare oral

Obinerea performaneiAdreseaz elevilor ntrebri cu privire la lecia predat i fixeaz cunotinele. Apoi explic elevilor eventualele nenelegeri.Elevii rspund. Pun ntrebri.Exerciiul

Feed-back-ulIndividualManual Biblia Evaluare scris

ncheierea leciei Explic elevilor ce au de pregtit pentru ora urmtoare.Rostete rugciunea. Sunt ateni la cerine

Rostesc rugciunea

-

Schia tablei

Iudaismul. IslamulIudaismul = religia iudeilor (evreilor)

Fundamentul iudaismului se afl n Biblia ebraic (Thora i Talmud)

Etapele istorice:

1. Monoteism biblic caracterizat de tierea mprejur, primirea legilor mozaice, porunca de a construi tempul

2. Iudaism post-exilic apare sinagoga ca nou lca de rugciune i de studiu.

3. Iudaism rabinic apare rabinatul, autoritatea care avea puterea de decizie n probleme de credin i juridice.

4. Iudaismul contemporan constituit din trei orientri: iudaism ortodox, reformat, conservator

Islam = i revendic paternitatea avramic prin Ismael, fiul lui Avraam Cartea fundamental este Coranul

Mohamed s-a nscut n anul 570 ntr-o familie srac, rmas orfan de mic a fost crescut de bunicul su, apoi de un unchi.