181 proiect didactic

20
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVATAMANT: Gradiniţa EDUCATOARE : GRUPA : URSULEŢILOR NIVEL I I (mare) DATA : 23.01 .2013 TEMA ANUALẶ : Cand/ cum si de ce se intampla ? TEMA PROIECTULUI : Vietuitoare TEMA ZILEI : “ CAUTATORII DE COMORI! TIPUL ACTIVITATII : consolidare de cunostinte , priceperi si deprinderi; FORMA DE ORGANIZARE : Activitate integrata (DS- DEC) CATEGORII DE ACTIVITATI: * A.D. P. : RUTINE: I.D.D.: - “ Daca as fi un animal mi-ar placea sa fiu....De ce?” Salutul . Prezenţa copiilor .Calendarul naturii “Sa facem ordine in sala de grupa”( deprinderea de ordine si curatenie in sala de grupa) -Tranziţii: * “ Suntem cautatorii de comori!”- recitativ * ” Ratustele mele!” (cantec) * A.D.E. : 1

Upload: predunaeva

Post on 11-Aug-2015

275 views

Category:

Documents


10 download

TRANSCRIPT

Page 1: 181 Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVATAMANT: Gradiniţa

EDUCATOARE :

GRUPA : URSULEŢILOR – NIVEL I I (mare)

DATA : 23.01 .2013

TEMA ANUALẶ : Cand/ cum si de ce se intampla ?

TEMA PROIECTULUI : Vietuitoare

TEMA ZILEI : “ CAUTATORII DE COMORI! “

TIPUL ACTIVITATII : consolidare de cunostinte , priceperi si deprinderi;

FORMA DE ORGANIZARE : Activitate integrata (DS- DEC)

CATEGORII DE ACTIVITATI:

* A.D. P. : RUTINE: I.D.D.: - “ Daca as fi un animal mi-ar placea sa fiu....De ce?” Salutul . Prezenţa copiilor .Calendarul naturii “Sa facem ordine in sala de grupa”( deprinderea de ordine si curatenie in sala de grupa)

-Tranziţii: * “ Suntem cautatorii de comori!”- recitativ

* ” Ratustele mele!” (cantec)

* A.D.E. :

- D.S –Activitate matematica – “Comori ascunse!”– joc didactic - numaratul in limitele 1-7, raportarea numarului la cantitate si cantitatea la numar in limitele 1-7

- D.E.C. –Educatie muzicala: Cantece :” In padurea cu alune !” , “Graiul animalelor” - sunete din mediul inconjurator, timbrul vocii umane ;

* A.L.A. I :

- Arta : “Animalul indragit ” – colorare, lipire.

- Stiinta:“Animale fermecate cu cifre amestecate! ” joc de masa (puzzle) - reconstituire de imagini cu animale

1

Page 2: 181 Proiect Didactic

- Joc de rol : “ De- a cofetarii! ” – interpretarea rolului de cofetar

* A.L.A. II

- Joc de atentie : “Animalul si scaunelul lui” -dezvoltarea atentiei

- Joc de miscare: “Atinge calutul!”-deprinderi motrice:alergare, saritura

- Joc linistitor : “Ce s-a schimbat?”-dezvoltarea atentiei,a socializarii, relaxare

SCOPUL:

DS-AM: S1 : - consolidarea cunostiintelor matemetice privind numaratul in limtele 1-7, raportarea numarului la cantitate si cantitatea la numar in limitele 1-7

DEC-EM: S2: -consolidarea deprinderilor de a interpreta cantece in colectiv , respectand linia melodica si de a asocia sunete din mediul inconjurator cu timbrul vocii umane;

ALA I: S3: -consolidarea priceperilor si deprinderilor de a colora, lipi si asambla corespunzator, pentru realizarea produselor dorite;

ALA II: S4: - consolidarea deprinderii de a realiza corect deprinderile motrice invatate: alergare, saritura, dezvoltarea atentiei,a socializarii, relaxare;

OBIECTIVE DE REFERINTA:

O.R. 1 : sa numere de la 1 la 7 recunoscand grupele cu 1- 7 obiecte si cifrele corespunzatoare , raportarea numarului la cantitate si cantitatea la numar in limitele 1-7

O.R.2 : să intoneze cantece pentru copii, asociind sunete din mediul inconjurator cu timbrul vocii umane;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

A.D.E. :

D.S. – ACTIVITATE MATEMATICA:

O1 - să numere corect in ordine crescatorare si descrescatoare in limitele 1- 7;

O2 – să raporteze numarul la cantitate si cantitatea la numar in limitele 1-7 asociind cifra corespunzatoare;

Regulile jocului:

2

Page 3: 181 Proiect Didactic

Copiii vor fi impartiti in doua echipe: echipa ursuletilor si echipa veveritelor. Daca in drumul nostru descoperim cifre, trebuie sa ne oprim pentru a realiza sarcinile oferite. Daca raspunsurile si sarcinile au fost indeplinite ne vom deplasa mai departe in adancul padurii pana la alt indiciu (cifra).pentru fiecare raspuns corect se va da cate un pui de urs sau veverita. Castiga echipa care a acumulat cei mai multi pui (ursi, veverite) Echipa a caror membri gresesc raspunsul, va primi o pedeapsa hazlie.

Elemente de joc: surpriza, întrecerea, aplauze, mişcarea şi mânuirea materialelor.

D.E.C. - EDUCATIE MUZICALA

O1 –sa interpreteze cantecele in colectiv respectand linia ritmico-melodica a acestora;

O2 –sa asocieze sunete din mediul inconjurator cu timbrul vocii umane;

A.L.A. I :

ARTA:

O1 – sa coloreze animalele respectand conturul dat;

O2- sa lipeasca tot atatea elemente cat ii arata legenda pe animalul colorat;

STIINTA:

O1 – să reconstituie imaginile cu animale, utilizand piesele de puzzle puse la dispozitie

O2- sa precizeze cifra descoperita in imaginile de puzzle ;

JOC DE ROL:

O1- sa interpreteze rolul de cofetar executand actiuni specifice acestuia;

O2- sa pregateasca prajituri cu 7 straturi;

O3 – sa respecte regulile de igiena;

A.L.A. II :

- sa respecte regulile de joc;

sa execute corect deprinderile motrice invatate : alergare, saritura;

sa astepte cu rabdare sa-i vina randul;

sa aplice regulile de joc;3

Page 4: 181 Proiect Didactic

sa coopereze cu colegii.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, observatia, exercitiul , jocul, , turul galeriei ,problematizarea ;

MIJLOACE DE ÎNVẶŢẶMÂNT: scrisoarea de la Zana Padurii , jetoane cu animale , cutie comoara, lacate, cheii, brazi, poteca din material maro,animale salbatice, animale domestice, casa Padurarului , traista, plicuri, suport oua kinder,piscina, pesti,undite , galetuse,cifre ,coşuleţe, lipici\aracet , pensule , şerveţele umede ,animale colorate,material marunt din stante (bulinute, stelute, floricele, fluturasi), puzzle cu animale, sortulete, biscuiti, cutite de plastic,fineti, platouri , laptop, videoproiector, CD-uri ,DVD- prezentări ppt .

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

*** Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-6\7ani)D.P.H.-Bucureşti-2009

Aplicaţii ale noului curriculum pentru învăţământul preşcolar, Nivelul I,

Filofteia Grama,Mioara Pletea …-Didactica Publishing House ,2010;

Revista Învătământul Preşcolar , Nr. 3-4 \2009,Editura Arlequin;

Ghid de bune practici pentru educatia timpurie a copiilor intre3-6\7 ani , M.E.C. 2008;

1001 Activitati pentru gradinita , Editura Aramis Print, Bucuresti 2010

Scenariul Zilei Intanlirea de dimineata debuteaza cu „Daca as fii un animal mi-ar placea sa fiu….De ce?” , salutul,prezenta,Calendarul naturii unde se stabilesc aspectele legate de anotimp , data, starea vremii . Noutatea zilei o reprezinta deschiderea unei scrisori de la Zana Padurii, aceasta le spune copiilor ca li s-a pregatit un decor ( o padure), vor canta in cor cantece cunoscute , vor fii cautatori de comori si vor fii supusi unor diferite sarcini pentru descoperirea comorii. Pentru a putea cunoaste tainele acestei paduri copii trebuie sa se joace un joc care se numeste “Comori ascunse!” Tranzitie :“ Suntem cautatorii de comori,/Mergem doi cate doi,/Pe poteca vom pasii/ Şi tare curioşi vom fi/ Să vedem ce vom gasi !”-recitativ. Copiii vor fi impartiti in doua echipe: ursuleti si

4

Page 5: 181 Proiect Didactic

veverite, ei vor strabate traseul in formatie de cate doi pe fond sonor de ciripit de pasarele.Se vor da explicatii copiilor in legatura cu sarcinile jocului: daca in drumul nostru descoperim cifre, trebuie sa ne oprim pentru a realiza sarcinile oferite. Daca raspunsurile si sarcinile au fost indeplinite ne vom deplasa mai departe in adancul padurii pana la alt indiciu (cifra).pentru fiecare raspuns corect se va dacate un pui de urs sau veverita. Echipa a caror membri gresesc raspunsul, va primi o pedeapsa hazlie. Zana Padurii ne roaga sa ne umplem pieptul cu aerul curat al padurii pentru a prinde puteri ( exercitii de respiratie, exercitii melodic, exercitii ritmice). Copiii pornesc prin padure pe cararea serpuita. Ajung la prima cifra si descopera intr-un brad o traistuta in care se afla doua plicuri unul pentru echipa ursuletilor si unul pentru echipa veveritelor (dezlegare de ghicitori). Ajung la cifra doi unde copii descopera o ferma de animale domestice, aici sarcinile sunt de a numara animalele si de a aseza cifra corespunzatoare. Se va canta cantecul “ In padurea cu alune” unde copii vor imita sunete din mediul inconjurator. Apoi se parcurge traseul pana la urmatoarea cifra, ajungand la Gradina ZOO, unde spre bucuria copiilor, vom numara o multime de animale salbatice. Deodata pe traseul din padure observam casa padurarului, unde copii sunt rugati sa se joace cu animale (numarand animalele, raportand numarul la cantitate si cantitatea la numar , asezarea cifrelor in ordine crescatoare si descrescatoare, si asezarea cifrei la locul potrivit). Plecand de la casa padurarului copii canta cantecul “ Graiul animalelor“unde copiii vor imita sunete din mediul inconjurator. Ajung la urmatoarea cifra unde copii observa un izlaz plin de pesti si o comoara. O comoara plina de lanturi si lacate. Aici copii sunt rugati sa pescuiasca atatia pesti cat arata cifra ,si sa numere . Tranzitie :“Ratustele mele” -cantec Comoara noastra nu poate fi deschisa doar daca mergem si la sectoarele :ARTA, JOC DE ROL, JOC DE MASA. Educatoarea propune copiilor câteva jocuri pentru a se bucura împreună : Joc de atentie : “Animalul si scaunelul lui” Joc de miscare: Atinge calutul!,Joc linistitor : “Ce s-a schimbat? Dupa indeplinirea sarcinilor copii descopera cheile pentru deschiderea comori.In incheierea activitatii se fac aprecieri generale si individuale referitoare la activitatea copiilor, iar surprizele din comoara vor fi distibuite copiilor.

5

Page 6: 181 Proiect Didactic

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTEDIDACTICE

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFICSTRATEGII DIDACTICE EVALU

ARE

(instrumente şi

indicatori)

Metode siprocedee

Mijloace de înv.

1.Momentul oranizatoric

Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfaşurarea optimă a activităţii:

Aerisirea sălii de grupă , aranjarea mobilierului şi a materialelor necesare pe sectoare de activitate.

Întâlnirea de dimineaţa :Salutul ,Prezenţa , Calendarul naturii, Activitatea de grup:”Manusa” (prezentare ppt), Rutina: :” Sa facem ordine in sala de grupa!”

ConversaţiaPovestireaConcursul

Calendarul naturii

Prezentare ppt.,laptop

videoproiector,

Observarea comporta-mentului verbal şi nonverbal

6

Page 7: 181 Proiect Didactic

2 . Captarea atenţieiSe va realiza prin citirea scrisorii de la Zana Padurii : Dragi copii,

Sunt Zana Padurii si va scriu aceasta scrisoare deoarece v-am urmarit toata saptamana fara ca voi sa ma vedeti si mi-a placut foarte mult de voi. Am aflat ca va plac animalele. De aceea v-am pregatit un decor , aceasta padure plina de surprize. In functie de cat de correct veti raspunde si cat de atenti si cuminti veti fi, veti descoperi comoara ascunsa. Comoara ascunsa o veti descoperii daca veti trece peste probele mele jucandu-va un joc care se numeste “Comori ascunse!” Sunt sigura ca veti reusi si va promit ca va veti distra si veti descoperii multe surprize placate! D-na educatoare va explica regulile jocului, sa fiti atenti si sa o ascultati! Cu mult drag,

Zana Padurii

conversatiaobservatia

ScrisoareaDecorul Observar

ea comporta-mentului verbal şi nonverba

l

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Prezint copiilor tema zilei:” CAUTATORII DE COMORI! ” obiectivele şi activiţăţile care urmează a fi desfăşurate.

ExplicatiaObservar

ea comporta-mentului nonverba

l4. Dirijarea invatarii Activitate integrata (DS-DEC) se va desfasura frontal sub

forma jocului didactic : “ COMORI ASCUNSE!” Tranzitie:“ Suntem cautatorii de comori,

Mergem doi cate doi

Pe poteca vom pasii

Conversatia Explicatia

Proba orala

Obs. comporta-mentului verbal si nonverba

7

Page 8: 181 Proiect Didactic

Educatie muzicala:

Şi tare curioşi vom fi

Să vedem ce vom gasi !”

SARCINILE JOCULUI:- oprirea la cifrele descoperite-dezlegarea ghicitorilor-recunoasterea cifrelor in limitele 1-7 -numararea animalelor (domestice si salbatice) in ordine crescatoare si descrescatoare in limitele 1-7 -raportarea numarului la cantitate si invers in limitele 1-7 -interpretarea cantecelor si respectare liniei melodice si imitarea sunetor din mediul inconjurator

REGULILE JOCULUI: Copiii vor fi impartiti in doua echipe: echipa ursuletilor si echipa veveritelor. Daca in drumul nostru descoperim cifre, trebuie sa ne oprim pentru a realiza sarcinile oferite. Daca raspunsurile si sarcinile au fost indeplinite ne vom deplasa mai departe in adancul padurii pana la alt indiciu (cifra).pentru fiecare raspuns corect se va da cate un pui de urs sau veverita. Castiga echipa care a acumulat cei mai multi pui (ursi, veverite) Echipa a caror membri gresesc raspunsul, va primi o pedeapsa hazlie.

JOCUL DE PROBA:Se va realiza jocul de proba cu doi copii din echipele deja formate.

Zana Padurii ne roaga sa ne umplem pieptul cu aerul curat al padurii pentru a prinde puteri.

Exercitii de respiratie:

-“ Mirosim florile de la marginea padurii” (la comanda educatoarei copiii imita mirosul florilor si expira aerul inspirat)

Jocul

Demonstratia

Medalioane cu animale

Jetoane cu pui animalelor

l

Aprecierea rezolvarii corecte a sarcinii date

8

Page 9: 181 Proiect Didactic

Activitate matematica:

- Copiii inspira adanc sip e expiratie rostesc propozitia: “ Vai, ce frumos este la noi!” - “Cum face sarpele?” Pe expiratie se pronunta sunetul “S ” prelung, pana la semnalul de incetare.

Exercitii melodice:

Ca sa li sa para copiilor drumul mai scurt , copiii se vor ingana cu pasarile cerului:

- cip,cirip,cip,cirip cip,cirip,cip,cirip

sau cu greierii din iarba:

- cri,cri,cri cri ,cri, cri

sau raspund ursului care-si cauta hrana prin tufisuri:

- mor, mor, mor mor , mor , mor

Exercitii ritmice:

Si pentru ca aproape am ajuns de podeca pe care noi trebuie sa ne deplasam, copiii sar si bat din palme strigand de bucurie :

- Tra, la,la,la,la Tra, la, la,la,la

DESFASURAREA JOCULUI:

Educatoarea impreuna cu copiii merg pe cararea din padure si

DemonstratiaExercitiul

DemonstratiaExercitiul

DemonstratiaExercitiul

Aprecierea rezolvarii corecte a sarcinii date

9

Page 10: 181 Proiect Didactic

Educatie muzicala:

Activitate matematica:

ajung la:

Varianta 1 : Prima cifra gasita ne anunta ca am ajuns la primul indiciu. Gasirea traistutei cu plicuri ce contin ghicitori. Dezlegarea ghicitorilor si numararea raspunsurilor corecte.

Varianta 2 : A doua cifra gasita ne anunta ca am ajuns la al doilea indiciu: ferma cu animale domestice. Cu ajutorul palariei de padurar copii vor realiza sarcina primita.

Echipa ursuletilor:

- Numara purcelusii si spune cati sunt?

- Aseaza cifra la locul potrivit.

Echipa veveritelor:

- Numara caii si spune cati sunt?

- Aseaza cifra la locul potrivit.

Copiii vor interpreta cantecul “ IN PADUREA CU ALUNE” unde copii vor respecta linia melodica si vor imita sunete din mediul inconjurator.

Varianta 3: : A treia cifra gasita ne anunta ca am ajuns la al treilea indiciu: la ZOO. Tot cu ajutorul palariei de padurar copii vor realiza sarcina primita.

Echipa ursuletilor:

- Numara leii si spune cati sunt?

- Aseaza cifra la locul potrivit.

Exercitiul

Explicatia

Exercitiul

Explicatia

Traista Plicuri cu ghicitori

Animale domestice ,

casuta,

Cifre

Palarie de vanator

Animale salbatice , ZOO,

Aprecierea rezolvarii corecte a sarcinii date

10

Page 11: 181 Proiect Didactic

Educatie muzicala:

Echipa veveritelor:

- Numara elefantii si spune cati sunt?

- Aseaza cifra la locul potrivit. -

Copiii vor interpreta cantecul “ GRAIUL ANIMALELOR” unde copii vor respecta linia melodica si vor imita sunete din mediul inconjurator.

Varianta 4 A patra cifra gasita ne anunta ca am ajuns la al patrulea indiciu: casa padurarului. Tot cu ajutorul palariei de padurar copii vor realiza sarcina primita.Echipa ursuletilor:

- Pune atatia iepurasi cat arata cifra mea.

- Numara ursuletii si pune cifra corespunzatoare.

- Aseaza cifrele amestecate in ordine crescatoare.

Echipa veveritelor:

- Pune atatia ursuleti cat arata cifra mea.

- Numara catelusii si pune cifra corespunzatoare.

- Aseaza cifrele amestecate in ordine descrescatoare.

Varianta 5: A cincea cifra gasita ne anunta :“ Ce de pesti multicolori, Si ce lada lucitoare, Plina de lacate De ce este oare?”Le cer copiilor sa pescuiasca atatia pesti cat arata cifra mea. Rog un copil din echipa ursuletilor sa numere pesti prinsi de colegul

Explicatia

Exercitiul

Exercitiul

Explicatia

Exercitiul

Explicatia

Cifre

Palarie de vanator

Animale salbatice si

animale domestice ,

casuta vanatorului,

Cifre

Pesti,cifre, undite, galetuse,

lada, lacate

Aprecierea rezolvarii corecte a sarcinii date

11

Page 12: 181 Proiect Didactic

5.Obtinerea performantei

6. Evaluare

ADP

ALA IPrezentarea continutului

de la echipa veveritelor si invers.

Copiii va trebui sa rezolve sarcinile pe care Zana Padurii le-a lasat pentru ei:

Sari de 7 ori ca iepurele.

Fa cum face vaca de 6 ori.

Sari cum sare cangurul de 5 ori.

Fa cum face ursul de 7 ori.

Educatoarea le multumeste copiilor ca au gasit comoara , ii felicita pentru raspunsurile corecte date si discuta rezultatele obtinute.

Tranzitie : “ Ratustele mele” cantec imitand miscari asociate versurilor.

Acum sa mergem la sectoare sa vedem ce descoperim ? Lacatele de la comoara cu ce le vom deschide oare?

La sectorul ARTA vor putea demonstra cat de bine stapanesc tehica lipitului si numaratul. Copii trebuie sa coloreze animalul ales cu culoarea corespunzatoare si sa lipeasca atata material marunt cat arata cifra din dreptul fiecarui animal (legenda) La JOC DE ROL copii vor fi cofetari si vor pregatii prajituri din biscuiti ( 7 la numar) unse cu fineti,asezandu-i unul peste altul intr-un teanc. La JOC DE MASA copii vor reconstitui puzzle cu animale. Trebuie sa aleaga piesele corespunzatoare fiecarui animal, sa

Exercitiul

Explicatia

Problematizarea

Conversatia

Exercitiul

Explicatia

Explicatia

Conversatia

Exercitiul

Lipici, servetele umede,siluete

animale, legenda, animal

marunt (stantat)

Paine, fineti, cutit plastic, sortulete,

Aprecierea rezolvarii corecte a sarcinii date

12

Page 13: 181 Proiect Didactic

Obtinerea performantei

Evaluare

ALA IIPrezentarea continutului

asambleze piesele, sa le numere si sa recunoasca cifra ascunsa.

Educatoarea le propune prescolarilor alegerea unui centru in care vor dori sa lucreze cu specificatia ca se pot roti in ordinea preferintelor.

Educatoarea va supraveghea activitatea din sectoare si ii va ajuta acolo unde este cazul.

Aprecierea rezultatelor se va face prin metoda “Turul Galeriei”

Copiii vor trece pe la fiecare sector sa vada sis a aprecieze cum au fost realizate lucrarile, realizandu-se o mica expozitie.

*Joc de atentie:“Animalul si scaunelul lui”

Li se va da copiilor cate o masca cu animal pe care se afla scrisa o cifra. Copiii se aseaza in cerc , vor fi asezate scaune mai putine decat numarul de copii. Educatoarea arata o cifra, se porneste muzica si vor dansa doar copii pe a carui masca este scrisa cifra, pana ce educatoarea o va opri. Ei trebuie sa-si gaseasca repede un scaun. Cel ramas fara scaun va fi exclus din joc. Treptat se vor elimina toate scaunele. Ultimul copil ramas va fi declarat castigator.

*Joc de miscare: Atinge calutul!

Presupune ca copiii sa formeze doua echipe si asezati pe doua

Explicatia

Conversatia

Jocul

Exercitiul

Explicatia

platouri

Puzzle animale

Laptop , CD cu muzica

Masti cu animale

Calut de plus

Imagini cu animale

Proba practica

Obs. comporta-mentului copiilor

13

Page 14: 181 Proiect Didactic

Obtinerea performantei

Evaluare

Incheierea activitatii

siruri. Primul copil din fiecare sir va trebui sa sara de sapte ori ca iepurele, sa atinga calutul si apoi sa alerge inapoi, predand stafeta urmatorului copil din sir. Castiga echipa care a reusit sa parcurga traseul si sa predea stafeta tuturor copiilor.

*Joc linistitor : “Ce s-a schimbat?”

Copii sunt asezati pe covor in cerc. Zana Padurii ne-a trimis un plic cu imagini, grabita ea nu a asezat bine unele elemente.Ea le cere copiilor sa priveasca imaginile, sa stabileasca greselile, sa efectueze aceste greseli care se impun (ex: iepurasul are coada de vulpe, coarne de cerb, corp de elefant), sa numere greselile. Jocul continua pana cand toate imaginile sunt corectate de greseli.

Dupa explicarea regulilor jocului se va trece la realizarea jocului de proba. In desfasurarea jocurilor de catre copiii se va pune accent pe respectarea regulilor de joc.

Cheile le-am descoperit, comoara indata o vom deschide. Dar nu inainte de a face aprecieri generale asupra modului in care s-a desfasurat activitatea.

Copiii deschid comoara si descopera recompensele , drept rasplata pentru munca lor .

Jocul de miscare

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Conversatia

Aprecierea rezolvarii corecte a sarcinii date

14

Page 15: 181 Proiect Didactic

Obs. comporta-mentului copiilor

15