180 proiect didactic

8
Proiect didactic DATA: 23.V.2012 CLASA: a V-a UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu cl. I-VIII Frecăţei - Tulcea PROFESOR: Sima Violeta OBIECTUL: Istoria Universală POZIŢIA LECŢIEI: Unitatea de învăţare: Geneza lumii în mileniul I d. Hr. SUBIECTUL: Lumea slavă: Lumea slavă în secolele VII-X; Studiu de caz :Rusia kieveană TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare-evaluare (mixtă) a) Competente specifice: 3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluţiei grupurilor umane şi civilizaţiei omeneşti; 4.2. Utilizarea surselor istorice în vederea ilustrării unui fapt istoric. b) Obiective operaţionale: I. Informaţionale: capacităţi de comunicare: O 1 să opereze corect cu noţiunile istorici date, în contexte diferite; O 2 enumere grupele de popoare şi limbi slave; capacităţi de tip cognitiv: O 3 să localizeze pe hărţile istorice direcţia de deplasare a slavilor şi zonele europene în care s-au aşezat; O 4 să identifice, pe baza unor texte, modul de organizare socială a slavilor în primele secole ale sedentarizării lor; O 5 să descrie procesul de constituire a Rusiei kievene; 1

Upload: casianov-angela

Post on 26-Jan-2016

4 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect didactic de scurta durata

TRANSCRIPT

Page 1: 180 Proiect Didactic

Proiect didactic

DATA: 23.V.2012

CLASA: a V-a

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu cl. I-VIII Frecăţei - Tulcea

PROFESOR: Sima Violeta

OBIECTUL: Istoria Universală

POZIŢIA LECŢIEI: Unitatea de învăţare: Geneza lumii în mileniul I d. Hr.

SUBIECTUL: Lumea slavă: Lumea slavă în secolele VII-X; Studiu de caz :Rusia kieveană

TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare-evaluare (mixtă)

a) Competente specifice:

3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluţiei grupurilor umane şi civilizaţiei

omeneşti;

4.2. Utilizarea surselor istorice în vederea ilustrării unui fapt istoric.

b) Obiective operaţionale:

I. Informaţionale: capacităţi de comunicare:

O1 să opereze corect cu noţiunile istorici date, în contexte diferite;

O2 enumere grupele de popoare şi limbi slave;

capacităţi de tip cognitiv:

O3 să localizeze pe hărţile istorice direcţia de deplasare a slavilor şi zonele europene în care s-au aşezat;

O4 să identifice, pe baza unor texte, modul de organizare socială a slavilor în primele secole ale sedentarizării lor;

O5 să descrie procesul de constituire a Rusiei kievene;

II. Formative: aptitudini:

O6 să conştientizeze urmările migraţiei slavilor în formarea popoarelor europene;

atitudini: O7 să aprecieze importanţa consecinţelor migraţiei slavilor pentru spaţiul european.

FORME DE ORGANIZARE

a) a conţinuturilor: interdisciplinară.

b) a activităţii: în grupuri mici, individuală, frontală.

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;

1

Page 2: 180 Proiect Didactic

TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE: interevaluarea în cadrul grupului, orală, individuală, portofoliul elevului.

RESURSE:

a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia euristică, activitatea pe grupe constituite în funcţie

de tema dezbaterii, lectura explicativă, metode interactive – explozia stelară, metoda R.A.I.,

explicaţia, expunerea, descoperirea, descrierea, modelarea.

b) materiale (mijloace de învăţământ): texte-suport sub formă de proiecţie, videoproiector,

Biografia unei familii, albume, imagini, tabla şi creta , fisa: Momente de dezgheţ, manual,

atlasele/hărţile istorice, cartonaşe numerice, fişe de lucru, steluţele cartonate, întrebări scrise, o

minge, chestionare.

specifice disciplinei : - Manual cls. a V-a , Ed. Teora, autori- Liuba Ghiorghiţă,

Sorin Oane, pp. 135-137; 173 -175.

c) bibliografice:

- Valentin Băluţoiu, Vlad Constantin, Istorie - Caietul elevului, clasa a V-a, Editura All,

Bucureşti, 2007, pp. 39-42.

- Imanuel Geiss, Istoria lumii din preistorie până în anul 2000, Editura All, Bucureşti, 2002.

- Ovidiu Drâmba, Istoria culturii şi civilizaţiei, vol. II, Editura Saeculum I.O., Bucureşti,

2008.

- Module de formare din cadrul proiectului: Competenţe cheie tic în curriculumul şcolar.

- Module de formare din cadrul proiectului: Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice

prin activitati de mentorat.

d) temporale: 50 minute

e) spaţiale: sala de clasă

2

Page 3: 180 Proiect Didactic

D E S F Ă Ş U R A R E A L E C Ţ I E I

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE(metode, instrumente, indicatori)

de conţinut de timp

forme de organizare

metode şi procedee

mijloace didactice

1. Captarea atenţiei

O1

Salutul; se menţine ordinea şi disciplina în clasă; Se citeşte catalogul pentru notarea absenţelor. Profesorul îşi pregăteşte mijloacele didactice necesare pentru ora de istorie şi solicită elevilor să se pregătească la rândul lor.

☺ Prezentarea Istoriei unei familii contemporane de origine slavă; Expunerea fotografiilor selectate pentru subiectul lecţiei.

3’ frontală

frontală

conversaţia

conversaţia

-

Biografia unei familiialbumeimagini

-

2. Reactualizarea, sistematizarea şi esenţializarea cunoştinţelor

O6

O7

☺Verifică cunoştinţele elevilor din lecţia anterioară, Primele formaţiuni politice româneşti, solicitând elevilor să răspundă unui set de întrebări:-Cum se numesc formaţiunile statale româneşti ce se dezvoltă încă din sec. al IX-lea?-Care sunt cauzele pentru care au apărut aceste formaţiuni ?-Ce reprezintă cnezatul ? -Ce reprezintă voievodatul ?- Care sunt formaţiunile statale menţionate în „Diploma cavalerilor ioaniţi” ?- Cum se numesc formaţiunile din Moldova ? Dar din Dobrogea?

5’ individuală explicaţia - evaluare orală

evaluare individuală

3. Anunţarea obiectivelor

O1

O2

O3

O4

☺Se prezintă momentul de dezgheţ. Astfel, elevii descoperă că vor studia lecţia: Lumea slavă: Lumea slavă în secolele VII-XStudiu de caz :Rusia kieveană

2’ frontală descoperirea

conversaţia euristică

videoproiector (fisa: Momente de dezgheţ)

-

3

Page 4: 180 Proiect Didactic

O5

O6

O7

Scrierea titlului lecţiei pe tablă. Enumerarea şi explicarea obiectivelor, prin descoperirea activităţilor ce vor conduce la atingerea acestora.

explicaţiatabla şi creta

text-suport sub formă de proiecţie

Dirijarea invăţării a)Prezentarea conţinutului ce urmează a fi predat, sistematizat şi evaluat

b) prelegere interactiva

O1

O2

O3

O5

O4

Prezentarea lecţiei cu ajutorul materialului power point (schema lecţiei realizată la tablă): se definesc şi se explică noile noţiuni, se explică cine sunt slavii, migraţia lor, caracteristicile şi grupurile slavilor, primele state slave.

☺Implicarea elevilor, prin contribuţia cu idei cunoscute, în vizionarea şi comentarea unor imagini legate de migraţia slavilor.

16’ frontală

frontală

frontală

conversaţia euristică

expunerea

explicaţia

descrierea

lectura explicativă

tabla şi creta

videoproiector

texte-suport sub formă de proiecţie;

manualul

atlasele/hărţile istorice

texte-suport sub formă de proiecţie

evaluare orală

evaluare individuală

c) Activitate de consolidare

O6 O7

Rezolvarea unei fişe de lucru 5’ individuală explicaţia Fişe de lucru evaluare individuală

d) organizarea pentru activitatea de grup -

- ☺ Împărţirea în mod aleatoriu a cartonaşelor cu diferite numere pentru a obţine 5 echipe de elevi.

30’’ în grupuri mici

conversaţia cartonaşe -

4) Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniţial, cu solicitarea elevilor ( Fixarea cunoştinţelor)

O1

O2

O3

O4

O5 O6

☺ Aşezarea elevilor în semicerc. Pe steaua centrală se scrie tema de dezbatere. Elevii din grupa 1 primesc steluţa „CINE?”, cei din grupa 2 steluţa „UNDE?”, cei din grupa 3 steluţa „CÂND?”, cei din grupa 4 steluţa „DE CE?”, cei din grupa 5 steluţa „CE?”. Grupurile cooperează în elaborarea întrebărilor. La expirarea timpului, copiii revin în semicerc în jurul steluţei mari şi comunică întrebările elaborate printr-un reprezentant al grupului

15’ în grupuri mici

Explozia stelară

activitatea pe grupe constituite în funcţie de tema dezbaterii

Steluţele cartonate

Întrebările

interevaluarea în cadrul grupului

4

Page 5: 180 Proiect Didactic

5) Obtinerea performantelor

O1

O7

Prezentarea formei finale în faţa clasei şi argumentarea de către reprezentanţii tuturor echipelor.

1’ în grupuri mici

conversaţia

explicaţia

Produsul realizat pe baza fişei de lucru

interevaluarea în cadrul grupului

6)Asigurarea retenţiei şi transferul de cunoştinţe

O1

O7

☺ Aplicarea unui set de întrebări elevilor, cu ajutorul metodei R.A.I. (Răspunde – Aruncă –Interoghează), aceştia fiind evaluaţi în funcţie de răspunsurile date. (a se vedea Anexa Metoda R.A.I.)

2’ individuală metoda R.A.I. mesaje

o minge

evaluare orală

7) Încheierea lecţiei O7 ☺ Solicitarea de a sintetiza lecţia şi impresiile provocate într-un chestionar. Profesorul face aprecieri individuale şi colective asupra nivelului atins şi asupra comportamentului la lecţie; Sunt notaţi elevii care s-au evidenţiat în cursul lecţiei cel mai mult; Elevii primesc sarcina de a continua completarea fişei de lucru pentru portofoliul elevului

30’’ individuală

individuală

conversaţiaexplicaţia

explicaţia

chestionare

fişa de lucru

evaluare individuală

portofoliu

5