150 proiect didactic
TRANSCRIPT
Proiect didactic
Data: 09.05.2012Şcoala cu Clasele I-VIII nr.7 TimişoaraClasa: a II-a Propunător: prof. înv. primar Novacovici GeorgetaDisciplina: Limba şi literatura românăUnitatatea de învăţare: Lumea necuvântătoarelorSubiectul: Scrierea corectă a cuvintelor care conţin î şi âTipul lecţiei: mixtObiective operaţionale:
să povestească conţinutul textului Dumbrava minunată, după Mihail Sadoveanu; să completeze enunţuri lacunare referitoare la conţinutul fragmentului studiat; să găsească sinonime / antonime pentru cuvinte date; să identifice sunetul î în cuvinte enunţate; să aplice norma ortografică de scriere a literelor â, respective î, la începutul, în interiorul şi la sfârşitul cuvintelor; să completeze cuvinte date cu literele î sau â corespunzător cu poziţia sunetului în cuvânt; să aleagă forma de scriere corectă a unor cuvinte date din mai multe variante; să descopere cuvinte care să înceapă cu litera î cu sens asemănător cu expresiile date; să alcătuiască enunţuri în care să se afle cât mai multe litere â şi î în diverse poziţii.
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, exerciţiul, învăţarea prin descoperire, munca independentă, observaţia, interdisciplinaritateaMijloace didactice: filmul Dumbrava minunată, prezentări power point, Cd-uri cu soft educaţional, fişe de muncă independentă, calculator, CD audio,
jetoane cu literele â şi î, retroproiector;Forme de organizare: frontal, pe grupe, individualBibliografie:
Molan, Vasile, Bizdună, Maria, Didactica limbii şi literaturii române, E.D.P., Bucureşti, 2006; Colectiv, Aventura cunoaşterii, Editura Edu, 2010; Gardin, M., Berechet, D., Gardin, F., Berechet, F., Limba română, Ed. Paralela 45, Piteşti, 2007 ; Portalul w.w.w. didactic.ro; Oprea, Crenguţa-Lăcrămioara, Strategii didactice interactive, E.D.P., Bucureşti, 2008; Colectiv, Proiectare şi evaluare didactică în învăţământul primar, Limba română, Editura Procion, Bucureşti, 1997;
â
â â îî
î
Secvenţele
lecţiei
Desfăşurarea activităţii Resurse EvaluareEmiterea sarcinilor şi a
informaţiilorRezolvarea sarcinilor
Metode Mijloace didactic
e
Forme de
activitate
1. Moment organizatoric
(1 min.)
Învăţătorul creează condiţiile organizatorice şi psihologice necesare desfăşurării eficiente a lecţiei.
Elevii îşi pregătesc cărţile şi caietele.
conversaţia frontal
2.Verificarea
cunoştinţelor
anterioare(15
min.)
Se prezintă un fragment din filmul Dumbrava minunată (min. 28-32), apoi elevii sunt solicitaţi să răspundă la întrebări legate de fragmentul vizionat: Ce personaje aţi recunoscut? În cadrul cărei lecturi aţi făcut cunoştinţă cu
aceste personaje? Cine este autorul acestei lecturi? Se verifică tema de casă, apoi elevii vor fi solicitaţi să rezolve câteva exerciţii ce au ca punct de plecare conţinutul textului din manual.Ex.1 Completaţi următoarele enunţuri cu cuvintele potrivite: Lizuca a plecat la bunici împreună cu
.......... . Ei au înnoptat într-o…………......... de
……............ . Fetiţa i-a spus lui Patrocle că se teme
de…............... . Patrocle a alungat …......................... . Lizuca îl mângâie pe căţel cu
….............................. .Ex.2 Scrie adevărat acolo unde este cazul: Autorul textului ,,Dumbrava minunată” este: I. Creangă ; M. Sadoveanu ; M. Eminescu ; Personajele lecturii sunt: bunicul ; Lizuca ;
Elevii vizionează frag-mentul din ecranizare. Răspund la întrebări.
Prezintă tema scrisă pre-gătită pentru această oră.
Completează enunţurile lacunare cu cuvintele potri-vite.
Aleg varianta corectă de răspuns, dând click în căsuţa potrivită.
vizionarea
discuţia colectivă
conversaţia
exerciţiul
conversaţia
exerciţiul
filmul Dumbrava minunată
prezentare power-point
calculator
retroproiector
frontal
individual
frontal
evaluare frontală
evaluare individuală
aprecieri verbale
iepurele ; Patrocle ; Lizuca găseşte gazdă bună în : casa vecinilor ;
poiană ; dumbravă ; Lizuca se temea foarte tare de: iepuri ; bursuc ;
muma pădurii ;
Ex.3 Puneţi în ordine episoadele întâmplării. Fetiţa se teme de bursuc. Căţelul alungă iepurele. Lizuca şi Patrocle fac popas în pădure.Ex.4 Povestiţi, pe scurt, conţinutul textului pe baza ideilor de la ex.3.
Ordonează cronologic episoadele întâmplării.
Povestesc, pe scurt, conţi-nutul lecturii.
problematiza-rea
povestirea
evaluare frontală şi individuală
3. Captare
a şi orientar
ea atenţiei(5 min.)
Elevii vor fi solicitaţi să răspundă la următoarele întrebări: În ce lună suntem noi acum? Din ce anotimp face parte această lună? Cunoaşteţi vreun cântec închinat primăverii?
Se va intona melodia Înfloresc grădinile.Se vor selecta cuvintele care conţin sunetul î.
Răspund la întrebări.
Cântă melodia Înfloresc grădinile. Selectează cuvintele care conţin sunetul î.
conversaţia
audiţiacântarea
învăţarea prin descoperire
calculatorCd audio
prezentare power-point
frontal
aprecieri verbale
4. Anunţar
ea subiectului şi a obiectiv
elor(2 min.)
Se anunţă titlul lecţiei: Scrierea corectă a cuvintelor care conţin î şi â. Se notează titlul la tablă. Apoi, se prezintă pe înţelesul copiilor obiectivele operaţionale ale lecţiei.
Elevii ascultă. Notează în caiete titlul lecţiei.
conversaţia frontal
5. Dirijare
a învăţării(8 min.)
Elevii vor fi solicitaţi să analizeze fonematic cuvintele din melodie care conţin sunetul î. Se va sublinia faptul că aceluiaşi sunet îi corespund două semne grafice: î, respectiv, â. Se va urmări “legenda” literelor î/â. Se repetă norma ortografică de utilizare a literelor î/â pentru sunetul î în funcţie de poziţia ocupată în cuvânt:â – în interiorul cuvintelor;
Realizează analiza şi sin-teza fonematică a cuvintelor date. Vizionează “legenda” li-terelor î/â. Ascultă norma ortografică de utilizare a literelor î/â pentru sunetul î în funcţie de poziţia ocupată în
exerciţiul
analiza şi sinteza
fonematică
explicaţia
calculatorretroproiector
Cd cu soft educativ
frontal
evaluare frontală şi
î – la începutul cuvintelor; - la sfârşitul cuvintelor; - în interiorul cuvintelor compuse, formate de la un cuvânt ce începe cu î; Se notează regula pe tablă.Ex.1 Completează cuvintele cu litera î sau â!(Elevii vor fi solicitaţi să ridice jetoane ce conţin literele î, respectiv, â) t__rziu; __nvineţit; g__ndeşte; m__r__ie;m__nie; f__nt__nă; g__ze; t__năr;m__ine; __nseamnă; cioc__rlie; hotăr_;p__ine; __nc__ntat; __nhămat; p__r__u;__ncet; m__ncare; __nviere; m__ine;Ex.2 Dă click pe forma greşită: român romîn ântinde întinde învins ânvins coborâ coborî pământ pămînt reântinerit reîntinerit câteva cîteva se posomorâ se posomorî văzând văzînd
cuvânt. Exemplifică fiecare situa-ţie în parte prin cuvinte potrivite. Notează norma în caiete. Elevii ridică jetoanele cu literele î/â.
Aleg forma corectă de scriere a cuvintelor date, eliminând forma greşită dând click pe ea.
exerciţiul joc
exerciţiul
prezentare power-point
jetoane cu literele î/â
calculator
prezentare power-point
individual
frontal
individuală
6. Obţinere
a perform
anţei(8 min.)
Pentru a verifica înţelegerea normei ortografice de utilizare a literelor î/â pentru sunetul î, se solicită elevii să rezolve un set de exerciţii cu diferite grade de dificultate.Ex.1 Găsiţi cuvinte care să înceapă cu litera î cu sens asemănător expresiilor date . A se acoperi cu nori ____________ Picior cu pantof pe el ____________ A adăuga zahăr în ceai ____________ A prinde în nasturi ____________ A strânge în braţe ____________ A pune seminţe în pământ ____________ A se face roşu în obraji ____________ A pune mărgele pe un fir ____________Ex.2 Găseşte cuvintele care au fost despărţite gre-şit în silabe! Scrie-le apoi în caiete corect! ne-în-gă-duit ne-în-gră-dit re-în-ce-pe împ-o-tri-vi-re
Găsesc sinonime care să înceapă cu litera î pentru expresiie date.
Identifică cuvintele care au fost despărţite greşit în silabe, apoi le scriu în caiete corect.
problematiza-rea
explicaţia
conversaţia
munca independentă
exerciţiul
fişa de lucru
calculator
prezentare
pe grupe
individual
evaluare frontală şi individuală
aprecieri
cioc-âr-li-e a-mâ-na-re Ex.3 Legaţi cuvintele cu sens opus: Sui dezbrăcat Sfârşit înfrângere Tânăr întinerit Îmbrăcat coborî Victorie bătrân Îmbătrânit început Împăcat neîmpăcat
Unesc cu săgeţi perechile de antonime, observând scrierea cuvintelor ce conţin literele î/â.
explicaţia
conversaţia
power-point
frontal
verbale
7. Feedback-ul (6 min.)
Donald te provoacă la un concurs !Cine scrie, în 4 minute, enunţuri în care să se afle cât mai multe litere â şi î în diverse poziţii ? Exemplu: Plângând, se hotărî să amâne pemâine aplicarea gândurilor lui atât de însemnate.
Alcătuiesc enunţuri în care să se afle cât mai multe litere â şi î în diverse poziţii.
explicaţiaexemplifica-
reabrainstorming
munca în echipă
prezentare power-point
pe perechi evaluarea şi notarea grupelor
8. Asigura
rea retenţiei
şi a transfer
ului(4 min.)
Solicit elevii să repete norma ortografică de utilizare a literelor î/â pentru sunetul î în funcţie de poziţia ocupată în cuvânt. Se va realiza fixarea prin rezolvare ex. 2 de pe fişa de lucru.Ex.1 Subliniază forma scrisă corect: întâmplare / întîmplare neâncetat / neîncetat întîlnire / întâlnire coborâ / coborî gîndire / gândire învăţământ / învăţămînt hotărî / hotărâ cîntec / cântec întârziere / întîrziere doborâ / doborî
Repetă norma ortografică de utilizare a literelor î/â pentru sunetul î în funcţie de poziţia ocupată în cuvânt. Subliniază forma corectă de scriere a cuvintelor date.
conversaţia
exerciţiul
munca independentă
prezentare power-point
calculator
fişa de lucru
frontal
individual
aprecieri verbale
9. Concluzi
i şi aprecier
i(1 min.)
Se realizează aprecieri finale, individuale şi colective, asupra modului de participare al elevilor la activităţile desfăşurate pe parcursul orei.Tema pt. acasă: de terminat exerciţiile de pe fişa de lucru.
Elevii ascultă şi fac un exerciţiu de autoevaluare.
conversaţia frontal
individual
evaluare frontală şi individualăautoevalua-
rea