122308649 proiect didactic samanta

5
Proiect de lectie Clasa : a-V-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Profesor : COMAN MIHAELA DENISA Obiectul: Biologie-Botanica Unitatea de învaţare: Alcatuirea unei plante cu flori Subiectul:Samanta Tipul lectiei: predare de noi cunostinte Competenţe specifice: Să identifice plante şi grupe de plante; Să stabilească relaţii între factorii de mediu şi diversitatea plantelor; Să utilizeze metode şi mijloace adecvate explorării/investigării lumii vegetale; Obiective operationale: Sa enumere principalele tipuri de seminte; Sa prezinte alcatuirea interna a semintei; Sa defineasca termenul de germinatie; Sa enumere factorii interni si externi care favorizeaza germinatia; Sa prezinte etapele germinatiei. Demersul didactic: a. Resurse procedurale: conversaţia euristică, observatia, invatarea prin descoperire, mozaicul;

Upload: denisa-mihaela-coman

Post on 29-Sep-2015

217 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

srgdfhfddghghf

TRANSCRIPT

Proiect de lectie

Proiect de lectieClasa : a-V-a

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Profesor : COMAN MIHAELA DENISAObiectul: Biologie-Botanica

Unitatea de nvaare: Alcatuirea unei plante cu floriSubiectul:SamantaTipul lectiei: predare de noi cunostinte

Competene specifice:

S identifice plante i grupe de plante;

S stabileasc relaii ntre factorii de mediu i diversitatea plantelor; S utilizeze metode i mijloace adecvate explorrii/investigrii lumii vegetale;Obiective operationale: Sa enumere principalele tipuri de seminte; Sa prezinte alcatuirea interna a semintei; Sa defineasca termenul de germinatie; Sa enumere factorii interni si externi care favorizeaza germinatia; Sa prezinte etapele germinatiei.Demersul didactic:

a. Resurse procedurale: conversaia euristic, observatia, invatarea prin descoperire, mozaicul;

b. Resurse materiale: manual, material vegetal proaspat ( seminte de fasole in diferite stadii de germinare), atlasul botanic, tavite, coli albe, marker, carioci, fise de activitate.c. Forma de activitate: frontal , pe grupeMetode de evaluare: formativa, prin fisa de evalureLocul desfasurarii: sala de clasaBibliografie:

1.Floarea Dobran - Biologie. Manual pentru clasa a V a, Editura Teora , Bucuresti 2004;

2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;

3.Viorel Lazar . Metode utilizate in predarea biologiei, Editura Arvens, 2009DESFURAREA LECIEI

ETAPELE

LECTIEIACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

Organizarea clasei

-Pregtesc materialul didactic.

-Notez n catalog elevii abseni i verific dac sunt condiii optime pentru desfurarea leciei.i pregtesc crile i caietele.

Verificarea cunostintelor anterioarePrin chestionare orala; elevii trebuie sa raspunda la in trebarile profesorului:

Care sunt organele care au rol in inmultirea plantei ?

Care sunt functiile florii? Ce modificari sufera floarea dupa fecundatie?

Raspund la intrebarile profesorului:

Organele care au rol in inmultirea plantei sunt: floarea-fruct-samanta. Floarea indeplineste functia de polenizare si fecundatie. In urma fecundatiei petalele si sepalele se usuca si cad, staminele se reduc si ele, stigmatul si stilul se usuca, ovarul se transforma in fruct si ovulul in samanta.

Captarea atentiei .-Prezentarea materialului stimul : roaga elevii sa observe tavitele de pe mese si incurajeaza elevii sa-si exprime parerea despre ce vor studia in aceasta lectie.-Observa boabele de fasole si apreciaza ca in lectia de astazi vom studia samanta.

Anuntarea temei si a obiectivelor.-Anun i scriu pe tabl tema leciei i prezint obiectivele pe care elevii trebuie s le cunoasc la terminarea leciei.-Noteaz n caiete titlul leciei i urmresc obiectivele.

Dirijarea invatarii.- Profesorul explica etepele de lucru corespunzatoare metodei alese: mozaicul;1. Prezentarea problemei:

-profesorul imparte tema care va fi abordata in 4 subteme pe care le comunica elevilor

- imparte clasa in grupe de cate 4 elevi, fiecare elev primind un numar de la 1-4

- distribuie elevilor fisele de lucru ce contin intrebari formulate de profesor, cu scopul orientarii studiului individual

2. Faza independenta:

- observa activitatea elevilor si intervine daca este solicitat sau este nevoie

3. Constituirea grupurilor de experti:

- reuneste expertii cu acelasi numar, constituind grupe de experti, pentru a dezbate problema impreuna

4.Reintoarcerea in echipa:- dupa clarificare cunostintelor, solicita revenirea la grupa lor initiala, in vederea realizarii raportului de echipa

5. Faza demonstratiei:- profesorul solicita elevilor sa prezinte noile cunostinte sub forma unui poster realizat pe coala A2

- asculta cu atentie explicatiile profesorului.-se grupeaza in functie de indicatiile primite si citesc tema primita, in functie de numarul ales- fiecare elev studiaza si investigheaza independent sarcina primita, astfel incat sa devina expert in problema dataNr.1 Alcatuirea seminteiNr.2 Factorii interni ai germinatiei

Nr.3 Factorii externi ai germinatiei

Nr.4 Etapele procesului de germinatie.- se grupeaza in grupurile de experti pentru a dezbate problema impreuna; elevii prezinta un raport individual asupra a ceea ce au studiat, clarificand noile cunostinte, astfel incat sa poata se le prezinte cat mai bine colegilor din grupa lor;- expertii transmit cunostintele acumulate, retinand la randul lor, cunostintele pe care le transmit colegii lor, experti in alte subteme

Obtinerea performantei elevilor.- Fiecare grupa trebuie sa ordoneze boabele de fasole din tavite in functie de dezvoltare, indicand etapa de germinatie in care se gasesc.- Lipesc pe o coala alba boabele de fasole indicand si etapa de germinatie corespunzatoare.

Evaluarea performantei.Formativa, prin verificarea si rezolvarea exercitiilor din manualCompleteaza si citesc cu atentie exercitiile din manual