1-vlasieelena-proiect de activitate integrata-casuta din ... · acestui joc pentru că tili mi-a...

18
Data: 14.05.2015 Educatoare: Vlasie Elena – Vasilica Unitatea de învățământ: Grădinița PP1 Caransebeș Grupa: Mijlocie Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă? Tema săptămânii: Și natura are suflet! Tema activității: „Căsuța din pădure” Tipul activității: Mixtă (transmitere, consolidare de cunoștințe, formare de priceperi și deprinderi Forma de organizare: activitate integrată Durata: 1,20 minute ACTIVITATE INTEGRATĂ: „Căsuța din pădure” Activităţi libere alese + Limbă şi comunicare + Științe (Activitate matematică) + Om şi societate (Activitate practică) Activități de învățare: Activităţi de dezvoltare personală: „ Bună dimineaţa, mici actori! ” ACTIVITĂŢI LIBERE ALESE: Bibliotecă: „Povestiri pentru cei mici”- citire de imagini Construcţii: „Gardul căsuței ciupercuță ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE Limbă şi comunicare – „Căsuța din pădure” – povestirea educatoarei;

Upload: others

Post on 01-Sep-2019

52 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

Data: 14.05.2015

Educatoare: Vlasie Elena – Vasilica

Unitatea de învățământ: Grădinița PP1 Caransebeș

Grupa: Mijlocie

Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?

Tema săptămânii: Și natura are suflet!

Tema activității: „Căsuța din pădure”

Tipul activității: Mixtă (transmitere, consolidare de cunoștințe, formare de

priceperi și deprinderi

Forma de organizare: activitate integrată

Durata: 1,20 minute

ACTIVITATE INTEGRATĂ: „Căsuța din pădure”

Activităţi libere alese + Limbă şi comunicare + Științe (Activitate

matematică) + Om şi societate (Activitate practică)

Activități de învățare:

Activităţi de dezvoltare personală: „ Bună dimineaţa, mici actori! ”

ACTIVITĂŢI LIBERE ALESE:

Bibliotecă: „Povestiri pentru cei mici”- citire de imagini

Construcţii: „Gardul căsuței ciupercuță ”

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

Limbă şi comunicare – „Căsuța din pădure” – povestirea educatoarei;

Page 2: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

Ştiinţe (Activitate matematică) – „Aşază-mă la căsuța mea!” – joc logic;

Om şi societate (Activitate practică) – „Tabloul personajelor din povești ”

-

lucrare colectivă

TRANZIȚII: Joc muzical: „Câte unul pe cărare …”

Joc muzical: „Soarele”

Joc de mișcare: „Am o căsuță mică …..”

Joc de mișcare: „Pe cărarea dreaptă …..”

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Bibliotecă: „Povestiri pentru cei mici”- citire de imagini

O1 - să descrie imaginile primite;

Construcţii: „Gardul căsuței ciupercuță”

O2 - să construiască gardul casei, respectând indicațiile date;

Limbă şi comunicare – „Căsuța din pădure” – povestirea educatoarei

O3 – să enumere personajele din poveste;

O4 – să folosească cuvintele nou învățate în alte contexte (ecologişti,

poieniță );

O5 - să povestească conținutul povestirii, ţinând cont de şirul

evenimentelor.

Ştiinţe (Activitate matematică) - „Aşază-mă la căsuța mea!” – joc logic;

O6 – să denumească figurile geometrice;

O7 – să așeze fiecare figură geometrică la căsuța ei;

Page 3: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

O8 - să verbalizeze acţiunile efectuate, folosind un limbaj matematic

adecvat;

O9 – să respecte regulile jocului;

O10 - să rezolve sarcinile fișei de lucru;

Om şi societate (Activitate practică) –

„Tabloul personajelor din povești ” - lucrare colectivă

O11 – să denumească materialele de lucru;

O12 - să lipească personajul ales pe tablou, respectând simbolul

desenat pe spatele lui;

O13 - să manifeste interes pentru activitate.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode didactice: povestirea, conversația, explicația, demonstraţia,

jocul, problematizarea,

Materiale didactice: decor de pădure cu iepuraşi, arici, fluturi,

buburuze, lac, barza, Tili – zâna pădurii, Piticul Verde Puc, butuci de copaci,

ciupercă uriașă, trusa Logi II, tablou, siluete cu personaje din povești din

hârtie gumată, lipici, coșulețe, casetofon, cuburi de lemn, cărți cu povești,

medalii.

BIBLIOGRAFIE:

- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, MECT, 2008;

- „Jocuri logico-matematice pentru preșcolari si școlari mici”, Silvia

Dima,

Daniela Pâclea, Elena Țarca, Editata de Revista învăţământului preșcolar,

Bucureşti, 1998.

Page 4: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

- „Cântece si jocuri muzicale” – Farfara Aurica – culegere, Editura

Tudor,

2008, Bacău.

- „Ghid privind desfășurarea activităților de educație fizică în grădiniță”,

Constantin Cristian Crețu, Constantina Ciucurel, Daniela Petre, Ana Ivan, Editura

Tiparg, 2009, Argeș.

Page 5: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

După ce toţi copiii au sosit la grădiniţă intrăm în sala de clasa cântând

cântecul „Câte unul pe cărare …”, apoi facem cercul prieteniei pentru a putea

desfăşura Întâlnirea de dimineaţă.

Salutul: Bună dimineaţă, mici actori! (salutul educatoarei), apoi urmează

să se salute între ei.

Copiii sunt îmbrăcaţi în personaje din poveşti şi fiecare dintre ei se prezintă.

Calendarul naturii: Se completează calendarul naturii (anotimpul, ziua şi

starea vremii).

Noutatea zilei:

- Aţi văzut copii ce s-a întâmplat?

Zână pădurii ne-a transformat

Clasa în ceva minunat

În haine noi ne-a îmbrăcat

Şi decorul l-a schimbat

Într-o pădure fermecată

Cu ciuperci si flori minunate.

Mici actori ar vrea să fiţi

Poveştile să le iubiţi de mici

Pentru că ele ne învaţă

Cum să ne purtăm în viaţă! Mesajul zilei

Dragi copii, după cum vedeţi clasa noastră este aranjată foarte frumos,

parcă

suntem în pădure. Fiecare dintre voi se va așeza pe un butuc și aș dori să vă spun

că ce avem noi în sala noastră de clasă ne-au fost aduse de Zâna Pădurii.

- Dar voi știți cine este Zâna Pădurii?

Page 6: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

- Ea este o fetiţă frumoasă cu parul blond şi care se numeşte TILI. Este

prietena cea mai bună a Piticul Verde Puc. Ea iubeşte foarte mult natura, de aceea

s-a hotărât să locuiască în pădure. În fiecare zi Tili se îmbracă cu rochiţe de

culoare verde pentru a vedea toţi prietenii ei că ea iubeşte şi vrea să apare natura.

De aceea prietenii ei i-au spus că este zâna pădurii, deoarece ea are grijă de ea tot

timpul şi o apără. Ea v-a adus şi aceste frumoase costumase cu personaje din

poveşti ca să vă jucaţi de-a personajele din poveşti împreună cu Puc.

Piticul Verde Puc m-a rugat să îl las să vină şi astăzi la voi să vă povestesc

cum i-a construit Tili o căsuţă.

Dragi copii astăzi eu vă voi spune Povestea „Căsuța din pădure”, iar pe

parcursul povestirii, noi vom construi, vom citi in cărți cu poveşti, ne vom juca cu

figurile geometrice şi vom lipi personaje din poveşti.

Povestea Căsuța din pădure începe aşa: „ Într-o zi Puc se plimba prin

pădure şi privea copacii cât sunt de frumoşi. După puţin timp Puc s-a aşezat pe un

butuc de copac pentru că era prea obosit. El era trist. Îşi dorea să aibă mai mulţi

prieteni şi o căsuţă în care să se întâlnească cu ei. În acea căsuţă el vroia să vină

toţi prietenii lui din lumea poveştilor şi să îi spună multe, multe poveşti. Pentru că

el iubea foarte mult poveştile. Dar Puc nu avea acea căsuţa mult dorită şi spunea

plângând :

- Îmi doresc şi eu un loc, o căsuţă în care să îmi invit toţi prietenii mei din

lumea poveştilor să ascultăm cât mai multe poveşti.

- Dar, dar acest lucru nu se poate întâmplă, spune Puc suspinând!

Chiar în acel moment trecu pe acolo Tili, Zâna pădurii, şi se opri la Puc şi îl

întrebă:

- De ce eşti supărat Puc?

- Eu…, eu sunt supărat că nu am o căsuţă în care să mă întâlnesc cu

prietenii mei din lumea poveştilor să ne spunem multe, multe poveşti.

Page 7: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

- Stai liniştit, spuse Tili - Zâna pădurii.

- Uite, ca să nu mai fi supărat, eu voi pleca prin pădure ca să caut un loc în

care să îţi construiesc o căsuţă. Bine?

Zis şi făcut. Tili plecă prin pădure şi găsi o ciupercă foarte frumoasă. Ea se

gândi ca din această ciupercă să îi facă o căsuța lui Puc. Tili s-a așezat lângă

ciupercă , a luat săculețul cu praf magic si l-a aruncat peste ea, spunând:

- Ciupercă, ciupercuță

- Hai, transformă-te într-o căsuță! Si dintr-o dată ciuperca cea mică s-a

transformat într-o ciupercă uriașă. Acum Tili era foarte fericită pentru că a reușit

să îi facă casa mult dorită lui Puc, în care sa îi primească pe toți prietenii lui, dar

ea nu a reuşit să termine de aranjat căsuţa, deoarece trebuia să plece în cealaltă

parte a pădurii să aibă grijă de poieniţa cu flori. Tili vă roagă pe voi să îl ajutaţi pe

Puc să construiască gardul Căsuţei ciupercuţă.

- Vreţi să îl ajutaţi?

- Da.

CONSTRUCŢII: Tili a strâns câteva lemne de prin pădure şi vă roagă să îl

ajutaţi

pe Puc să construiască acest gard. Foarte frumos aţi lucrat şi Puc este foarte fericit

pentru că l-aţi ajutat la gard. Când o să vină Tili şi o să vadă că voi aţi reuşit să

terminaţi de construit gardul o să fie şi ea foarte bucuroasă.

BIBLIOTECĂ: Priviţi! Tili a lăsat şi nişte cărţi cu poveşti că să afle care sunt

prietenii lui Puc din lumea poveştilor. Voi trebuie să îmi spuneţi ce vedeţi în

aceste imagini.

- Iar acum pentru că am terminat de aranjat tot ceea ce ne-a rugat Tili, noi

putem intră în căsuţa ciupercuţă să vedem ce a mai făcut ea acolo.

- O să găsim, oare, ceva? Sau nu?

În ciupercă sunt 3 căsuţe – Căsuța cercurilor, Căsuța pătratelor, Căsuța

triunghiurilor şi figurile geometrice care sunt aruncate pe jos.

- Vai, dar ce s-a întâmplat aici?

Page 8: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

- Copii, ştiţi voi ce s-a întâmplat aici? Nu

- Haideţi că vă spun eu.

Pe când lucra Tili să aranjeze căsuţa ciupercuţă pentru Puc, la uşă a bătut

cineva foarte, foarte tare, iar ea s-a speriat şi a scăpat toate figurile geometrice pe

jos amestecându-se:

- Cioc, cioc, cioc, deschide repede uşa! Erau chiar prietenele lui Tili, Turtiţa

şi Ridichea Uriașă.

- Ce s-a întâmplat? ce s-a întâmplat? întrebă Tili speriată .

- Vino, vino repede în poieniţă…off să vezi ce s-a întâmplat acolo!

- Tili plecă împreună cu Turtiţa şi Ridichea Uriașă spre poieniţă să vadă ce s-

a întâmplat acolo, dar vă roagă pe voi să o ajutaţi să aşeze fiecare figura

geometrică la căsuţa ei. Eu o să vă explic şi o să vă demonstrez care sunt regulile

acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să

începem?

- Da.

- Bravo!!!! Foarte bine copii. Văd că ştiţi să vă jucaţi cu figurile geometrice.

Acum că aţi terminat de aranjat figurile geometrice haideţi să îi lăsăm o amintire

lui Puc şi lui Tili. O să lipim un tablou cu personajele din poveşti pe care o să îl

agăţăm într-un cui. Ca atunci când Puc va fi singur să se uite la tablou şi să îşi

amintească ce frumos ne-am jucat noi astăzi.

- Vreţi?

- Da.

O să vă explic ce aveţi de făcut. Fiecare dintre voi trebuie să îşi aleagă

jetonul cu personajul pe care îl reprezintă astăzi, adică dacă eşti Scufiţa Roşie

trebuie să alegi jetonul cu imaginea Scufiţei Roşii. Pe spatele fiecărei imagini este

lipit un simbol (figura geometrică, cifra, insecta). Voi trebuie să daţi cu lipici pe

spatele imaginii, apoi vă duceţi la tablou şi trebuie să o lipiţi acolo unde se află un

simbol la fel ca cel de pe imaginea voastră. Aţi înţeles?

Page 9: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

- După ce am terminat de lipit tabloul cu personajele din poveşti, Tili a ajuns

la noi cu medalii pentru a le dărui fiecărui copil că a ajutat la crearea unei noi

povestiri.

Acum că am terminat de aranjat căsuţa, care este foarte frumoasă haideți să

pornim şi muzica: „Am o căsuţa mică …..”.

Page 10: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII Etapele

activității Ob. Op.

Conținutul învățării Strategii didactice Intersubiectivitate Evaluare

Metode Mijloace de înv.

Org. Inv. C G I

1.Organizarea

activității

- se aerisește sala de grupă; - se pregătește materialul didactic; - se aranjează mobilierul;

Conversația

Se va organiza spațiul și climatul educațional într-un mod optim desfășurării activității propuse: - aerisirea sălii, pregătirea materialului didactic, aranjarea mobilierului; - copiii vor intra în sala de grupă și se vor așeza în semicerc pe scăunele;

Observarea sistematică

2. Captarea atenției

- Piticul Puc si Zâna pădurii - Tili - Decor de pădure cu copaci, butuci, Puc, Tili, ciuperci, fluturi, arici, iepuraşi, buburuze, bufniţe, ghiocei, brânduşe.

Conversația

copaci,

Puc, ciuperci, fluturi,

arici, iepuraşi

, buburuz

e, ghiocei, brânduş

e.

D I R I J A T

- Copii, haideți să vedem dacă știți unde ne aflăm? - Intr-o pădure. Bravo, foarte bine. - Ce mai vedeți voi aici? (ciuperci, flori, fluturi, arici, iepurași). - Bravo, foarte bine.

verbală

3.Reactualiza-

rea cunoştinţelor

- se poartă o scurtă conversaţie despre pădure

Conversația

D I R I J A T

- Copii voi vă aduceţi aminte din ce este formată o pădure? - Da, din copaci. - Ştiţi voi ce animale trăiesc în pădure? (ursul, ariciul, iepuraşul…) - Bravo!

verbală

Page 11: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

4.Anunțarea temei și a

obiectivelor

„Căsuța din pădure” – activitate

integrată

Conversația Explicaţia

D I R I J A T

- Copii, astăzi vă voi spune povestea „Căsuța din pădure”, iar pe parcursul povestirii, noi vom construi, vom citi imagini din cărți cu povești, ne vom juca cu figurile geometrice și vom lipi un tablou cu personaje din povești.

5.Dirijarea

învățării

Decor de pădure Limbă şi comunicare - „Căsuța din pădure „ – povestirea educatoarei „Într-o zi Puc se plimba prin pădure şi privea copacii cât sunt de frumoşi. După puţin timp Puc s-a aşezat pe un butuc de copac pentru că era prea obosit. El era trist. Îşi dorea să aibă mai mulţi prieteni şi o căsuţă în care să se întâlnească cu ei. În acea căsuţă el vroia să vină toţi prietenii lui din lumea poveştilor şi să îi spună multe, multe poveşti. Pentru că el iubea foarte mult poveştile. Dar Puc nu avea acea căsuţa mult dorită şi spunea plângând : - Îmi doresc şi eu un loc, o căsuţă în care să îmi invit toţi prietenii mei din lumea poveştilor să ascultăm cât mai multe poveşti. - Dar, dar acest lucru nu se poate întâmplă, spune Puc suspinând!

P o v e s t i r e a

Decor

de pădure

copaci

ciuperci

arici

bufniţă

D I R I J A T

D I R I J A T

- Copii ce vedeți voi aici? ( Ciuperci, copaci, flori, fluturi, arici, iepurași) - Bravo, foarte bine. Sunteți foarte atenți. - Dragi copii, acum vă voi spune - Povestea „Căsuța din pădure”

verbală

Page 12: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

O4

Chiar în acel moment trecu pe acolo Tili, Zâna pădurii, şi se opri la Puc şi îl întrebă: - De ce eşti supărat Puc? - Eu…, eu sunt supărat că nu am o căsuţă în care să mă întâlnesc cu prietenii mei din lumea poveştilor să ne spunem multe, multe poveşti. - Stai liniştit, spuse Tili - Zână pădurii. - Uite, că să nu mai fi supărat, eu voi pleca prin pădure că să caut un loc în care să îţi construiesc o căsuţa. Bine? Zis şi făcut. Tili plecă prin pădure şi găsi o ciupercă foarte frumoasă. Ea se gândi că din această ciupercă să îi facă o căsuţă lui Puc. Tili s-a aşezat lângă ciupercă, a luat săculeţul cu praf magic şi l-a aruncat peste ea, spunând: - Ciupercă, ciupercuţă - Hai transformă-te într-o căsuţă! Şi dintr-o dată ciuperca cea mică s-a transformat într-o ciupercă uriaşă. Acum Tili era foarte fericită pentru că a reuşit să îi facă casa lui Puc în care să îi încapă toţi prietenii lui, dar ea nu a reuşit să termine de aranjat căsuţa, deoarece trebuia să plece în cealaltă parte a pădurii să aibă grijă ea. Tili vă roagă pe voi să îl ajutaţi pe Puc să construiască gardul Căsuţei ciupercuţă. - Vreţi să îl ajutaţi? - Da.

P o v e s t i r e a

D I R I J A T

DIRIJAT

DIRIJAT

Pe parcursul poveștii le explic cuvintele necunoscute: - poieniță – loc in pădure fără copaci unde sunt multe flori;

Observarea sistematică

Page 13: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

O2 O1

CONSTRUCŢII: Tili a strâns câteva lemne de prin pădure şi va roagă să îl ajutaţi să îl construiască. Foarte frumos aţi lucrat şi Puc este foarte fericit pentru că l-aţiajutat la gard. Când o să vină Tili şi o să vadă că voi aţi reuşit să terminaţi de construit gardul o să fie şi ea foarte bucuroasă. BIBLIOTECĂ: Priviţi! Tili a lăsat şi nişte cărţi cu poveşti că să afle care sunt prietenii lui Puc din lumea poveştilor. Voi trebuie să îmi spuneţi ce vedeţi în aceste imagini. Foarte frumos aţi lucrat, Puc si Tili sunt foarte mulțumiți de cum ați lucrat. Tranziție: Joc de muzical: „Soarele” Iar acum pentru că am terminat de aranjat tot ceea ce ne-a rugat Tili, noi putem intră în căsuţa ciupercuţă să vedem ce a mai făcut ea acolo. - O să găsim, oare, ceva? Sau nu?

În casa sunt 3 căsuţe – Căsuța cercurilor, Căsuța pătratelor, Căsuța triunghiurilor şi figurile geometrice sunt aruncate pe jos. - Vai, dar ce s-a întâmplat aici? - Copiii ştiţi voi ce s-a întâmplat

Conversația

Explicaţia

P o v e s t i r e a

Cuburi din

lemn Cărți cu povești

Trusa Logi II

Căsuța

cercurilor

Căsuța pătratelor

D I R I J A T

D I R I J A T

DIRIJAT

DIRIJAT

Împart copiii în 2 grupe Construcţii: - Voi trebuie să construiţi gardul casei- ciupercuța, respectând linia trasată. Bibliotecă: - Acum trebuie să îmi descrieţi ce vedeţi pe imaginea primită Spor la lucru! Tranziție: Joc de muzical: „Soarele” Iar acum pentru că am terminat de aranjat tot ceea ce ne-a rugat Tili, noi putem intră în căsuţa ciupercuţă să vedem ce a mai făcut ea acolo.

Verbală

Page 14: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

aici? Nu - Haideţi că va spun eu.

Pe când lucra Tili să aranjeze căsuţa ciupercuţă pentru Puc, la uşa a bătut cineva foarte, foarte tare şi ea a scăpat toate figurile geometrice pe jos şi s-au amestecat: - Cioc, cioc, cioc, deschide repede uşa! Erau chiar prietenele lui Tili, Turtita si Ridichea Uriașa. - Ce s-a întâmplat? ce s-a întâmplat? întreba Tili speriată . - Vino, vino repede în poieniţă…off să vezi ce s-a întâmplat acolo! - Tili pleca împreună cu Turtita si Ridichea Uriașa spre poieniţă să vadă ce s-a întâmplat acolo, dar va roagă pe voi să o ajutaţi să aşeze fiecare figură geometrică la căsuţa ei. Eu o să va explic şi o să va demonstrez care sunt regulile acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da.  Ştiinţe (Activitate matematică) – „Aşază-mă la căsuța mea!” – joc logic - explicarea regulilor jocului - un copil trebuie sa vina in fata si

P o v e s t i r e a

Căsuța triunghiu

rilor

D I R I J A T

D I R I J A T

DIRIJAT DIRIJAT

Ştiinţe (Activitate matematică) – „Aşază-mă la căsuța mea!” – joc logic - Eu, acum vă voi explica care sunt regulile jocului. Tili a pregătit pentru voi 3 căsuțe. Pe fiecare este desenată cate o figură

Observarea sistematică

Page 15: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

6.Obţinerea

performanţei

O6O7O8O9

formeze mulțimea după formă, mărime și culoare, apoi să le ducă pe fiecare la casa lor. Sarcinile jocului: 1.Formează mulțimea cercurilor și du-o la casa ei. 2.Formează mulțimea pătratelor și du-o la casa ei. 3.Formează mulțimea triunghiurilor și du-o la casa ei. 4.Formează mulțimea pătratelor MARI și du-o la casa ei. 5.Formează mulțimea triunghiurilor MICI și du-o la casa ei. 6.Formează mulțimea cercurilor MICI și du-o la casa ei. - demonstrarea jocului de către educatoare - executarea jocului de probă; - executarea jocului de către copii

Conversa-

ţia

Explicaţia

Demonstra-ţia

Jocul

Trusa

Logi II

Căsuța cercurilor

Căsuța pătratelor

Căsuța triunghiu

rilor

D I R I J A D I R I J A T D I R I J A T

DIRIJAT

DIRIJAT

DIRIJAT

geometrică. Dacă pe prima căsuță este desenat un cerc înseamnă ca aceea este căsuța cercurilor. Așa se procedează și cu celelalte căsuțe - Ați înțeles? (Da) - Vă voi demonstra cum ne vom juca. - Haideți să facem un joc de probă să vedem dacă ați înțeles. - Copiii execută jocul propriu-zis

verbală

Page 16: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

7.Intensifica-rea retenției

O 10

Complicarea jocului: La bătaia din palme a educatoarei copiii închid ochii şi se ascunde un prieten de-al lui Puc. Copiii trebuie să descopere cine a fugit din căsuța lui. Fişă de lucru Încercuiește personajul care apare în poveste, apoi ajută-l să ajungă la mulțimea cercurilor Tranziție: „Pe cărarea dreaptă” – joc de mișcare

Om şi societate (Activitate

practică) – „Tabloul personajelor din povești ” - lucrare colectivă

Exerciţiul Problemati

zarea Conversaţia

Creion negru

Fişe de lucru

Tablou – decor de pădure

coșuleț

lipici

D I R I J A T D I R I J A T

DIRIJAT DIRIJAT

- Copii, acum trebuie să fiţi foarte atenţi pentru că Tili a vrut să ne încurce si sa ne jucam de-a v-ați ascunselea şi ne-a mai trimis un plic cu alte întrebări. Fişă de lucru - Copii, voi trebuie să încercuiți personajul care a apărut in poveste, apoi să trasați cu o linie drumul pe care va trebui să meargă pentru a ajunge la mulțimea cercurilor. Ați înțeles? (Da) - Acum este timpul pentru puțină mișcare și ne vom juca „Pe cărarea dreaptă”. Acum că aţi terminat de aranjat figurile geometrice haideţi să îi lăsăm o amintire lui Puc şi lui Tili. O să lipim un tablou cu personajele din poveşti pe care o să îl agăţăm într-un cui. Ca atunci când Puc va fi singur să se uite la tablou şi să îşi amintească ce frumos ne-am jucat noi astăzi. - Vreţi? -Da. - Astăzi vom lipi fiecare copil câte un personaj din poveste.

Verbală Scrisă Verbală

Page 17: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

O 11 O 12 O 13

- intuirea materialului de lucru;

- prezentarea modelului

- explicarea şi demonstrarea etapelor de lucru

- exerciții de pregătire a mușchilor mici ai mâinii; - lipirea personajelor - evaluarea lucrării

Explicaţia

Demonstra-

ţia Exerciţiul

siluete cu

personaje din

poveste

Tablou – decor de pădure

coșuleț

lipici

siluete cu

personaje din

poveste

D I R I J A T D I R I J A T

DIRIJAT

DIRIJAT

- Copii vreau să îmi spuneţi ce aţi primit voi astăzi? (un coșuleț, un lipici si o jeton - silueta cu un personaj din poveste) - Acum vă voi explica care sunt etapele de lucru Fiecare dintre voi trebuie să îşi aleagă jetonul cu personajul pe care îl reprezintă astăzi, adică dacă eşti Scufiţa Roşie trebuie să alegi jetonul cu imaginea Scufiţei Roşii. Pe spatele fiecărei imagini este lipit un simbol (figura geometrică, cifra, insecta). Voi trebuie să daţi cu lipici pe spatele imaginii, apoi va duceţi la tablou şi trebuie să o lipiţi acolo unde se află un simbol la fel ca cel de pe imaginea voastră. - Ați înțeles? Este greu? - Nu. - Spor la lucru! - Haideți să ne pregătim acum mânuțele pentru lucru. - Foarte frumos aţi lucrat. -Ati realizat un tablou foarte frumos.

Verbală Verbală Observarea sistematica Pe produs

Page 18: 1-VlasieElena-Proiect de activitate integrata-Casuta din ... · acestui joc pentru că Tili mi-a lăsat regulile scrise pe această foaie. Vreţi să începem? - Da. - Bravo!!!! Foarte

O3 O5

- fixarea poveştii

Acum că am terminat de aranjat

căsuţa, care este foarte frumoasă haideți să pornim si muzica: „Am o căsuţă mică …..”.

D I R I J A T

Acum ca ați terminat tabloul Tili vrea sa stie daca v-a plăcut povestea? - Da. - Cum s-a numit povestea de astăzi? - Ce personaje am întâlnit în poveste? - Care personaj v-a plăcut cel mai mult? Acum este timpul pentru puțină mișcare și ne vom juca „Am o căsuţă mică …..”.

Verbală

8. Încheierea activității

După ce am terminat de lipit tabloul cu personajele din poveşti, Tili a ajuns la noi cu medalii pentru a le dărui fiecărui copil că a ajutat la crearea unei noi povestiri. Se fac aprecieri individuale și colective asupra comportamentului şi participării copiilor în cadrul activității.

Conversaţia

Medalii

D I R I J A T

DIRIJAT

Se fac aprecieri individuale și colective asupra comportamentului şi participării copiilor în cadrul activității.

Verbală