1-proiect etichetarea

10

Click here to load reader

Upload: mariana-stanescu

Post on 14-Dec-2014

61 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: 1-proiect  etichetarea

COLEGIUL TEHNIC DE INDUSTRIE ALIMENTARA

,,D.MOTOC” BUCURESTI

Clasa a XIII-a C

Maistru instructor:Stanescu Mariana

Page 2: 1-proiect  etichetarea

Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară “Dumitru Moţoc”, Bucureşti Director: Draghici Liliana Profesor/ Maistru instructor: Stanescu Mariana Sef catedra:Tache Elisabeta Modulul II: Tehnologii specifice de obţinere a produselor de origine animală Clasa: a XIII- a C RP Data: 21 Februarie 2011

PROIECT DIDACTIC Unitatea de invatare: 18. Tehnologii specifice de obtinere a produselor de origine animala Subiectul lectiei/ tema: Etichetarea produselor alimentare Tipul de lectie: Lectie de recapitulare-sistematizare a cunoştinţelor Obiective de referinţă/competenţe specifice vizate: 18.2. Organizeaza secvente de procese tehnologice in industria carnii, pestelui si laptelui Obiective operationale ale lecţiei: Elevii vor fi capabili sa: O1 - Definească eticheta O2 - Identifice elementele componente ale etichetei unui produs alimentar O3 - Precizeze importanţa etichetării O4 - Realizeze o etichetă pentru un produs nou Locul de desfaşurare al lecţiei: laborator de informatica Bibliografie:

Curriculum, Clasa a XIII-a, Liceu-filieră tehnologică, Tehnician în industria alimentară, Nivel 3

Standard de pregătire profesională, Tehnician în industria alimentară, Nivel 3

Cucos C.,Pedagogie, Editura Polirom, 1999

Banu, C., ş.a., Manualul inginerului de industria alimentară, vol. I, Editura Tehnică, Bucureşti, 1998.

Barna A., s.a., Curs de pedagogie - Teoria instruirii, curriculum-ului si evaluării, editura Logos Galaţi, 2001

David, D., ş.a., Îndrumător pentru instruirea tehnologică şi de laborator în industria alimentară, Editura Ceres, Bucureşti, 1984.

Răşenescu, I., Oţel, I., Îndrumar pentru industria alimentară, vol. I, II, Editura Tehnică, Bucureşti, 1987

Page 3: 1-proiect  etichetarea

Desfăşurarea lecţiei

Evenimentele instrucţionale/ etapele lecţiei

Indicativul obiectivu lui (elor)

operaţional(e) vizat(e)

Timp alocat

fiecărei etape

(minute)

Activitatea profesorului (activităţi şi acţiuni iniţiale şi

realizate în fiecare etapă a lecţiei )

Activitatea elevilor (ce vor face concret în

fiecare etapă)

Metode, procedee

didactice şi mijloace de învăţământ utilizate în

fiecare etapă a lecţiei

Modalităţi de evaluare (tipul de evaluare, metoda,

instrumentul de evaluare folosit în fiecare etapă)

1 2 3 4 5 6 7

Moment organizatoric

5

- Salută elevii, verifică prezenţa, notează elevii absenţi - Verifică echipamentul şi igiena personală a elevilor

- răspund la salutul profesorului - elevul de serviciu anunţă elevii absenţi

Conversaţie Catalog

Chestionare orală

Anunţarea temei, planului de recapitulare şi obiectivelor lecţiei

5

- prezintă tema şi obiectivele lecţiei conform planului de recapitulare, înmânat elevilor la ora anterioară

- iau cunoştinţă de obiectivele lecţiei - urmăresc planul de recapitulare

-conversatia -plan de recapitulare

Operaţionalizarea cunoştinţelor

O1-O4

85

- recapitulează pe scurt noţiunile necesare pentru intocmirea unei etichete - solicită elevilor să formeze 4 grupe - indică sarcina de lucru pentru fiecare grupă - solicită fiecărei grupe sa prezinte eticheta realizată -face completări sau adresează intrebări membrilor grupei, daca este cazul

- urmăresc prezentarea si răspund intrebărilor profesorului - formează 4 grupe de elevi şi îşi desemnează l -primesc sarcina de lucru - soluţionează sarcina primită - prezintă eticheta realizată - răspund şi completează etichta, daca este cazul -celelate grupe fac completari sau pot adresa intrebari colegilor

- explicaţia - problematizarea - fişe de lucru - prezentare in power point -PC, retea internet - Ecran Video-retroproiector

Observare curentă

Page 4: 1-proiect  etichetarea

Evenimentele instrucţionale/ etapele lecţiei

Indicativul obiectivu lui (elor)

operaţional(e) vizat(e)

Timp alocat

fiecărei etape

(minute)

Activitatea profesorului (activităţi şi acţiuni iniţiale şi

realizate în fiecare etapă a lecţiei )

Activitatea elevilor (ce vor face concret în

fiecare etapă)

Metode, procedee

didactice şi mijloace de învăţământ utilizate în

fiecare etapă a lecţiei

Modalităţi de evaluare (tipul de evaluare, metoda,

instrumentul de evaluare folosit în fiecare etapă)

1 2 3 4 5 6 7

Aprecierea activităţii elevilor

5

- apreciază performanţele elevilor în funcţie de răspunsurile date şi de modul în care s-au implicat in activitatile practice, dând note şi motivând nota dată

- ascultă aprecierile făcute de către profesor şi iau cunoştinţă de nota primită, fac observaţii dacă apreciază incorectă evaluarea profesorului

Conversatie Catalog

Se evalueaza pe parcursul orei, prin chestionare orală şi observare

Page 5: 1-proiect  etichetarea

Modulul II: Tehnologii specifice de obţinere a produselor de origine animală

Unitatea de invatare: 18. Tehnologii specifice de obtinere a produselor de origine animala Tema: Etichetarea produselor alimentare Clasa : a XIII-a C

PLAN DE RECAPITULARE

o Legislaţia referitoare la etichetarea produselor alimentare

o Locul operaţiei de etichetare în procesul tehnologic de fabricare a produselor alimentare

o Scopul operaţiei de etichetare

o Reglementari referitoare la conţinutul unei etichete a unui produs alimentar

o Norme de sănătate şi securitate în muncă specifice etichetării produselor

Page 6: 1-proiect  etichetarea

Modulul II: Tehnologii specifice de obţinere a produselor de origine animală Unitatea de invatare: 18. Tehnologii specifice de obtinere a produselor de origine animala Tema: Etichetarea produselor alimentare Clasa : a XIII-a C

FISA DE LUCRU - FL1 Grupa nr.1 ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. …………………………………….

SARCINA DE LUCRU : Realizati o eticheta pentru un sortiment de Iaurt cu fructe, pentru copii.

NU

UITATI !

Daţi o denumire produsului, care sa fie cat mai sugestivă.

Etichetele alimentelor trebuie să cuprindă în mod obligatoriu: a) denumirea sub care este vândut alimentul; b) lista cuprinzând ingredientele; c) cantitatea din anumite ingrediente sau categorii de ingrediente, conform art. 8; d) cantitatea netă pentru alimentele preambalate; e) data durabilităţii minimale sau, în cazul alimentelor care din punct de vedere microbiologic au un grad înalt de perisabilitate, data limită de consum; f) condiţiile de depozitare sau de folosire, atunci când acestea necesită indicaţii speciale; g) denumirea sau denumirea comercială şi sediul producătorului, al ambalatorului sau al distribuitorului; în cazul produselor din import se înscriu numele şi sediul importatorului sau ale distribuitorului înregistrat în România; h) locul de origine sau de provenienţă a alimentului, dacă omiterea acestuia ar fi de natură să creeze confuzii în gândirea consumatorilor cu privire la originea sau provenienţa reală a alimentului i) instrucţiuni de utilizare, atunci când lipsa acestora poate determina o utilizare necorespunzătoare a alimentelor; j) o menţiune care să permită identificarea lotului; k) menţiuni suplimentare de etichetare pe grupe de produse.

Timp de lucru: 60 minute

Page 7: 1-proiect  etichetarea

Modulul II: Tehnologii specifice de obţinere a produselor de origine animală Unitatea de invatare: 18. Tehnologii specifice de obtinere a produselor de origine animala Tema: Etichetarea produselor alimentare Clasa : a XIII-a C

FISA DE LUCRU – FL2 Grupa nr.2 ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. SARCINA DE LUCRU : Realizati o eticheta pentru un sortiment de carnaţi semiafumaţi, fără colesterol, pentru varstnici.

NU

UITATI !

Daţi o denumire produsului, care sa fie cat mai sugestivă.

Etichetele alimentelor trebuie să cuprindă în mod obligatoriu: a) denumirea sub care este vândut alimentul; b) lista cuprinzând ingredientele; c) cantitatea din anumite ingrediente sau categorii de ingrediente, conform art. 8; d) cantitatea netă pentru alimentele preambalate; e) data durabilităţii minimale sau, în cazul alimentelor care din punct de vedere microbiologic au un grad înalt de perisabilitate, data limită de consum; f) condiţiile de depozitare sau de folosire, atunci când acestea necesită indicaţii speciale; g) denumirea sau denumirea comercială şi sediul producătorului, al ambalatorului sau al distribuitorului; în cazul produselor din import se înscriu numele şi sediul importatorului sau ale distribuitorului înregistrat în România; h) locul de origine sau de provenienţă a alimentului, dacă omiterea acestuia ar fi de natură să creeze confuzii în gândirea consumatorilor cu privire la originea sau provenienţa reală a alimentului i) instrucţiuni de utilizare, atunci când lipsa acestora poate determina o utilizare necorespunzătoare a alimentelor; j) o menţiune care să permită identificarea lotului; k) menţiuni suplimentare de etichetare pe grupe de produse.

Timp de lucru: 60 minute

Page 8: 1-proiect  etichetarea

Modulul II: Tehnologii specifice de obţinere a produselor de origine animală Unitatea de invatare: 18. Tehnologii specifice de obtinere a produselor de origine animala Tema: Etichetarea produselor alimentare Clasa : a XIII-a C

FISA DE LUCRU – FL3 Grupa nr. 3 ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. …………………………………….

SARCINA DE LUCRU : Realizati o eticheta pentru un sortiment de lapte praf, imbogatit in Fe şi Ca, pentru copii cu varsta intre 0-6 luni.

NU

UITATI !

Daţi o denumire produsului, care sa fie cat mai sugestivă.

Etichetele alimentelor trebuie să cuprindă în mod obligatoriu: a) denumirea sub care este vândut alimentul; b) lista cuprinzând ingredientele; c) cantitatea din anumite ingrediente sau categorii de ingrediente, conform art. 8; d) cantitatea netă pentru alimentele preambalate; e) data durabilităţii minimale sau, în cazul alimentelor care din punct de vedere microbiologic au un grad înalt de perisabilitate, data limită de consum; f) condiţiile de depozitare sau de folosire, atunci când acestea necesită indicaţii speciale; g) denumirea sau denumirea comercială şi sediul producătorului, al ambalatorului sau al distribuitorului; în cazul produselor din import se înscriu numele şi sediul importatorului sau ale distribuitorului înregistrat în România; h) locul de origine sau de provenienţă a alimentului, dacă omiterea acestuia ar fi de natură să creeze confuzii în gândirea consumatorilor cu privire la originea sau provenienţa reală a alimentului i) instrucţiuni de utilizare, atunci când lipsa acestora poate determina o utilizare necorespunzătoare a alimentelor; j) o menţiune care să permită identificarea lotului; k) menţiuni suplimentare de etichetare pe grupe de produse.

Timp de lucru: 60 minute

Page 9: 1-proiect  etichetarea

Modulul II: Tehnologii specifice de obţinere a produselor de origine animală Unitatea de invatare: 18. Tehnologii specifice de obtinere a produselor de origine animala Tema: Etichetarea produselor alimentare Clasa : a XIII-a C

FISA DE LUCRU – FL4 Grupa nr. 4 ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. ……………………………………. SARCINA DE LUCRU : Realizati o eticheta pentru un pate de ficat dietetic, ambalat la cutie.

NU

UITATI !

Daţi o denumire produsului, care sa fie cat mai sugestivă.

Etichetele alimentelor trebuie să cuprindă în mod obligatoriu: a) denumirea sub care este vândut alimentul; b) lista cuprinzând ingredientele; c) cantitatea din anumite ingrediente sau categorii de ingrediente, conform art. 8; d) cantitatea netă pentru alimentele preambalate; e) data durabilităţii minimale sau, în cazul alimentelor care din punct de vedere microbiologic au un grad înalt de perisabilitate, data limită de consum; f) condiţiile de depozitare sau de folosire, atunci când acestea necesită indicaţii speciale; g) denumirea sau denumirea comercială şi sediul producătorului, al ambalatorului sau al distribuitorului; în cazul produselor din import se înscriu numele şi sediul importatorului sau ale distribuitorului înregistrat în România; h) locul de origine sau de provenienţă a alimentului, dacă omiterea acestuia ar fi de natură să creeze confuzii în gândirea consumatorilor cu privire la originea sau provenienţa reală a alimentului i) instrucţiuni de utilizare, atunci când lipsa acestora poate determina o utilizare necorespunzătoare a alimentelor; j) o menţiune care să permită identificarea lotului; k) menţiuni suplimentare de etichetare pe grupe de produse.

Timp de lucru: 60 minute

Page 10: 1-proiect  etichetarea