0proiect matematicagrupa mijlocie (1)

9
PROIECT DE ACTIVITATE DATA: ED. ADRIANA MARIA SAV GRUPA: mijlocie DENUMIREA ACTIVITĂŢII: activitate matematică TIPUL ACTIVITĂŢII: predare =Ordonam membrii familiei SCOPUL: formarea deprinderilor de triere, grupare şi ordonare în şir crescător şi descrescător elementele unei mulţimi, având drept criteriu mărimea. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 1. să sesizeze însuşiri comune ale obiectelor; 2.să formeze mulţimi pe baza unei însuşiri comune: 3.să ordoneze crescător şi descrescător, după mărime, elementele unei mulţimi, având drept criteriu mărimea relativă:

Upload: adrianasav

Post on 14-Dec-2015

4 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0proiect Matematicagrupa Mijlocie (1)

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:

ED. ADRIANA MARIA SAV

GRUPA: mijlocie

DENUMIREA ACTIVITĂŢII: activitate matematică

TIPUL ACTIVITĂŢII: predare =Ordonam membrii familiei

SCOPUL: formarea deprinderilor de triere, grupare şi ordonare în şir

crescător şi descrescător elementele unei mulţimi, având drept criteriu

mărimea.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

1. să sesizeze însuşiri comune ale obiectelor;

2. să formeze mulţimi pe baza unei însuşiri comune:

3. să ordoneze crescător şi descrescător, după mărime, elementele

unei mulţimi, având drept criteriu mărimea relativă:

4. să verbalizeze acţiunea efectuată utilizând: „cel mai...”, „de la...la”,

„şir crescător”, „şir descrescător”;

5. să-şi însuşească noul termen de „mijlociu”;

6. să rezolve, cu ajutorul educatoarei, sarcinile fişei matematice.

METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,

elementul surpriză, conversaţia;

Page 2: 0proiect Matematicagrupa Mijlocie (1)

MATERIAL DIDACTIC: grupe de obiecte – jucării, imagini (mere,

veveriţe, ciuperci, cuburi de lemn, mingii, răţuşte etc.), cretă colorată, panou

pentru a pune jetoanele, fişe de evaluare, culori: roşu şi albastru:

FORMA DE ORGANIZARE: frontal şi pe microgrupuri:

DURATA: 20 minute.

NR.

CRT.

MOMENTELE

ACTIVITĂŢII

ACTIVITATEA

EDUCATOAREI

ACTIVITATEA

COPIILOR

1. Organizareaactivităţii

Pregăteşte sala de grupă, aranjează

Ajută pe educatore să pregătească sala de grupă

Page 3: 0proiect Matematicagrupa Mijlocie (1)

scăunelele la măsuţe, pregăteşte materialul didactic.

2. Captarea atenţiei

Aceasta se va face printr-o scurtă discuţie pe baza materialului prezent în sala de grupă, prin dezvăluirea treptată a acestuia .

Identifică materialul didactic prezent în sala de grupă.

3. Enunţarea scopului şi aobiectivelor

Se va face în mod direct, precizându-se tot ceea ce trebuie să stie fiecare copil la sfârşitul activităţii: să poată aşeza în mod crescător şi descrescător obiectele unei grupe, având drept criteriu mărimea relativă.

Ascultă explicaţiile esducatoarei, pentru a realiza obiectivele enunţate de educatoare.

4. Reactualizareacunoştinţelor

Educatoarea va cere copiilor să identifice obiectele prezente, să le grupeze dupa o însuşire comună, cerându-le să motiveze acţiunea efectuată.

Recunosc obiectele, le grupează motivând acţiunea efectuată.

5. Prezentarea conţinutului şi

dirijarea învăţării

Educatoarea va da la fiecare măsuţă o grupă de obiecte cu care, mai târziu, vor lucra copii. Va păstra o singură grupă cu care va lucra în faţa copiilor. De asemenea, educatoarea va lucra şi la panou cu diferite

vor lua grupele de obiecte, vor urmări explicatile educatoarei.

Vor lucra după indicaţiile educatoarei: vor pune jucăria mică prima şi pe cea mare ultima, lăsând loc între ele.

Page 4: 0proiect Matematicagrupa Mijlocie (1)

jetoane.Educatoarea va aşeza două obiecte (cel mai mic şi cel mai mare) lăsând loc între ele pentru a putea pune un obiect în mijloc.Le va explica copiilor de ce a aşezat în acest mod jucăriile: pentru că îi va învăţa aranjarea obiectelor dintr-o grupă în mod crescător şi descrescător. Le va explica ce inseamnă cele două moduri de aşezare şi, totodată, le va explica şi denumirea obiectului din mijloc („mijlociu”) care este mai mare decât primul obiect din şir dar mai mic decât ultimul.Le va arăta atât pe panou cât şi pe măsuţa din faţa grupei modul de aranjare, a celor două moduri:crescător (de la mic la mare) şi descrescător (de la mare la mic).Se va insista pe direcţia de aranjare –de la stânga la dreapta, accentuându-se pe expresia „de la...la”.

Urmăresc activitatea educatoarei.

Ascultă explicaţiile educatoarei.

Repetă după educatoare termenii nou învăţaţi pentru a şi însuşi.

Urmăresc activitatea educatoarei;

Page 5: 0proiect Matematicagrupa Mijlocie (1)

Le va cere copiilor să aşeze şi ei pe măsuţe obiectele grupei primite crescător apoi descrescător.În acest timp educatoarea va chemaun copil la panou care va aşeza o grupă de obiecte (răţuşte).Va da indicaţii verbale şi îi va ajuta pe cei care au nevoie.Va explica aşezarea în ordine crescătoare şi descrescătoare folosindu-se şi de tablă, pe care va desena diferite grupe de obiecte.

Aşează obiectele pe măsuţe respctând indicaţiile educatoarei;

6. Evaluareaactivităţii

Educatoarea va cere copiilor să ia de pe măsuţe fişele şi să le analizeze.Le va spune ce au de făcut şi le va ura „spor la lucru!”.Îi va ajuta pe cei care nu se descurcă singuri.

Analizează fişele, ascultă explicaţiile.

Trec la rezolvarea fişelor.

Cer ajutor acolo unde întâmpină dificultăţi.

7. Încheierea activităţii

Educatoarea va face aprecierei colective şi individuale, corectează fişele de evaluare.Va acorda stimulente.

Primesc aprecierile educatoarei.