0proiect didactic la mat 9 prisma
DESCRIPTION
proiect de lectieTRANSCRIPT
7/17/2019 0proiect Didactic La Mat 9 Prisma
http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-la-mat-9-prisma 1/6
la matematică
cl. a IX-a „B”
T P i ”
7/17/2019 0proiect Didactic La Mat 9 Prisma
http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-la-mat-9-prisma 2/6
T P i ”
2006
Proiect didactic la matematică în clasa a IX-aProfesor: Godovaniuc Sergiu
Data: 16-11-2006
Tema:Prisma !e"olvarea #ro$lemelor%
Timp de lucru – 45 minute
Tipul lecţiei – de formare a priceperilor şi deprinderilor
Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O.1 să recunoască şi să clasifice tipurile de prisme şi desfăşurările lor;O.2 să calculeze aria şi volumul prismelor;O.3 să determine numărul muchiilor într-o prismă şi să demonstreze concurena unor drepte;O.! să calculeze elementele unei prisme triun"hiulare# patrulatere sau he$a"onale folosind relaii metrice sau funcii
tri"onometrice;
Resurse educaţionale:fişe, tablă, manual, foi de hîrtie, stilou etc.
Scenariul lecţiei
7/17/2019 0proiect Didactic La Mat 9 Prisma
http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-la-mat-9-prisma 3/6
O.1
O.1
O.3
studiate;
b) Stabiliţi o comparaţie
formală, calitativă între
prismele oblice şi cele
regulate.
Echipa 3 (asociază) –a) Asociaţi fiecărui
poliedru formulele de
calcul pentru volum, arie
laterală, arie totală şi
aria bazei;
b) Identificaţi obiecte
care au forma prismei
respective.
Echipa 4 (analizează) –
a) Analizaţi diferite
secţiuni în corpurile
studiate;
b) Realizaţi desene
corespunzătoare
secţiunilor analizate mai
sus.
După expirarea timpului
profesorul aplică metoda
„Turul galeriei”
Elevii din fiecare grup
îşi prezintă sarcina de
lucru şi modul de
realizare a ei, apoi vor
trece, pe rînd pe la
fiecare poster al
colegilor de la altă
7/17/2019 0proiect Didactic La Mat 9 Prisma
http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-la-mat-9-prisma 4/6
Echipa 1 (descrie)
a) Enumeraţi prismele studiate;
b) Desenaţi corpurile şi desfăşurările lor plane;
c) Identificaţi elementele acestora;
d) Evidenţiaţi în desen muchiile, feţele, diagonalele etc.
Echipa 2 (compară)a) Stabiliţi asemănări şi deosebiri între corpurile studiate;
b) Stabiliţi o comparaţie formală, calitativă între prismele oblice şi cele
regulate.
Echipa 3 (asociază)
a) Asociaţi fiecărui poliedru formulele de calcul pentru volum, arie
laterală, arie totală şi aria bazei;
b) Identificaţi obiecte care au forma prismei respective.
7/17/2019 0proiect Didactic La Mat 9 Prisma
http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-la-mat-9-prisma 5/6
1. ,n cu are & azei/2cm2. a0 un"imea muchiei cuuluicm
0 ( cucm3
2. (olumul unei prisme triun"hiulare re"ulate este de 2+ 3 cm3# iar lun"imea laturii azei este de ! cm;atunci &lat cm2.3. *risma triun"hiulară re"ulată are & azei 3 cm2 şi (14cm3; atunci hcm.!. O prismă are azele paralelo"rame cu laturi de lun"imea a!cm# 5cm şi un un"hi de măsura $3+ o.6nălimea prismei este h7cm. 8alculai volumul prismei.1. 9uma tuturor muchiilor unui cu este de 7+ cm. ia"onala cuului este de cm.
2. O prismă triun"hiulară re"ulată are * azei 14 cm şi h 7 cma0 &tot cm2
0 ( cm3
3. ,n paralelipiped dreptun"hic are volumul de 4! cm3 şi h / cm# atunci & azei cm2
!. O prismă are azele paralelo"rame cu laturi de lun"imea a4cm# 7cm şi un un"hi de măsura $!5 o.6nălimea prismei este h1+cm. 8alculai volumul prismei.1. (olumul cuului este 217 cm3. &tunci &tot cm2
2. O prismă patrulateră re"ulată are lun"imea laturii azei de cm# iar lun"imea muchiei laterale de 7
cm. a0 dia"onala prismei are lun"imea de cm 0 &tot cm2
3. *risma triun"hiulară re"ulată cu h 7 cm şi aria unei fee laterale de !4 cm2# are (cm3.!. O prismă are azele paralelo"rame cu laturi de lun"imea a/cm# 4cm şi un un"hi de măsura $7+ o.6nălimea prismei este h12cm. 8alculai volumul prismei.1. 6ntr-un paralelipiped dreptun"hic lun"imile laturilor azei sunt de 15 cm şi 2+ cm# iar dia"onala
l li i d l i f l l i hi d !+
& i3
7/17/2019 0proiect Didactic La Mat 9 Prisma
http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic-la-mat-9-prisma 6/6
9ă recunoască şi să clasifice tipurile de
prisme şi desfăşurările lor;9ă calculeze aria şi volumul prismelor;9ă determine numărul muchiilor într-o
prismă şi să demonstreze concurenaunor drepte;9ă calculeze elementele unei prisme
triun"hiulare# patrulatere sauhe$a"onale folosind relaii metrice;