02.09.2013

Download 02.09.2013

If you can't read please download the document

Upload: marine-love

Post on 04-Dec-2015

231 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Ministerul Educaiei al Republicii MoldovaDirecia nvmnt CaueniLiceu Teoretic Alexei Mateevici

Proiect didacticla ora de dirigenie(prima or de generic a noului an de nvmnt)

Tema general: Cultura Moldovei la 22 de ani de independen

Subiectul: Du-m unde-mi zice inima... Du-m n Moldova mea

Clasa: a XI-a C

Diriginte: Blidari Elena

Anul colar: 2013 2014

Proiect didactic:Instituia de nvmnt: Liceul Teoretic Alexei Mateevici, CauseniData: 02.09.2013Clasa: a XI-aDisciplina: DirigenieDiriginte: Blidari ElenaTema de generic: Cultura Republicii Moldova la 22 de ani de independenSubiectul leciei: Du-m unde-mi zice inima... Du-m n Moldova meaTipul leciei: mixtTimpul leciei: 45 minute

Scop: Evocarea sensibilitii fa de cultura patriei natale, a graiului matern, a tradiiilor i obiceiurilor strbune;

Obiective operaionale:O1 S comunice despre specificul simbolicii de Stat a Republicii Moldova;O2 S povesteasc din istoria formrii Statului moldovenesc;O3 S descrie obiceiuri, tradiii, elemente de port popular, dialectica regiunilor Republicii Moldova;O4 S comunice despre personalitile marcante din istoria Statului moldovenesc;O5 S interpreteze cntece cu tematic patriotic;O6 S alctuiasc creaii proprii la tematica leciei;O7 S manifeste interes fa de lecie, participnd activ i exprimndu-i politicos opiniile;

STRATEGII DIDACTICE

Metode i procedee didacticeSuport didactic orientativForme de evaluareSurse bibliografice

Comunicarea, descrierea, povestirea, exemplul, interpretare, BBB, 6 de ce, asaltul de idei, cubul, explicare.DVD-ul muzical, microfon, stic, plane, tricolorul RM, harma RM, portrete ale domnitorilor, fie, pliculee colorate.Oral, scris, frontal, n grupEducaia familial. Ghid pentru diriginte, 2005.Curriculum la dirigenie, clasele gimnaziale. Ghidul cadrului didactic, Serdeniuc Cristian. www.google.md

Momentele lecieiOb.Activitatea didactic cu eleviiStrategii didacticeTimp

Momentul organizatoric

Captarea ateniei

1 minut de reculegere n memoria poetului i aprtorului civic - D.Matcovschi

Salutul cu copiii

(sementur cu petale de flori i frunze)Frunze galbene, coloratei petale parfumateS vi le arunc pe bran al armoniei la.S vi le arunc n pieptS avei un drum mai drept.S vi le arunc pe frunteS spl gndurile multe.S vi le arunc prin prNumai dor i adevr.i vi le arunc pe toatentr-un nceput bun i cu mult sntate.Dragi elevi, v felicit cu Ziua cunotinelor.

(sun cu clopoelul)Cntecul de Ana Barbu: Du-m n Moldova Mea:

1.Asear am visat cluna m-a furat i m-a lsat ntr-o povestePalate de azur, lumin mult-n jur Dar un alt loc mai drag mi este Un plai unde-am crescut anume ,mi este cel mai drag din lume M-am rugat atunci la mareLa copaci, la flori, la soare S ma duc-n rioara mea REFREN: 2.Oriunde n-a pleca m cheam inima Pe-acele crrui de ar,Acolo am visat, acolo am cntat i-am zis iubesc ntiia oarn codrii ce vorbesc n oapt Copilria m ateaptDu-m dorule degrab Unde-am mers copil prin iarb Unde frunza doina ne-a cntatREFREN:Du-m, du-m-n ara doinelorDu-m,du-m-n ara florilorDu-m, du-m-mi zice inima Du-m, du-m n MOLDOVA mea.Se scald soarele-n lumin

Plutesc buchetele de floriIar coala ateapt ca s vinPe copilai i nvtori.Bine ai venit elevi din nou n casa cunotinelor!

ComunicareMinutul de reculegere

InterpretareSemanatura

Clopoel

DVDSticCntec

Fia cu cntecul

comunicare1 min

2 min

3 min

1 min

Descoperirea subiectului leciei.

Prezentarea obiectivelor.

Desfurarea i explicirea subiectului.

Realizarea sensului

Reflecii

Extindere Nu demult RM, a srbtorit 2 srbtori naionale:

Ziua Independenei RM;

Ziua Limbii noastre.

Pentru prima lecie, ne-am propus s comunicm despre Patria noastr sacr.

Prezentarea obiectivelor.

Pentru a descoperi subiectul leciei v propun s prii spre tabl. Plana este inundat de frunze i flori. Iar pe flori i pe frunze avem nite ntrebri- fulger. n spatele lor se ascunde i rspunsul la secret(o hart a RM)

ntrebri pe frunze i flori:

Cum se numete ara n care trieti?

Care este capitala rii noastre?

n ce localitate locuieti?

Cunoti ceva din legenda Moldovei?

Ce domnitori ai rii Moldovei cunoti? De care i aduci aminte?

Ce poi comunica despre ocupaiile oamenilor din ar?

Ce cunoti despre simbolica de Stat a rii?

Rspunznd la toate ntrebrile am descoperit harta RM.

Elevi, iar acum vom scrie fiecare cte un cuvnt frumos pe aceast hart despre patria noastr.

Iar ca s vedem ce nseamn pentru noi patria, s completm acrostihul:

M- mam;O- oameni gospodari;L- lume bun;D- dibcie;O- ospitalitate;V- viticultur;A-armonie.n continuare vom lucra n grup.

Grupul I. Plicul galbenS descrie ara n care triesc cu cele mai frumoase cuvinte i expresii literare;Grupul II. Plicul rouS alctuiasc un 6 de ce la enunul: Cel mai bine e n ara ta.Grupul III. Plicul albastru.S realizeze un desen care ar reprezenta bogiile rii.Dup evaluarea lucrrilor lucrm la tabelul urmtor(BBB)

ImagineaCe idei apar?Impresii

tefan cel Mare

Strugure

Spic

Tractor

Haine naionale

Iar acum vom realiza un interviu la tema Scumpa mea Moldov.

(un elev se desemneaz jurnalist i va chestiona pe cei mai istei care vor s vorbeasc despre patria lor)Reper:Cuvinte de mulumire;

Descrierea locurilor frumoase, pitoreti, sacre;

Mulumire domnitorilro care au luptat pentru pace i pentru urmaii notri;

S explicm sensul cuvintelor lui tefan cel Mare

MOLDOVA NU ESTE A MEA I NICI A VOASTR... CI A URMAILOR, URMAILOR VOTRI...Iar acum v prezint cubul fierbinte:

Sarcin: S vorbim frumos despre trecutul istoric al rii noastre.Lucru cu cubul:

Comunic despre patria ta;

Descrie cel mai frumos loc din ar;

Compar patria cu ceva;

Asemuii patria cu ceva;

Povestete despre una din tradiiile populare renumite.

Vorbii despre importana culturii vorbirii.

Cteva cuvinte le vorbesc despre Dumitru Matcovschi;

S completm harta anului colar.

Ce vom realiza?Cum vom realiza?Cnd vom realiza? Cu ce?

Cntecul Hulubul Pcii.

S-a deschis fereastra, ca o ran veche
Mama ne ateapt, nopi ntregi de veghe,
S venim acas i mcar odat
S mai stm la mas aezai grmad.Pe deasupra porii, nfloresc salcmii
i n miezul nopii, amiroase-a pine,
Rumen i cald, mama noastr coace
Din fin alb, un hulub de pace.i i zice dute, prin strini departe,
De-mi pzete puii, de rzboi i moarte
S le mearg-n toate, toate s le ias
i de-o fi s poat, s mai vin acas.i hulubul zboar, alb ca dorul mamei
Pe la toi coboar i pe toi ne cheam
Poate c s-o face pace-n toat lumea,
Dac mama coace, smbta hulubii.Analiza leciei. Impresii.

Comunicare

Comunicare ghidat

Obiective pe frunzulie

Harta

Descoperire

ntrebri

AcrostihAnexa respectiv

Lucru n grup

Pliculee

BBBAnexa respectiv

Interviu

ComunicarePovestireExemplu

ExplicareAsaltul de idei

Cubul

Harta realizrilor(piramida, etc)

Cntec

comunicare

4 min

5 min

2 min

5 min

5 min

3 min

5 min

5 min

3 min

2min

Anexa 1.

Obiectivele leciei

S comunice despre specificul simbolicii de Stat a Republicii Moldova

S povesteasc din istoria formrii Statului moldovenesc

S descrie obiceiuri, tradiii, elemente de port popular, dialectica regiunilor Republicii Moldova;

S comunice despre personalitile marcante din istoria Statului moldovenesc;

S interpreteze cntece cu tematic patriotic

S alctuiasc creaii proprii la tematica leciei;

S manifeste interes fa de lecie, participnd activ i exprimndu-i politicos opiniile

Anexa 2Descoperirea subiectului nou

Anexa 3Acrostihul cuvntului MoldovaM

O

L

D

O

V

A

Anexa 4Plicurile cu lucrul n grup

Plicul 1.

ROU

Plicul 2.

GALBEN

Plicul 3.

ALBASTRU

Anexa 5ImagineaCe idei apar?Impresii

Anexa 6Comentarea citatului

Anexa 7Harta realizrilorCe vom realiza?Cum vom realiza?Cnd vom realiza? Cu ce?

1.Asear am visat c luna m-a furati m-a lsat ntr-o povestePalate de azur, lumin mult-n jurDar un alt loc mai drag mi esteUn plai unde-am crescut anume ,mi este cel mai drag din lumeM-am rugat atunci la mareLa copaci, la flori, la soareS ma duc-n rioara meaREFREN: 2.Oriunde n-a pleca m cheam inimaPe-acele crrui de ar,Acolo am visat, acolo am cntati-am zis iubesc ntiia oarn codrii ce vorbesc n oaptCopilria m ateaptDu-m dorule degrabUnde-am mers copil prin iarbUnde frunza doina ne-a cntatREFREN:Du-m, du-m-n ara doinelorDu-m,du-m-n ara florilorDu-m, du-m-mi zice inimaDu-m, du-m n MOLDOVA mea.