0 tesuturile vegetale de aparare si depozitare
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECTIEI. ALGORITM INTRODUCTIV1. . Unitatea de invatamant: : coala, Gimnaziala nr.1, Mihai-Bravu
2. Profesor:: Lazau Delia Anca
3. .Clasa. a V-a
4. Data. 16. 10.2012
5. . Unitatea de invatare: Alcatuirea generala a unei plante cu flori6. . Lecia.: Tesuturi vegetale: de aparare si de depozitare7. . Tipul i varianta de lecie.: lectie de formare de priceperi i deprinderi practice varianta bazat pe experiene de laborator.8. Locul de desfasurare: sala de clasa
9. Competente generale:
1. Receptarea informatiilor despre lumea vie
2. Explorarea sistemeleor biologice
3. Utilizarea si construirea de modele in scopul demonstrarii principiilor lumii vii.
4. Comunicarea orala si scrisa utilizand terminologia specifica biologiei.
5. Transferarea si integrarea cunostintelor si metodelor de lucru specifice biologiei in contexte noi.
10. Competente specifice:C.sp.1.2 Stabilirea relatiei factori de mediu-plante.
C.sp.1.4 Explicarea alcatuirii generale a unei plante cu flori.C.sp.2.1 Utilizarea de metode si mijloace adecvate explorarii/investigarii lumii vegetale.
C.sp.2.2 Realizarea de activitati experimentale si interpretarea rezultatelor
C.sp.3.1 Reprezentarea structurii si functiilor sistemelor biologice pe baza modelelor.
C.sp.4.1 Utilizarea corecta a terminologiei specifice biologieiin diverse situatii de comunicare.
C.sp.4.2 Prezentarea informatiilor folosind diverse metode de comunicare.
C.sp.5.1 Utilizarea in viata cotidiana a cunostintelor de biologie vegetala.11. . Obiectivele operaionale: la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :Cognitive:
O 1 Sa defineasca notiunea de tesut.O 2 Sa descopere tesuturi de aparare.O 3 Sa identifice tesutul de depozitare din tuberculul de cartof
O 4 Sa evidentieze tesuturile aerifere si acvifereFormative:
O 5. Sa compare cele doua tipuri de tesuturi de aparare si de depozitare12. Evaluarea: Complementara prin observarea sistematica a elevilor13. Obiectivele evaluarii:
Cognitive: E1. Sa identifice tipurile de tesuturi.Formative: E2. Sa explice diferentele dintre cele doua tipuri de tesuturi.
14. Valori si atitudini vizate:
Interes pentru realizarile si descoperirile din domeniul stiintelor.
Dezvoltarea curiozitatii pentru orice forma de viata.
Cultivarea receptivitatii pentru aplicarea cunostintelor de biologie in viata cotidiana
15. Strategia: euristica experimentul de investigare.16. Metode didactice: Expozitiv-euristice: M1 - Conversatia euristica
M2 Explicatia
M3 - Observatia
Interactive:
M4 - Experimentul de laborator
M5 DemonstratiaM6 ProblematizareaM7 Comparatia
17. Instrumente de evaluare: observarea sistematica a elevilor, evaluare frontala, analiza raspunsurilor date.18. .Forme de evaluare a activitatii: frontala, pe grupe.
19. Resurse a. Umane 21 de elevi
b. Temporale: 50 minute
c. materiale: - oficiale: - RM1 programa scolara- alte resurse: Pentru toata clasa:
RM 2 plansa tesuturi vegetale
RM 3 ghiveci cu cactus
RM 4 ghiveci cu Aloe VeraRM 5 vas cu apa
RM6 doua cutii Petri din plastic
Pentru grupele de elevi: RM 7 MicroscoapeRM 8 trusa de disectie
RM 9 pipete RM 10 capatana de varza
RM 11 tulpina lemnoasaRM 12 mulaj sectiune prin frunza
RM 13 tuberculi de cartof
RM 14 iod in iodura de potasiu.
RM 15 Atlas botanic
Pentru fiecare elev:
RM 16 Manual
RM 17 Caiet
RM 18 Creioane colorateRM 19 Fisa de activitate.20. .Bibliografia Floarea Dobran, 2004, Biologie, clasa a V-a, Editura Teora.
Ghee, M., Grosu, M., 2005, Activiti practice de biologie pentru gimnaziu, E.D.P., Bucureti.
Lazr, V., Nicolae, M., 2007, Lecia forma de baz a organizrii procesului de predare-nvare-evaluare la disciplina Biologie, Edit. Arves, Craiova; Programa scolara
II. DESFASURAREA LECTIEIEtapele lectieiContinuturiOb.
Op.Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorRMMEvaluarea
1. Moment organizatoric:
Se creaza climatul favorabil nceperii orei de biologie si pregateste materialul didactic.
Profesorul face prezena i noteaz absenii ( in cazul in care exist).
Organizeaza materialele.Elevii se mobilizeaz pentru nceperea orei i ascult cu atenie ndrumrile i indicaiile date de profesor pentru lecia ce va urma
2.Reactualizarea cunotinelorNotiuni si concepte insusite in lectia anterioara:
Celula vegetalaPrin chestionare orala
- Ce este celula?
- Cum se numesc invelisurile celulei?
- Cum se numesc formatiunile de culoare verde?
- Din ce alte componente este alcatuita celula?
- Cate feluri de celule exista si care este deosebirea dintre ele?
- Ce forme de celule cunoasteti?
- Care este deosebirea dintre organismele unicelulare si cele pluricelulare? Raspund la intrebari
-Este unitatea structurala si functionala a tuturor vietuitoarelor
-Perete celular si membrana.
-Cloroplaste cu clorofila-Citoplasma , nucleu, vacuole cu suc vacuolar
-celule macroscopice care se vad cu ochiul liber( la portocala) si microscopice care se vad doar la microscop
( celulele din foita de ceapa)
- Rotunde, dreptunghiulare, de stea, etc
Organismele unicelulare au corpul format dintr-o singura celula, cele pluricelulare au corpul format din mai multe celule.M1Frontala
3.EvocareSolicit elevilor s observe materialul de pe masa de lucru i le cere s identifice aceste materiale.
Anunta noua tema
Prezinte conceptele operationale
Noteaza titlul lectiei pe tabla
Expune importanta noii temeIdentifica materialele de pe masa de lucru
Sunt atenti
Noteaza titlul lectiei in caieteRM7
RM8
RM9
RM10RM11M2M3
4. Dobandirea de noi cunostinteNotiunile noiTesutul
Tipuri de tesuturi:
-de aparare
-de depozitareO1E1O2E1O3
E1
O4E1O5E2Ce preparat ati observat ora anterioara la microscop?
Ce forma aveau celulele?
Cum erau dispuse celulele?
Ceea ce ati vazut la microscop era un tesut.Defineste notiunea de tesut pe baza raspunsurilor date de elevi.
Unde se afla acest tesut?
Prezinta mulajul sectiunii prin frunza evidentiind epiderma superioara si inferioara.Stergeti cu degetul o frunza de varza. Ce observati?
Acest strat albicios reprezinta un strat de ceara.
Cum sunt dispuse frunzele?Ca si cum ar fi imbracata cu mai multe cojoace.Ca sa creasca si sa se dezvolte de ce are nevoie varza?
Ce rol are stratul de ceara si dispozitia frunzelor?Luati in mana bucata de tulpina .
Desprindeti stratul lemnos de pe tulpina.
Ce rol are acest strat?
Care parte a plantei mai prezinta un asemenea strat la exterior?
Solicit elevilor s rezolve sarcina din fia de activitate;
Ce forma au celulele?
Cum sunt dispuse celulele? Aceste celule sunt granule de amidon. La ce se foloseste amidonul?
Ce se intampla cu tuberculii de cartofi depozitati in pivnita la inceputul primaverii?Si ce se formeaza din colti?
De unde isi iau hrana necesara pentru a supravietui in timpul iernii , avand in vedere ca nu au radacina care sa le extraga apa si substantele necesare din sol si nici frunze ca sa le prepare hrana?Desenati in caiete cele vazute la microscop.
Prezinta elevilor un ghiceci cu o planta de cactus si adreseaza intrebari elevilor:
Cum se numeste aceasta planta?
Unde traiesc cactusii?
Cum este temperatura in desert?
Datorita acestor temperaturi ridicate in timpul zilei ce modificari importanta apar la cactusi?De ce credeti ca au cactusii frunzele transformate in tepi?Si , acest caz, de catre cine sunt preluate functiile frunzei?
Si unde se gasesc rezerve de apa?Subliniaza un alt rol al tesutului de depozitare: depozitarea al apei.
Solicita elevii in identificarea altei plante din sala de clasa inrudita cu cactusul.
Ce planta este prezenta in aceasta imagine?(atlas botanic)Unde traiesc nuferii?
Unde se gasesc nuferi la noi in judet?
In localitatea noastra ati intalnit nuferi?
De ce credeti ca aceasta planta pluteste la suprafata apei?Pentru a afla din ce cauza plutesc nuferii la suprafata apelor vom efectua urmatorul experiment:
Intr-un vas cu apa introducem intai un alt vas mai mic umplut cu apa , apoi un vas identic golCe observati?
-Ce se afla in vasul gol
-De ce plutesc frunzele nufarului la suprafata apei?
Identifica un alt rol al tesutului de depozitare: depozitarea aerului.
Comparati preparatul obtinut din foita de ceapa cu cel obtinut din tuberculul de cartof. Ce deosebiri exista intre ele? Inventariaz principalele informaii i solicit elevilor s dea rspunsuri clare pentru a verifica msura n care au fost atinse obiectivele.Celule din foita de ceapa
Toate aveau aceeasi formaStrans unite intre ele.
Asculta explicatiile profesorului.
La exterior
Asculta explicatiileSunt acoperite cu un strat de culoare albicioasa.Una peste cealalta
De multa apa.
Ajuta apa sa alunece spre radacina
Desprind stratul lemnos
Apara tulpina.
Radacina
Citesc cu atenie cerinele sarcinii i ncep s lucreze pentru a obine un preparat microscopic din tuberculul de cartof
Observa ca au forma ovala.
Observa spatiile dintre ele.In alimentatie
IncoltescO noua plantaDin cartof, folosesc amidonulDeseneaza imaginea observata la microscopIdentifica planta ca fiind cactus.
In desert.
Ziua foarte ridicata, noaptea foarte scazutaFrunzele transformate in tepiCa sa nu piarda apa prea multa prin transpiratie.De catre tulpina.In tulpinaAsculta explicatiile profesorului.
Identifica Aloe vera.
Identifica nufarul.
La suprafata apelor
In Baile FelixDa, in Ier.Este mai usoara decat apa.Urmaresc experimentul efectuat de catre profesorVasul cu apa s-a scufundat, cel gol a ramas la suprafata apei
-Aer
-Au aer in interior.
La ceapa celulele au forma dreptunghiulara, la cartof ovala, la ceapa celulele sunt strans unite intre ele, la cartof au spatii intre ele.RM12RM10
RM11
RM7
RM8
RM9
RM14
RM19
RM3
RM4
RM15RM5RM6
M1M2M1
M2
M3M4M5M1M2
M3M4
M5
M1
M2
M3
M6
M1
M2
M3
M6
M1
M2
M3
M6
M4
M1
M2
M3
M6
M7
Observarea sistematica a elevilorAnaliza raspunsurilor date
Observarea sistematica a elevilor
Pe grupe
5. Stimularea performanteiInventariaza principalele informatii si observatii cerand elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare, concise.Ofera raspunsuriM1Frontal
6. Asigurarea retentiei si transferuluiFixeaza notiunile cu ajutorul unor intrebari scurteRaspund la intrebariM1Frontal
7. EvaluareaApreciaza modul de desfasurare a lectiei.
Noteaza elevii care au dat raspunsuri ce necesita gandirea logica.
III. SCHEMA TABLEI
Tesutul- grupare de celule care au aceeasi forma, alcatuire si indeplinesc aceeasi functie.Tipuri:
1. De protectie ( aparare) la exteriorul organelor, ex. : epiderma( foita de ceapa, tulpina lemnoasa, frunza)
2. De depozitare: au celule cu spatii intre ele-rol in depozitareaa. substantelor: ex.: grauncioarele de amidon ( hraneste tuberculul in timpul iernii)
b. apei: ex.: Cactus, Aloe vera
c. aerului: la nuferiIV. FIA DE ACTIVITATESARCINI DE LUCRU:
1. Evidenierea esutului de depozitare
Modul de lucru:
taie pe jumtate un tubercul de cartof, apoi rzuiete cu bisturiul suprafaa secionat;
pune materialul obinut ntr-o pictur de ap, pe o lam de sticl, acoper cu lamela;
preparatul se coloreaz cu soluie de iod n iodur de potasiu;
observ granulele de amidon colorate n albastru.
deseneaza imaginea vazuta la microscop.