0 proiect didactic igiena nasului si alimbii

4
Proiect didactic Data : Clasa : a-VII-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Profesor : RAMONA MANCU Obiectul: Biologie-Anatomie Unitatea de învaţare: Funcţiile organismului uman, baza lor anatomică ş i noţiuni elementare de igienă Tema : Igiena nasului si a limbii Competenţe specifice: Stabilirea relaţiilor între funcţiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman si influenţa factorilor de mediu (1.2) Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare (4.2) Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.(4.1) Obiective operationale: O1. Sa identifice factorii de risc si actiunea lor asupra nasului si urechii; O2. Sa explice efectul lor asupra celor doua organei; O3. Sa argumenteze importanta pastrarii regulilor de igiena a nasului si urechii. Tipul lectiei: dobandirea de noi cunostinte Demersul didactic: a)Resurse materiale: post-it-uri, creioane colorate, atlas de anatomie, manual, reviste de igiena si sanatate. b)Resurse procedurale: explicatia, conversatia euristica, observare independenta, dialogul, metoda bulgarele de zapada c) Forma de activitate: frontală, pe echipe Locul desfasurarii lectiei: -Sala de clasa Bibliografie :

Upload: geo4mary

Post on 23-Oct-2015

133 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

sfs

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Proiect Didactic Igiena Nasului Si Alimbii

Proiect didactic

Data : Clasa : a-VII-aAria curriculara: Matematica si stiinte ale naturiiProfesor : RAMONA MANCUObiectul: Biologie-AnatomieUnitatea de învaţare: Funcţiile organismului uman, baza lor anatomică ş i noţiuni elementare de igienăTema : Igiena nasului si a limbii

Competenţe specifice:

Stabilirea relaţiilor între funcţiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman si influenţa factorilor de mediu (1.2)

Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare (4.2) Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.

(4.1)

Obiective operationale:

O1. Sa identifice factorii de risc si actiunea lor asupra nasului si urechii;O2. Sa explice efectul lor asupra celor doua organei;O3. Sa argumenteze importanta pastrarii regulilor de igiena a nasului si urechii.

Tipul lectiei: dobandirea de noi cunostinte

Demersul didactic: a)Resurse materiale: post-it-uri, creioane colorate, atlas de anatomie, manual, reviste de igiena si sanatate. b)Resurse procedurale: explicatia, conversatia euristica, observare independenta, dialogul, metoda bulgarele de zapada c) Forma de activitate: frontală, pe echipeLocul desfasurarii lectiei: -Sala de clasa

Bibliografie : 1. Mihaela Marcu Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran - Biologie. Manual pentru clasa a VII a, Editura Teora , Bucuresti 1999;2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baa a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;3.Cezar Th. Niculescu si colab- Compendiu de anatomie si fiziologie a omului, Editura Corint, 2007;4.Viorel Lazar . –Metode utilizate in predarea biologiei, Editura Arvens, 2009

Page 2: 0 Proiect Didactic Igiena Nasului Si Alimbii

Desfasurarea lectiei

ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

1.Moment organizatoric.

-Noteaza in catalog elevii absenti si verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea arei; -Pregateste materialul didactic necesar pentru desfasurarea lectiei.

- Isi pregatesc cartile si caietele.

2.Verificarea cunostintelor

-Prin chestionare orala

-Elevii se gandesc si raspund intrebarilor profesorului

3.Captarea atentiei pentru lectia noua

Adreseaza o intrebare: Dece nu simtim gustul alimentelor cand suntem raciti? Incurajeaza elevii sa emita ipoteze.

Se gansesc si raspund ca stabilirea calitatii alimentelor se face atunci cand gustul si mirosul “lucreaza” impreuna.

4.Anuntarea temei si obiectivelor

Pornind de la parele emise de elevi, subliniez importanta pastrarii sanatoase a celor doua organe ce ne permit sa ne bucuram de un aliment gustos si frumos mirositor. Astfel, in lectia de astazi ne vom ocupa de factorii care afecteaza nasul si limba si consecintele lor.Scrie pe tabla titlul lectiei si enunta obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei.

Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele.

5.Dirijarea invatarii

Organizeaza lectia folosind metoda “Bulgarelui de zapada” .Ca tema pentru acasa elevii au avut de pregatit un referat cu tema “Igiena nasului si a limbii”.Solicit elevilor ca, individual, sa scrie fiecare 2 reguli de igiena in accord cu tema noastra, pe care le considera foarte importante, cîte una pe cîte un post-it. Recomand sa evite formularile generale ( “Sa respectam normele de igiena”)

Organizez clasa în echipe de 4 – 5 persoane în jurul cîte unei mese.Solicita elevilor sa puna post-it-urile completate în centrul mesei, să poată fi citite de toţi membrii echipei, cu scopul ierarhizarii lor în ordinea importanţei şi stabilirea de comun acord care sînt cele mai

Urmaresc indicatiile profesorului si noteaza pe fiecare post-it primit cate o regula de igiena a celor doua organe de simt aflate in discutie, reguli ce li se par importante.

Ocupa locul indicat de profesor si citesc post-it-urile puse in milocul mesei in vederea ierarhizariilor dupa importanta stabilita de comun acord.

Page 3: 0 Proiect Didactic Igiena Nasului Si Alimbii

importante 3 reguli.

Dupa munca in echipa si ierarhirea facuta, solicit elevilor sa aduca la catedra cele trei optiuni ale lor si sa le puna in mijlocul catedrei ca sa poata fi citite de toti.

Rog elevii sa le citeasca sis a discute astfel incat sa stabileasca de comun acord care sînt cele mai importante 4 reguli (5, dacă nu puteţi cădea de acord doar pe 4).

Cele 4(5) reguli finale sunt lipite pe o coala de hatie, si afisate alaturi de cele stabilite in cadrul celorlalte ore de igiena a organelor de simt.

Citesc regulile scrise de ei si de colegi si le ierarhizeaza, astfel incat sa prezinte cele mai importante 3 reguli.

Aduc postiturile la catedra, citesc regulile scrise de colegii lor si stabilesc cele mai importante patru reguli pe care sa le respecte intreaga clasa, astfel incat sa pastram buna functionare a nasului si limbii ce fac posibila pastrarea functiilor acesteia.

6.Obtinerea performantei elevilor

Inventariaza principalele informatii si observatii, cerand elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare, concrete.

- raspund intrebarilor- conversatie profesor-elev

7.Evaluarea performantei

Folosind metoda “Eseu de 5 minute” solicit elevilor sa-si exprime opinia despre activitatea de astazi si sugestii pentru desfasurarea activitatilor ulterioare.

Realizeaza un eseu dupa indicatiile primite.