0 limba romana cele patru piersici

26
PROIECT DE LECŢIE DATA : 23 februarie 2012 CLASA : a II – a ARIA CURRICULARĂ : Limbă şi Comunicare DISCIPLINA : Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Prietenia CONŢINUTUL : „ Cele patru piersici” după o poveste populară TIPUL LECŢIEI : consolidare OBIECTIV CADRU : Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura) OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : - familiarizarea cu textul epic prin citirea si intelegerea continutului de idei si sentimente ; - desprinderea informaţiilor esenţiale dintr-un text citit ; - citirea fluentă , corectă şi conştientă a unui text cunoscut de mică întindere ; OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O1 – să stabilească momentele principale ale poveştii « Cele patru piersici »; O2 – să citească fluent , corect , conştient şi expresiv textul epic; O3 – să explice cuvintele noi şi să le integreze în enunţuri proprii; O4 – să participe la jocul didactic propus răspunzând corect la întrebările adresate; O5-să găsească sinonime/antonime pentru cuvinte date;

Upload: florentinaiuliana

Post on 24-Nov-2015

401 views

Category:

Documents


79 download

DESCRIPTION

proiect lectie

TRANSCRIPT

COALA DE ARTE I MESERII PETRICANI

PROIECT DE LECIE DATA : 23 februarie 2012 CLASA : a II a ARIA CURRICULAR : Limb i Comunicare DISCIPLINA : Limba i literatura romnUNITATEA DE NVARE: Prietenia

CONINUTUL : Cele patru piersici dup o poveste popularTIPUL LECIEI: consolidareOBIECTIV CADRU : Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura)OBIECTIVE DE REFERIN :

familiarizarea cu textul epic prin citirea si intelegerea continutului de idei si sentimente ;

desprinderea informaiilor eseniale dintr-un text citit ; citirea fluent , corect i contient a unui text cunoscut de mic ntindere; OBIECTIVE OPERAIONALE :O1 s stabileasc momentele principale ale povetii Cele patru piersici;

O2 s citeasc fluent , corect , contient i expresiv textul epic;

O3 s explice cuvintele noi i s le integreze n enunuri proprii;

O4 s participe la jocul didactic propus rspunznd corect la ntrebrile adresate;O5-s gseasc sinonime/antonime pentru cuvinte date;

O6- s aplice cunotinele nsuite n rezolvarea fiei de lucru;O7 s participe activ la metoda cubului prin soluionarea sarcinilor primite;

STRATEGII DIDACTICE :a) Metode si procedee : citire explicativ, citire selectiv, explicaia, conversaia, munca independent, metoda cubului, observarea;

b) Material didactic : prezentare n power point, cubul, fie didactice;

c) Metodologice : Metodica predarii limbii si literaturii romane Elena Mitoi;Secvenele

lecieiUniti de coninutEmiterea sarcinilor i informaiilorRezolvarea sarcinilorStrategiiModalitati de evaluare

MetodeMijloace didacticeForme de activitate

Moment organizatoric(Invtorul se preocu-

p de asigurarea condii-

ilor optime desfurrii orei de limba i literatura romn (Elevii isi vor pre-

gti materialele, ins-

trumentele necesare orei .

Vor adopta poziia corect n banc , ii vor spori ateniafrontal

Verificarea temei pentru acas Verificarea temei pt. acasa(Elevii au avut ca tem exerciiul 1,2 pag. 67. (Vor prezenta tema. conver-saiaCaiet de temefrontalobservare sistematic

Captarea si orientarea atentieiPunct de intrare rebusElevii sunt mprii pe grupe i mpreun vor dezlega un rebus- pe coloana A-B se va citi titlul leciei. Intuiesc plana cu rebusul si rezolva.

(Elevii citesc titlul textului pe care l-au avut de pregtit.

conver-saia

Joc didacticplan didactic cu rebus Activitate pe grupeEvaluare reciproc

Anunarea temei i a obiectivelor Cele patru piersici Se anun titlul leciei i se enumer obiectivele pe care trebuie s ating la sfritul orei n termeni accesibili elevilor . Recepteaz mesajul transmis de nvtoare. explicaiafrontal

Dirijarea

consolidrii Prezenta-rea povetii n power point

Joc didactic De-a reporterulPrezentarea n power point a povetii Cele patru piesici i a momentelor principale Exersarea citirii textului prin diferite moduri :

-citire n lan

- citirea selectiv dup urmtoarele cerine: *gsii o propoziie enuniativ, una interogativ, una exclamativ; * sfaturile tatlui; * o propoziie n care se afl un cuvnt ,,alintat;

* rspunsurile fiilor;

* Se va realiza i citirea pe roluri, dup ce, n prealabil, au fost numii actorii.Explicarea cuvintelor noi i introducerea lor n enunuri proprii.

Joc didactic : li se prezint elevilor modul de desfurare: cte un elev va rspunde la o ntrebare care se afl n plicul de pe mas.Intuiesc imaginile prezentate la videoproiector.

Elevii citesc lecia n lan , selectiv, pe roluri.Elevii explic cuvintele noi i alctuiesc enunuri noi cu acestea.

Particip la jocul didactic propus , fiecare elev numit va raspunde la intrebarile adresate.Observaia

Conversaia dirijatJoc didacticvideo-proiector

Fie cu ntrebri

Frontal

frontalobservare sistematic

- capacitatea de a lectura si de a formula intrebri;

autoevalua

re

Obinerea performanei Fi de lucru - CadraneleMunc independent :

Elevii primesc o fi de lucru. Intuiesc fia de lucru i rezolv . explicaiafie de lucruindividual evaluare reciproc

EvaluareMetoda cubului Metoda cubului : prezentarea sarcinilor de lucru pe grupe:

1.Descrie : nsuirile mezinului.2. Compar : Imagineaz-i c eti unul din bieii ranului. Tu ce-ai fi fcut cu piersica?3.Asociaz:Unete cuvintele cu neles asemntor i pe cel cu sens opus.4. Analizeaz : ncercuii explicaii potrivite

5. Aplic :. Completeaz enunurile urmtoare cu explicaii din text.6. Argumenteaz : A procedat corect fiul cel mic?

Monitorizez activitatea i dau indicaiile necesare. Anun timpul necesar lucrului. Citim fiele, discutm, aducem completri de form i de coninut.

Redau, dup opinia lor, ncheierea ntmplrii i mesajul leciei. Ce nvturi se desprind din textul citit?Se scrie un proverb reprezentativ la tabl i n caiete. Prietenul la nevoie se cunoate.

Prietenul nu se cumpr cu bani.

Fiecare grup primete cte o sarcin de lucru pe care o rezolv coopernd cu ceilali colegi de echip.

(fiecare trebuie s ncerce s fie un om bun, un prieten adevrat; este important s ne gndim la viitor, ca primul fiu, i la cei din jurul nostru, nu la bani ca cel de-al doilea)explicaia

intuirea

exerciiul

Cubul

Ciorchine

Problemati zarea

conversaiavideo-proiector

Cub

fie

Tabla

caiete

munc n echip

frontal

evaluare reciproc

Prob scris

Capacitatea de a rezolva exerciiile

Realizarea feed-back-uluiFixarea cunotinelor

Ce am nvat astzi la limba romn ?Rspund la ntrebri. conver-saiafrontal

Captarea ateniei*CD- cntec despre prietenie*Se audiaz cntecelul despre prietenie.frontal

Fixarea i sistematizarea cunotinelorcitirea leciei pe fragmente

Planul de idei-Se citete primul fragment, se povestete de ctre un elev coninutul, se extrage ideea principal din text sub form de propoziie, dup care se transform n titlu.

-La fel se va proceda i cu celelalte dou fragmente. Se va ntocmi planul de idei.

1.ranul i ncearc fiii, oferindu-le cte o piersic. -ncercarea fiilor;2. Fiii mai mari au dat rspunsuri diferite despre folosirea piersicii. ---Rspunsurile fiilor mai mari

3. Fiul cel mic spune c a druit piersica unui prieten.

-Rspunsul mezinului.

-Vor citi fiecare fragment, vor povesti i vor alege ideea potrivit fiecrui fragment.

-Vor scrie planul de idei n caiete.Lectura

Conversa ia

Manualul

Caietele

Tabla

Plana cu ideifrontalAprecieri verbaleChestionare oral

Evaluare reciproc

Obinerea performaneiS recapitulm prin joc

JOC: PLRIILE GNDITOARE

-fiecrei echipe i corespunde o culoare i un mod de a analiza coninutul leciei, reflectat n sarcina de lucru dup cum urmeaz:

PLRIA ALB-POVESTITORUL

Care este coninutul textului pe scurt? n cteva propoziii.

Care sunt personajele?

PLRIA ROIE-PSIHOLOGUL

Cum trebuie s pstrm lucrurile primite de la prini?

PLRIA GALBEN- OPTIMISTUL

Ce nvm de la fiecar personaj al textului?

PLRIA ALBASTR-MODERATORUL

Formulai dou ntrebri i adresai-le colegilor pentru a vedea dac au citit textul integral.

PLRIA VERDE-CREATIVUL

Formulai o ghicitoare potrivit textului.PLRIA NEAGR

Explic inelesul propoziiei Nu toate sunt de vnzare n via.Vor rezolva exercitiile.exerciiufieLucru in echipaProb scris

Capacitatea de a rezolva exerciiile

Realizarea feed-back-ului finalFia de evaluare-Se cere elevilor s completeze fia de evaluare. (piramida)

-Se verific fia de evaluare i se noteaz elevii.

Elevii sunt ateni i rezolv fia.exerciiulConversaia

Analiza

Dialogul dirijat

Fie- piramida

Frontal i individual-capacitatea de a se autoevalua i a evalua - notarea elevilor;Observarea sistematic

Asigurarea reteniei i a transferuluiTema pentru acas

-Se comunic tema pentru acas.-Elevii i noteaz tema.conversaia

Aprecieri i recomandri Aprecie-rea elevilorSe fac aprecieri cu privire la gradul de participare la lecie al elevilor

Se recompenseaz elevii care au participat activ la lecie cu stimulente-imagini.Primesc aprecieri cu privire la participarea elevilor la lecie.

Primesc stimulente (imagini).conver-saiaimagini frontal

FOARTE BINEBINESUFICIENT

Citesc, corect, fluent i expresiv textul;Regleaz vocea, respiraia i viteza proprie cerut de coninut n citirea textului;Citesc n ritm propriu cu rostirea clar a fiecrui cuvnt;

Formuleaz ntrebri i rspunsuri legate de coninutul textului;Formuleaz ntrebri i rspunsuri legate de coninutul textului individual cu puin ajutor;Formuleaz ntrebri i rspunsuri legate de coninutul textului cu ajutorul nvtoarei;

Povestesc textul dezvoltnd planul de idei cu ajutorul unor cuvinte i expresii din text;Povestesc textul pe baza planul de idei;Povestesc textul pe baza planul de idei cu ajutorul nvtoarei;

Recunosc i intrepreteaz rolul personajelor din text.Recunosc i intrepreteaz rolul personajelor din text cu mici omisiuni.Recunosc i intrepreteaz rolul personajelor din text cu ajutorul nv.

Dac vei completa rebusul gsind cuvinte cu acelai neles pentru cele date vei obine pe vertical de la A la B titlul leciei

A

1. PDURE

2. JILAV

3. VOCE

4. INSECTE

5. ARBORE

6. OMT

7. VREME

8. INFORMAIE

9. TRON

10. BOACN

11. OBICEI

12. FRIC

13. TAIN

14. CERC

15. FIL

16. PRAF

17. LUTAR

B

Completai cadranele:

Alctuiete propoziii folosind cuvintele: mezin, gospodar.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Realizai un desen care s ilustreze coninutul textului.

Scrie cte dou nsuiri pentru fiecare din cuvintele :

piersic prieten fiu

__________ ____________ __________

__________ ____________ __________

Una multe!ran - _________________

dimineaa- ______________

piersic - _______________

glas - __________________

trg - __________________

suflet - _________________

lacrim - ________________

PLRIILE GNDITOAREPLRIA ALB - POVESTITORULCare este coninutul textului pe scurt? n cteva propoziii.

Care sunt personajele?

PLRIA ROIE -PSIHOLOGULCum trebuie s pstrm lucrurile primite de la prini?

PLRIA NEAGR Explica intelesul propozitiei Nu toate sunt de vnzare in via.

a) s nu credem c totul este de vnzare;

b) s preuim ceea ce este valoros n via;

c) banii nu sunt cei mai importani n via;

d) s apreciem i calitile sufleteti ale oamenilor;

e) s ctigm ci mai muli bani;

PLRIA GALBEN -OPTIMISTULCe nvm de la fiecare personaj al textului?

PLRIA VERDE -CREATIVUL Formulai o ghicitoare potrivit textului.

PLRIA ALBASTR -MODERATORULFormulai dou ntrebri i adresai-le colegilor pentru a vedea dac au citit textul integral.

1.Descrie : Insusirile mezinuluiAlctuii un ciorchine alegnd nsuirile care i se potrivesc mezinului:

bun la inim, egoist, nepstor, grijuliu, iubitor, zgrcit, sensibil, rautcios, prietenos, darnic, amabil, generos.

2. Compar : Imagineaz-i c eti unul din bieii ranului. Tu ce-ai fi fcut cu piersica?

3.Asociaz:Unete cuvintele cu neles asemntor i pe cel cu sens opus.a)Unete cuvintele cu neles asemntor :

fecior a rosti

fericit fiu

a zice bucuros

a surde a oferi

a drui a zmbi

a azvrli a arunca

b)Unete cuvintele cu neles asemntor :

a ntreba a cumpra

a vinde sntos

a se ntrista a rspunde

bolnav trist

prieten a se veseli

bucuros duman

4. Analizeaz : ncercuii explicaii potrivite

Un ran a vrut s-i ncerce copiii : Al treilea fecior vnduse piersica pentru c:

s afle ce gndesc; nu-i plcea;

s-l aleag pe cel mai bun dintre ei; avea caliti de negustor;

s descopere ce fire au. voia s ctige bani.

Mezinul putea s fie un prieten adevrat deoarece: Al doilea s-a artat nepstor deoarece:

oferise fructul unui prieten bolnav; a aruncat smburele;

avea un suflet bun i generos; s-a gndit numai la plcerea de a mnca piersica;

se gndise s fac o bucurie familiei; nu s-a gndit deloc la viitor;

era nelept, nu se grbise s mnnce fructul. s-a artat gospodar.

Fiul cel mare va fi gospodar fiindc:

a plantat smburele;

s-a gndit s obin un piersic n curtea printeasc;

nu a vrut s arunce fr folos smburele;

s-a gndit s-i fac o bucurie tatlui.

5. Aplic :. Completeaz enunurile urmtoare cu explicaii din text.( biei, piersic, a plantat, a aruncat, piersica , prieten )

Un ran avea patru ..................... El le-a druit fiecruia cte o ......................................Primul biat .................................... smburele, al doilea ................................ smburele, al treilea biat a vndut ..........................................., iar cel mai mic a druit piersica unui ..................................... bolnav.

6. Argumenteaz : A procedat corect fiul cel mic? De ce?Rspundei la urmtoarele ntrebri:

1. Cum i-a ncercat ranul fiii?2. De ce credei c primul fiu a plantat smburele de piersic?

3. De ce a zmbit tatl la auzul spuselor fiului mai mare?

4. Cum a reacionat tatl cnd a aflat c al doilea fiu a aruncat smburele? 5. De ce i-a spus tatl celui de-al treilea fiu c nu toate sunt de vnzare n via?

6. Cum a folosit piersica cel de-al patrulea fiu?7. De ce a lcrimat tatl?

FI DE EVALUARE-piramidaDisciplina:Limba i literatura romn

Unitatea de nvare: Prietenia

Textul studiat:Cele patru piersici- dup

o poveste popular

Clasa a II-a

1.Scrie un cuvnt din text care denumete un fruct.

2.Gsete cuvinte cu acelai neles pentru cuvntul fecior.

3.Numete insuiri ale mezinului.

4.Spune ce a fcut al treilea fecior cu piersica.

5.Formuleaz ntrebri referitoare la text.

6.Scrie proverbe despre prietenie.Stimulente piersici

ORA a II-a

C

17.

C

16.

F

15.

O

14.

A

13

T

12.

D

11.

P

10.

S

9.

S

8

T

7.

Z

6.

C

5.

G

4.

G

3.

U

2.

C

1.

Cele patru piersici

dup o poveste popular

Mezinul

-Primul a plantat smburele.

Al doilea a aruncat smburele.

Al treilea vnduse piersica.

Mezinul a druit-o prietenului su.