0 jocdetoamnproiect romana 4

23
 PROIECT DIDACTIC DATA:26.11.2012 CLASA:a III-a ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunica re DISCIPLINA:Limba română UNITA TEA DE ÎNVĂŢA RE: Rolul cuvintelor în comunicare SUBIECTUL : Prima oră : Joc de t oamn ă, de Ele na ra! o "lect ur ș ă#  Ora a doua :  $uvântul-%arte de vorbire TIPUL LECŢIEI : reca%itulare OBIECTIVE CADRU : 1.e&voltarea ca%a cită'ii de rece%tare a me(a)ului oral 2. e&volta rea ca%ac ită'ii de e*%rimare orală +. e&voltarea ca%acită'ii de rece%tare a me(a)ului (cri( "citirealectura# . e&volta rea ca%ac ită'ii de e*%rimare (cri(ă OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : 1.. (ă mani/e(te aten'ie /a'ă de interlocutor în di/erite (itua'ii de comunicare 2.2. (ă %ronun'e clar şi corect un me(a) 2.. (ă utili&e&e corect în e*%rimarea orală %ro%rie elementele de con(truc'ie a comunicării (tudiate 2.6. (ă mani/e(te coo%erare în di/erite (itua'ii de comunicare +.. (ă citea(că în mod corect un te*t necuno(cut +.. (ă mani/e(te intere( %entru lectura unor te*te variate "literare (au nonliterare# .1. (ă re(%ecte re!ulile de de(%ăr'ire în (ilabe, orto!ra/ia şi %unctua'ia într-un te*t %ro%riu  OBIECTIVE OPERAŢIONALE : cogi!i"# Prima oră: $.1.(ă urmărea(că cu aten'ie materialul %re&entat %e calculator $.2.(ă recunoa(că (emnele (o(irii toamnei $.+.(ă citea(că corect şi /luent, re(%ectând (emnele de %unctua'ie $..(ă de(%rindă elementele lecturii (tudiate $.. (ă /ormule&e clar şi corect întrebări de(%re te*t, %ornind de la un cuvânt de ba&ă $.6.(ă alc ătuia(că oral enun'uri cu noile cuvinte !ă(ite în %oe&ie $.. (ă com%lete&e /işa de lucru, în /unc'ie de cerin'ele date Ora a doua : $.1.(ă identi/ice în te*t, du%ă di/erite cerin'e, %ărtea de vorbire (tudiată $.2.(ă %reci&e&e numărul cuvintelor dintr-o %ro%o&i'ie şi a (ilabelor $.+.(ă recunoa(c ă /iin'ele %re&ente în te*t $..(ă reali&e&e dia!rame 3enn $..(ă tran(/orme (ub(tantivele de la numărul (in!u lar la %lura l (au inver( a$#c!i"# 41 5 (ă mani/e(te intere(, curio&itate %entru lec'ie 42 5 (ă %artici%e activ la de(/ăşurarea lec'iei 4+ 5 (ă colabore&e cu învă'ătorul cole!ii în activitatea de învă'are 4 5 (ă trăia(că bucuria r euşitei %er(onale şi a cla(ei

Upload: daniela-petrisor

Post on 05-Oct-2015

219 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Joc de toamna

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

DATA:26.11.2012

CLASA:a III-a

ARIA CURRICULAR:Limb i comunicare

DISCIPLINA:Limba romn

UNITATEA DE NVARE:Rolul cuvintelor n comunicare

SUBIECTUL: Prima or: Joc de toamn, de Elena Drago(lectur) Ora a doua: Cuvntul-parte de vorbire

TIPUL LECIEI: recapitulare

OBIECTIVE CADRU:

1.Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral

2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral

3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura)

4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris

OBIECTIVE DE REFERIN:

1.5. s manifeste atenie fa de interlocutor n diferite situaii de comunicare;

2.2. s pronune clar i corect un mesaj;

2.5. s utilizeze corect n exprimarea oral proprie elementele de construcie a comunicrii studiate;2.6. s manifeste cooperare n diferite situaii de comunicare;3.4. s citeasc n mod corect un text necunoscut;

3.7. s manifeste interes pentru lectura unor texte variate (literare sau nonliterare);

4.1. s respecte regulile de desprire n silabe, ortografia i punctuaia ntr-un text propriu; OBIECTIVE OPERAIONALE:

cognitive

Prima or:

OC.1.s urmreasc cu atenie materialul prezentat pe calculator;

OC.2.s recunoasc semnele sosirii toamnei;

OC.3.s citeasc corect i fluent, respectnd semnele de punctuaie;

OC.4.s desprind elementele lecturii studiate;

OC.5. s formuleze clar i corect ntrebri despre text, pornind de la un cuvnt de baz;OC.6.s alc tuiasc oral enunuri cu noile cuvinte gsite n poezie;

OC.7. s completeze fia de lucru, n funcie de cerinele date;Ora a doua:

OC.1.s identifice n text, dup diferite cerine, prtea de vorbire studiat;

OC.2.s precizeze numrul cuvintelor dintr-o propoziie i a silabelor;

OC.3.s recunoasc fiinele prezente n text;

OC.4.s realizeze diagrame Wenn;

OC.5.s transforme substantivele de la numrul singular la plural sau invers; afective

OA1 s manifeste interes, curiozitate pentru lecie;

OA2 s participe activ la desfurarea leciei;

OA3 s colaboreze cu nvtorul / colegii n activitatea de nvare;

OA4 s triasc bucuria reuitei personale i a clasei;

psiho motorii

OPM1 s scrie lizibil i ngrijit pe caiete, pe tabl i pe fi n ritm propriu;

OPM2 s adopte o poziie corect n timpul lucrului, n banc, n faa clasei.

STRATEGIA DIDACTIC

METODE, PROCEDEE I TEHNICI DE LUCRU: conversaia, explicaia, lectura

individual, citirea expresiv , problematizarea, cadranul, ciorchinele, munca pe grupe, diagrama Wenn, copacul ideilor, brainstorming-ul, povestirea, sinteza, compunerea cubul, explozia stelar.RESURSE MATERIALE: imagini ce redau peisaje de toamn, manuale, fie de munc individual, pe grupe,cub, videoproiector. FORME DE ORGANIZARE: frontal, n perechi, individualFORME I TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematic, proba oral, proba scris, prob practic,autoevaluare, aprecierea verbal,chestionarea oral, calificative. TIPUL DE INTERACIUNE: - dialogat, expozitiv, dirijat,bazat pe activitatea elevilor, frontal, pe echipe, individualRESURSE:

TEMPORARE: 2 ore a cte 45 minute

DE SPAIU: sala de clas

UMANE: 14 eleviINTERVENIA NVTORULUI: permanentBIBLIOGRAFIE:

Programa colar pentru clasa a III-a (2005);

S dezlegm tainele textelor literare, clasa a III-a, C. Iordchescu, Editura Carminis;

Metodica predrii limbii romne n nvmntul primar, C. Crciun; Nua, Silvia, Metodica predrii limbii romne n clasele primare, Bucureti, Editura Aramis, 2002; Marcela Pene,Manual de limba i literatura romn, Ed. Ana, Bucureti, 2007.REZULTATE ATEPTATEPRIMA OR: ordonarea, sistematizarea i sintetizarea informaiilor despre prilor de vorbire

asumarea responsabilitii de a rezolvare sarcinile primite, pe baza instruirii programatice i a studiului independent;

manifestarea simului rspunderii prin evaluare reciproc i prin autoevaluarea rezultatelor muncii personale

DESCRIPTORI DE PERFORMAN

FOARTE BINEBINESUFICIENT

Citesc, corect, fluent i expresiv textul;Regleaz vocea, respiraia i viteza proprie cerut de coninut n citirea textului;Citesc n ritm propriu cu rostirea clar a fiecrui cuvnt;

Formuleaz ntrebri i rspunsuri legate de coninutul textului;Formuleaz ntrebri i rspunsuri legate de coninutul textului individual cu puin ajutor;Formuleaz ntrebri i rspunsuri legate de coninutul textului cu ajutorul nvtoarei;

Desprind elementele lecturii studiate;Desprind elementele lecturii studiate cu puin ajutor;Desprind elementele lecturii studiate cu ajutorul nvtoarei;

REZULTATE ATEPTATEORA A DOUA: ordonarea, sistematizarea i sintetizarea informaiilor despre prilor de vorbire

asumarea responsabilitii de a rezolvare sarcinile primite, pe baza instruirii programatice i a studiului independent;

manifestarea simului rspunderii prin evaluare reciproc i prin autoevaluarea rezultatelor muncii personale.

DESCRIPTORI DE PERFORMANFOARTE BINEBINESUFICIENT

Definesc toate partile de vorbire studiate;

Recunosc toate partile de vorbire;

Analizeaza corect, gramatical aceste parti de vorbire;

Rezolva corect exercitiile propuse; Definesc partile de vorbire studiate, cu mici ezitari;

Recunosc partile de vorbire cu mici ezitari;

Analizeaza gramatical aceste parti de vorbire cu unele ezitari;

Rezolva exercitiile propuse cu unele greseli Definesc partile de vorbire studiate cu ajutorul invatatorului;

Recunosc partile de vorbire cu ajutorul invatatorului;

Analizeaza gramatical aceste parti de vorbire cu ajutorul invatatorului;

Rezolva exercitiile propuse cu sprijin din partea invatatorului;

DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE LECIEIOB.

OP.CONINUTUL NVRIISTRATEGIA DIDACTICEVALUARE

ACTIVITATEA INVTORULUIACTIVITATEA ELEVILORRESURSE

PROCEDURALERESURSE MATERIALEFORME DE ORGANIZARE

12345678

1. Moment organizatoric

OA1 Pregtete materialele necesare pentru lecie.

Stabilete ordinea i disciplina.

Se pregtesc pentru lecie.

instructajul verbal

conversaia cret alb,

colorat

frontal

observarea sistematic

2. Verificarea temei

Verific frontal tema. Citesc exerciiile. conversaia

caietele elevilor frontal evaluarea oral

3.Captarea ateniei

OC.1

OC.2 Se prezint ghicitoarea:

GHICI !

Dumneaei a pomenit

Un penel . i e vrjit

El vopsete frunza-n vie ,

Din verde e armie .

i pe cer adun nori ,

Ca s plou uneori .

E bogat-aceast doamn

Care se numete ... ( toamn )

Prezentarea unui material PowerPoint cu peisaje de toamn; Elevii vor fi mobilizai s fie ateni.

convrsaia

observaia

Ghicitoarea

ImaginiPPT

frontal

observarea sistematic

chestionarea oral

4.Anunarea titlului leciei i a obiectivelor

OA1,,Pentru c anotimpul toamna ne ofer peisaje i culori minunate, astzi la ora de limba i literatura romn vei cunoate lectura ,,Joc de toamn, scris de Elena Drago, din care vei afla cum ,,se joac vietile n acest anotimp.n urma lecturrii textului, va trebui s v exprimai propriile preri i cunotine referitoare la coninutul textului, numrul de cuvinte, despriri n silabe, recunoaterea substantivelor, numrul lor,ortograme, etc.

Se noteaz titlul leciei pe tabl i n caiete; Ascult cu atenie.

Rein titlul i l noteaz. explicaia

observaia

cret alb,

colorat frontal

individual expunerea

5. Dirijarea consolidrii

OC.3

OC.6OC.5

OPM1OPM2OA3

OA4

* Are loc citirea model , dup care elevii vor citi n gnd lectura ,,Joc de toamn;

*Citirea selectiv : despre viaa psrilor cltoare i a celor care rmn n ar , despre celelalte vieti ale pdurii , despre insecte ,despre zile i nopi de toamn i despre activitatea colarilor .

Citirea poeziei se va face n lan. Se identific cuvintele noi din poezie i se explic. Se alctuiesc propoziii oral.* Discutm pe marginea textului poeziei:

-Care este titlul poeziei?

-Cine este autorul?

-Din ce este alctuit o poezie?

-Din ce sunt alctuite strofele?

Lucrul n grup:

Rspunde repede i bine ntrebrilor enunate la EXPLOZIA STELAR!-se mparte clasa n 5 grupe de cte 2-3 elevi.-fiecare grup va primi cte o stea de culoare diferit, ce avea cte o ntrebare scris pe ea.

-Fiecare grupa va trebui s formuleze minim 3 ntrebri. * La final, cte un reprezentant al fiecrei grupe va citi ntrebrile. Celelalte grupe vor putea completa cu alte ntrebri.Se aeaz steluele pe panou. Ctig grupa care gsete cele mai multe ntrebri. Elevii vor citi poezia n gnd, pe sarite, n lan. Vor alctui oral propoziii i vor participa la discuii pe marginea textului.

Elevii vor formula ct mai multe ntrebri pe marginea textului care s nceap cu acea ntrebare.

exerciiul

explicaia

conversaia

lectura explicativExplozia stelara

conversaia

explicaia

analiza

problematizarea

cret alb,

colorat

caietele

Manualul

Plans

Fie de lucru

frontal

individual

n grup

evaluare oral

- capacitatea de a lectura si de a formula intrebri;

autoevalua

re-evaluare

scris chestionarea oral

6.Obinerea performanei

OC.7OA3

OPM1

OPM2*Elevii sunt aezai pe 6 grupe, fiecare corespunznd unei fee a cubului, metod ce se va utiliza n aceast secven a leciei. Pe rnd, cte un elev de la fiecare grup va alege numrul corespunztor unei fee a cubului, urmnd ca, mpreun cu membrii grupei, s rezolve sarcinile de lucru.

DESCRIE: nsuiri rndunelelor, piticilor, furnicii, piigoiului, ciutelor, copiilor i cucului.COMPAR anotimpul toamna cu anotimpul vara.

ASOCIAZ:Unete cuvintele cu neles asemntor i pe cel cu sens opus.ARGUMENTEAZ: Ce nu-i place la toamna?/ Ce-i place la toamn?

ANALIZEAZ: Bifeaz schimbrile din natur prezentate n poezie.APLIC: Completeaz enunurile urmtoare cu explicaii din text.

* Monitorizez activitatea i dau indicaiile necesare. Anun timpul necesar lucrului. Citim fiele, discutm, aducem completri de form i de coninut.Fiecare grup primete cte o sarcin de lucru pe care o rezolv coopernd cu ceilali colegi de echip. Sinteza

Metoda

cubului

comparaiaCub

fie

Tabla

caietemunc n echip

frontal

evaluare reciproc

Prob scris

Capacitatea de a rezolva exerciiile

7.ncheierea leciei

* Recomand elevilor s citeasc poezii despre toamn* Se fac aprecieri generale i individuale asupra modului de participare la lecie.

* n ora urmtoare vom continua analiza textului.

Ascult cu atenie aprecierile.Aprecieri i observaii referitoare la participarea elevilor la lecie

ORAA II-A

1.Captarea ateniei*Se audiaz cntecelul despre toamn.*Audiaz cantecul.CDfrontal

2.Anunarea titlului leciei i a obiectivelor

OA1Aa cum v-am anunat la sfritul primei activiti, n aceast or vom continua s studiem textul Joc de toamn, dar ne vom axa pe analiza cuvntul-prte de vorbire. Vei efectua mai multe tipuri de exerciii opernd cu noiunile nvate.Conversaia

Explicaiafrontalexpunerea

3.Organizarea situaiilor de recapitulare

OC.1OC.2OC.3OPM1OPM2OC.4OC.5OPM2

OA3

OA4Voi adresa elevilor cteva ntrebri pentru reactualizarea cunotinelor.

-Din ce este alctuit o propoziie? Dar un cuvnt? Dar o silab?

Ce este cuvntul? (Cuvntul este grupul de sunete sau litere care au un neles).

Ordonai cuvintele n propoziie apoi facei corespondena cuvnt-parte de vorbire:

ca o beteala Si-n sat,pe ulicioara, lucind veseli pe cand Copiii zburda la scoala. se duc

*Ne vom aminti cteva cunotine teoretice despre substantiv.

-Rezolvarea Ciorchinelui.

Se discut oral modul de rezolvare al acestei sarcini.

*Se va transcrie urmtorul vers al poeziei i se va preciza:

numrul cuvintelor;

numrul silabelor cuvintelor cerute;

substantivele i numrul lor.

,, n luminis la apa vin ciute speriate.

*Gsii 4-5 cuvinte care denumesc fiine din text i spunei ce sunt ca parte de vorbire, apoi schimbai numrul acestora (dac sunt la singular le vei trece la plural i invers);

Se va lucra pe fie de lucru difereniat, cu urmtoarea sarcin de rezolvat:

Fia nr. 1*Realizai diagrama Wenn

Fia nr.2*Gsii n textul ,,Joc de toamn, substantive la numrul singular i plural. Se verific oral activitatea pe grupe.Rspund la ntrebri.

- cuvinte

- silabe

- sunete / litereRealizeaz sarcina cerut.Se completeaz ciorchinele.

Vor transcrie versul, vor preciza numrul cuvintelor, numrul silabelor, substantivele.Vor identifica n text cuvintele care denumesc fiine.

Vor rezolva fia.Conversaia

Exerciiul

Frontal

Jocul didactic

Exercitiul

Conversaia

Exerciiul

explicaia

-diagrama Wenn

-exerciiul

Fi

Caietele

Manualul tabla

fieFrontal

Individual

Frontal

individual

Observaie sistematic

Formativ oral prin

aprecierea verbal a exerciiilor teoretice

Evaluare reciprocObservare sistematic

Evaluare reciproc

Aprecieri reciproce

4.Obinerea performaneiOPM2 Elevii vor avea de rezolvat fia de evaluare.Ascult cu atenie indicaiile date.

Rezolv fia de evaluareExplicaia

Exerciiul

Munca independentindividualcapacitatea de a se autoevalua i a evalua

- notarea elevilor;

Observarea sistematic

5.Asigurarea feed-back-uluiOA1Se adresez ntrebri referitoare la lecie.

Ascult cu atenie.ConversaiaDialogul dirijatfrontalObservarea sistematic

6.ncheierea lecieiSe fac aprecieri asupra modului n care elevii au rspuns pe parcursul leciei.Exerciiile pe care le-am rezolvat astzi mi-au demonstrat c voi cunoatei destul de bine substantivul, dar mai ales mi-au artat c tii s lucrai n echip, s v ajutai, s v sftuii i s obinei rezultate bune.

*Elevii vor primi tema pentru acas:

,,Alctuii un scurt text cu ajutorul substantivelor:toamna, frunzele, psrile cltoare, fructele, colarii.

Particip la aprecieri.

i noteaz tema.

ConversaiafrontalAprecieri verbale generale i individuale

1. DESCRIE

Scrie cte dou nsuiri pentru urmtoarele cuvinte:

Rndunelepiticifurnicipiigoiciutecopiicucul3.ASOCIAZa)Unete cuvintele cu neles asemntor: a scdea voioscreang a aduna

moale a se micora

a strnge nfricoat

vesel pufos

speriat ramur

b)Unete cuvintele cu neles opus:moale curaj

a strnge ziua

a crete a risipi

noaptea a scdea

spaim trist

vesel aspru4.ARGUMENTEAZ!

2.COMPAR! Semnele toamnei cu cele ale verii.

VARATOAMNA

5.ANALIZEAZ Bifeaz schimbrile din natur prezentate n poezie:

Vremea se rcete;

Pleac psrile cltoare;

Cade bruma;

Rmn puine psri la noi;

Se micoreaz zilele;

Se adun lemne pentru iarn;

Ninge;

Furnica i-a fcut provizii;

nfloresc pomii;

Copiii merg la coal.6.APLIC Completeaz enunurile urmtoare cu explicaii din text. Se-nir rndunelele spre orizont deoarece..............................

Au mai rmas pe creang un pitigoi i un cuc fiindc.....................

Piticii adun uscturi ca s ..........................................

Furnica este mndr pentru c ..............................................

n lumini, la ap, vin ciute speriate deoarece ...............................

Copiii zburd veseli pentru c ............................................Fia nr.1

DIGRAMA WENN

Ca parte de vorbire, toate aceste cuvinte sunt.....

Fia nr.2Gsii n textul ,,Joc de toamn:

Substantive la numrul singular Substantive la numrul plural

FI DE EVALUARE1. nlocuii substantivele comune subliniate cu substantive proprii potrivite:Biatul i fetia au plecat la plimbare nsoii de celu. S-au ntlnit cu un prieten. Fetia l-a invitat la ziua ei. I-a propus s vin i cu sora lui.

..

..

.

2. a. Unete substantivele cu neles asemntor:drum

veselie bucurie

cale cadou codrupdure dar

b. Gsete substantive cu neles opus: zi

dumani prieteni

noapte bucurie pace rzboi tristee

Fia de evaluare

Obiective:

s nlocuiasc substantivele comune subliniate cu substantive proprii potrivite ; s uneasc substantivele cu neles asemntor i neles opus.

Itemii de evaluare

ITEMIFOARTE BINEBINESUFICIENT

I.1nlocuiesc corect toate substantivele.nlocuiesc corect trei substantive.nlocuiesc corect un substantiv.

I.2Unesc toate substantivele cu neles asemntor i opus.Unesc parial substantivele cu neles asemntor i opus.Unesc substantivele cu neles asemntor i opus, cu ajutorul nvtorului.

Ce ?

JOC DE TOAMN

de Elena Drago

De ce?

Cine ?

Unde ?

Cnd?

Ce nu-i place la toamn?

Ce i place la toamn?

Gsii pluralul cuvintelor:

greier

pitic

furnic

copil

Dai exemple de patru lucruri

SUBSTANTIVUL

Definiie

Partea de vorbire care denumete lucruri, fiine, fenomene ale naturii.

Felul

subst.

Numrul

subst.

Comun

Singular

Plural

Denumete anumite lucruri, fiine, fenomene ale naturii, spre a le deosebi de celelalte de acelai fel.

Denumete lucruri, fiine, fenomene ale naturii de acelai fel.

Se scrie ntotdeauna cu liter iniial mare.

Propriu

Denumete un singur lucru, o singur fiin, un singur fenomen al naturii.

Denumete mai multe lucruri, mai multe fiine, mai multe fenomene al naturii.