0 2 proiect lb. romana

7
PROIECT DIDACTIC Şcoala Gimnazială Toflea Data: Învăţător: Chirvăsuţă Alina Clasa: a IV- a B Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba română Unitatea de învăţare: Înfloresc grădinile Subiectul lecţiei: ,,Ciocârlia” după Ion Agârbiceanu Tipul lecţiei: mixtă Obiective de referinţă: 1.2. – identifice sensul unui cuvânt necunoscut cu ajutorul dicţionarului; 3.2. să desprindă informaţii de detaliu dintr-un text citit; 3.4. citească în mod conştient şi corect un text. Obiective operaţionale: O 1 să citească corect, conştient şi expresiv lecţia; O 2 să integreze expresiile şi cuvintele noi în enunţuri proprii; O 3 – să găsească cuvinte cu acelaşi sens şi cuvinte cu sens opus pentru cuvinte date; O 4 – să răspundă la întrebări vizând conţinutul lecţiei; O 5 – să desprindă semnificaţia globală a textului; Strategii didactice: a) resurse procedurale: lectura, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă, munca cu textul, munca cu dicţionarul, brainstorming, ciorchine, explozia stelară, harta lecturii. b) resurse materiale:manuale, fişe de muncă independentă, caiete, markere, flip-chart, laptop, videoproiector, Prezentare în Power Point.

Upload: elena-modoran

Post on 18-Nov-2015

215 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

kflosfl

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

coala Gimnazial Toflea

Data:

nvtor: Chirvsu Alina

Clasa: a IV- a B

Aria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Limba romn

Unitatea de nvare: nfloresc grdinile

Subiectul leciei: ,,Ciocrlia dup Ion Agrbiceanu

Tipul leciei: mixt

Obiective de referin:

1.2. s identifice sensul unui cuvnt necunoscut cu ajutorul dicionarului;

3.2. s desprind informaii de detaliu dintr-un text citit;

3.4. s citeasc n mod contient i corect un text.Obiective operaionale:

O1 s citeasc corect, contient i expresiv lecia;O2 s integreze expresiile i cuvintele noi n enunuri proprii;O3 s gseasc cuvinte cu acelai sens i cuvinte cu sens opus pentru cuvinte date;

O4 s rspund la ntrebri viznd coninutul leciei;

O5 s desprind semnificaia global a textului;

Strategii didactice:

a) resurse procedurale: lectura, conversaia, explicaia, exerciiul, munca independent, munca cu textul, munca cu dicionarul, brainstorming, ciorchine, explozia stelar, harta lecturii.

b) resurse materiale:manuale, fie de munc independent, caiete, markere, flip-chart, laptop, videoproiector, Prezentare n Power Point.

c) forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

Forme de evaluare: observarea sistematic, evaluarea oral, autoevaluarea, produse de grup.

Bibliografie:

1. Programa colar pentru clasa a IV a (aprobat prin O.M. nr. 3919 / 20. 04. 2005);

2. Tudora, Piil; Cleopatra Mihilescu, Manualul de Limba Romn pentru clasa a IV-a, Ed. Aramis, Bucureti, 2006;

3. Carmen Iordchescu, S dezlegm tainele textelor literare, Ed. Carminis, Piteti; 4. Viorica Prial,; Dumiru D. Prial, ,, Limba i Literatura Romn- auxiliar pentru clasa a IV-a, Ed. Euristica, Iai .Desfurarea activitii

Ob. op.Etapele lecieiConinut informaionalStrategii didacticeMetode/ instrumente de evaluare

Activitatea nvtoruluiActivitatea elevuluiresurse

proceduraleresurse

materialeforme de

organizare

1. Moment organizatoric

Se asigur un climat de ordine i disciplin necesar desfurrii n bune condiii a leciei.Pregtesc cele necesare orei.Conversaia

Frontal

2. Verificarea temei i a cunotinelor dobndite anteriorSe verific cantitativ tema pentru acas, timp n care elevii rezolv o fi de munc independent. (Anexa 1)- copacul cu numerale.Se realizeaz aprecierea i corectarea activitii independente.

Elevii prezint caietele cu tema efectuat acas i rezolv fia de munc independent. Conversaia

Munca independent

Caietele de teme

Fie de lucru

IndependentTema solicitatObservarea sistematic

Autoevalua-rea

3. Captarea ateniei

Iniiaz un brainstorming,,primvar.Solicit ct mai multe cuvinte tematice legate de acest cuvnt.Gndesc i spun tot ce le sugereaz lor acest cuvnt.

ConversaiaBrainstorming

CiorchineFlip-chart

Frontal

Rspunsurile elevilor

Observarea sistematic

4. Anunarea subiectului i a obiectivelorElevii vor fi anunai c n prezenta or vom discuta despre un vestitor al primverii.

Este vorba despre ciocrlie, o pasre mic, cnttoare, care nsoete cu cntecul ei pe cei care lucreaz pe ogoare. (prezint plana cu ciocrlia).

Precizeaz titlul leciei ,,Ciocrlia dup Ion Agrbiceanu, se scrie la tabl i se enumer obiectivele operaionale ce pot fi urmrite pe tot parcursul leciei.Noteaz titlul leciei pe caiete i ascult obiectivele urmrite.

Conversaia

Frontal

Manualul

Frontal

O1O4O1O2O3O1O45. Dirijarea nvrii

Se prezint la video- proiector cteva imagini despre viaa i activitatea lui Ion Agrbiceanu.Propune elevilor s deschid manualele i s citeasc n gnd leciei.Solicit citirea model de ctre un elev a textului ,,Ciocrlia dup Ion Agrbiceanu.

Cere elevilor s priveasc textul din manual i s spun cte alineate are textul, ce alte opere scrise de Ion Agrbiceanu am mai studiat.Se face citirea textului pe fragmente, cu explicarea cuvintelor i a expresiilor mai rar ntlnite i integrarea lor n enunuri proprii.

Se face citirea n lan apoi citirea selectiv:-citii propoziia n care se vorbete despre zpad;

-citii dou propoziii interogative;

-citii o propoziie exclamativ;

-ciii propoziia n care se vorbete despre vnt;

-citii propoziia n care se spune unde pleac Iona cu oile;

-citii fragmentul n care se vorbete despre Vasilic.Cere elevilor s realizeze o explozie stelar.Urmresc cu atenie imaginile prezentate.Citesc lecia n gnd.Citete lecia respectnd semnele de punctuaie.

Rspund la ntrebri.Citesc textul pe fragmente, explic cuvintele i expresiile mai rar ntlnite cu ajutorul dicionarului de pe banc i apoi formuleaz enunuri cu ele .

Scriu cuvintele n caiete.Citesc n lan , apoi selectiv textul.Scriu ntrebri pe care le adreseaz colegilor. ExplicaiaConversaia

Date biografice

ConversaiaLectura explicativ

Munca cu dicionarul

Conversaia

Conversaia

ExplicaiaExerciiul

Explozia stelar

ExplicaiaLaptop, video- proiector

Prezentare n Power Point

Manual

Manual

Caiete

Fie de lucru -stelueFrontalIndividual

Frontal

Frontal

IndividualFrontalFrontalIndividual

Pe grupeObservarea sistematic

Rspunsurile elevilor

Observarea sistematicTem de lucru n clas

O3

O56. Realizarea reteniei i a transferului Solicit elevilor s lucreze pe grupe harta textului.( Anexa 2).

Se expun fiele lucrate. Un reprezentant de la fiecare grup prezint fia.Completeaz harta textului. Conversaia

Explicaia

Harta lecturii

Fie de lucru Pe grupeProduse de grupTem de lucru n clas

O57. Obinerea performanei

mparte elevilor o fi de munc independent. (Anexa 3).Elevii completeaz fia conform cerinei.Explicaia Activitatea independent Independent FrontalIndividual

Observare sistematic

8. Tema pentru acas Face aprecieri generale asupra activitii elevilor. Prezint tema pentru acas.Noteaz tema.Explicaia

PAGE