educatiacaofloare.files.wordpress.com  · web viewcopilul va arunca pe jos, în mod repetat, o...

14
PROIECT DE ACTIVITATE Unitatea de învăţământ: Centrul de Resurse și Asistență Educațională „Speranța” Propunător: Diana TIRITEU Data: 22.11.2017 Numele și prenumele copilului: T.A. Aria curriculară: terapii specifice și de compensare Tema activității: Impostarea sunetului „F” Tipul lecţiei: corectiv-terapeutic Obiectiv general: Exersarea abilității de receptare a mesajului verbal și nonverbal; Obiective de referință: Educarea și exersarea auzului fonematic; Obiective operaționale: a) Cognitiv-informaționale: O 1 – să respecte poziția organelor articulatorii la emiterea sunetului F; O 2 – să execute corect exercițiile de articulare; O 3 – să pronunțe corect sunetul F în diverse structuri verbale; O 4 – să stabilească poziția sunetului și literei F în cuvinte; O 5 – să completeze propozițiile cu denumirile din imagini. b) Afectiv-motivaționale: O 6 – să participe cu plăcere și interes la activitate. Strategia didactică: Metode: conversația, demonstrația, explicația, exercițiul, jocul de rol Mijloace: cartonașe imagini, fișe imagini, jucărie pluș, oglindă

Upload: dinhthu

Post on 24-Jul-2018

218 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învăţământ: Centrul de Resurse și Asistență Educațională „Speranța”Propunător: Diana TIRITEUData: 22.11.2017Numele și prenumele copilului: T.A.Aria curriculară: terapii specifice și de compensareTema activității: Impostarea sunetului „F”Tipul lecţiei: corectiv-terapeuticObiectiv general:

Exersarea abilității de receptare a mesajului verbal și nonverbal;Obiective de referință:

Educarea și exersarea auzului fonematic;Obiective operaționale:

a) Cognitiv-informaționale: O1 – să respecte poziția organelor articulatorii la emiterea sunetului F; O2 – să execute corect exercițiile de articulare; O3 – să pronunțe corect sunetul F în diverse structuri verbale; O4 – să stabilească poziția sunetului și literei F în cuvinte; O5 – să completeze propozițiile cu denumirile din imagini.

b) Afectiv-motivaționale: O6 – să participe cu plăcere și interes la activitate.

Strategia didactică:Metode: conversația, demonstrația, explicația, exercițiul, jocul de rolMijloace: cartonașe imagini, fișe imagini, jucărie pluș, oglindăForme de organizare: individual independent și individual dirijat;

Evaluare: formativă pe tot parcursul activității, orală prin întrebări și răspunsuri

Bibliografie: https://jucarii-vorbarete.ro/sunetul-f-exercitii-de-pronuntie/

Nr. Crt.

Secvențele lecției

Doz

are Ob.

Op.Conținutul învățării Strategia didactică Observații

Metode Materiale și mijloace

Forme org.

1. Organizarea învățării

1 min

Pregătirea materialelor. Primirea copilului în cabinet.

conversația

2. Captarea atenției 1 min

I se prezintă copilului două imagini. (ANEXA 1). El va trebui să denumească itemii prezentați.

conversație cartonașe imagini

dirijat

3. Anunțarea temei și a obiectivelor

1min

„Astăzi vom face exerciții pentru pronunțarea corectă a sunetului F, împreună cu furnicuța.”

explicația D

4. Reactualizarea cunoștințelor

17min

O1

O2

O3

Se vor realiza următoarele activități:

-exerciții de respirație – Copilul va trage aer adânc în piept, apoi va spune „Ce frumos miroase floarea!” de 3 ori.

„4 furnici se întrec care să ajungă prima la linia de sosire. În timp ce se întrec, ele poartă pe spate o fărâmă de pâine și respiră aerul pe gură rapid și în mod repetat, sprijinindu-și dinții de sus pe buza de jos. Fă și tu ca furnicile!” (ANEXA 2)

-exercițiu în fața oglinzii: dinții superiori apasă ușor buza inferioară, buza de sus este puțin ridicată, jetul de aer iese printre dinți și buze, corzile vocale nu vibrează;

explicația, demonstrația,

exercițiul

exercițiuldemonstrația,explicația

explicația, exercițiul

jocul de rol

imagine furnici

oglindă

jucărie pluș

D

D

D

O4

O5

-exercițiu pronunție: „Ultima furnică e foarte obosită, ea merge încet și spune Uf-uf-uf! Of-of-of!. ” Copilul va face prin încăpere pași lenți și apăsați, concomitent cu pronunția Uf-uf-uf! Of-of-of! .

O furnică își scapă firimitura de pâine. Copilul va arunca pe jos, în mod repetat, o jucărie de pluș, concomitent cu pronunția onomatopeelor: paf!, buf!, puf!.

-exerciții de pronunție (ANEXA 3). O minge de dimensiuni mici va merge de la copil la terapeut și invers. Când mingea se află în mâna copilului, el trebuie să repete ce a auzit.

Copilul va denumi obiectele din imagini.(ANEXA 4)

Terapeutul va pronunța, pe rând, cuvintele de pe o listă. Copilul va trebui să spună dacă sunetul F se aude la început sau nu. (ANEXA 5)

Copilul va trebui să completeze propozițiile date cu denumirile obiectelor din imagini. (ANEXA 6)

minge, imagini

listă cuvinte

I

D

5. Intensificarea retenției și a

5 min

Se prezintă copilului o fișă cu imagini. El va trebui să indice toate imaginile în care se

explicație, exercițiu

fișă imagini I

transferului aude sunetul F. (ANEXA 7)6. Încheierea

activității1 min

Se vor face aprecieri asupra modului de participare a copilului la activitate și se vor oferi ca recompensă două cartonașe alese de copil.

conversația cartonașe cu imagini

ANEXA 1

ANEXA 2

ANEXA 3

FA, FI, FE, FO, FU FIFA, FAFA, FIFA, FAFE, FIFI, FOFI, FEFE, FUFU, FÂFÎ, FĂFĂ

ANEXA 4

ANEXA 5

FATĂ FAȚĂ FAZAN CUFĂR GAROAFĂ FURNICĂ FULAR SIFON UNIFORMĂ FÂNTÂNĂ PUFULEȚI TELEFON TRANDAFIR SEMAFOR

ANEXA 6

Florina are o .

e ușoară ca un .

În am niște .

ANEXA 7